תיירות, טכנולוגיה ונפט – ההזדמנויות העסקיות באמירויות שייפתחו עם ההסכם

יבוא נפט מהאמירויות היא עסקה טובה עבור ישראל ■ האיחוד יהנה מלקוחה חדשה ומהיעדר תחרות, שכן סעודיה עדיין לא מוכרת נפט לישראל ■ האוניברסיטאות בישראל - שערוכות לסטודנטים דוברי ערבית - יכולות למשוך סטודנטים מהמפרץ

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נופשים בחוף בדובאי
נופשים בחוף בדובאיצילום: AFP
קורין דגני
קורין דגני

הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, שנחתם לאחר שנים שבהן התקיימו קשרים חשאיים במידה כזו או אחרת, עשוי להוביל להזדמנויות עסקיות רבות בין ישראל לכלכלה הערבית השנייה בגודלה אחרי סעודיה.

איחוד האמירויות היא פדרציה שכוללת שבע נסיכויות ויושבת לחוף המפרץ הפרסי. אבו-דאבי היא הגדולה והעשירה ביניהן. היא משתרעת על פני כ-970 קמ"ר, ומחזיקה בכ-6% מעתודות הנפט בעולם. דובאי היא האמירות המאוכלסת ביותר, עם כ-3.3 מיליון תושבים, וידועה כיעד תיירותי וכמרכז פיננסי: ב-2019 היא הגיעה למקום השמיני בדירוג המרכזים הפיננסיים המובילים בעולם (GFCI), ובכך היתה הנציגה היחידה של המזרח התיכון בעשירייה הראשונה.

צעירים יושבים בכיכר רבין, כשעל בניין העירייה מוקרן דגל איחוד האמירויות
צעירים יושבים בכיכר רבין, כשעל בניין העירייה מוקרן דגל איחוד האמירויותצילום: AFP

עד גילוי הנפט בשנות ה-50 של המאה ה-20, כלכלת האזור התבססה בעיקר על חקלאות ארעית - דיג, גידול תמרים ושליית פנינים. כיום, נמצאת איחוד האמירויות בעשירייה הראשונה של המדינות עם עתודות הנפט הגדולות ביותר בעולם. התמ"ג לנפש באיחוד הוא כ-43,100 דולר, בדומה לישראל.

למרות עתודות הנפט, הכלכלה המקומית מגוונת באופן יחסי. לפי נתונים של האיחוד מ-2017, כמעט 30% מהכלכלה מבוססים על נפט וגז והשאר על תעשיית הפיננסיים, בנייה ונדל"ן, מגזר ציבורי, ביטחון ועוד.

כמו בשאר מדינות העולם, הקורונה הכתה גם באיחוד האמירויות, אבל גם השנתיים שקדמו למגפה לא היו שנים טובות מבחינה כלכלית. הצמיחה הגיעה ל-1.7% בלבד ב-2019, לאחר שהסתכמה באותו שיעור גם ב-2018. מחירי הבתים באמירויות צנחו בדצמבר 2019 ב-5% לעומת השנה הקודמת, לפי נתונים של בלומבר., האינפלציה ב-2019 היתה שלילית, והסתכמה במינוס 1.4%.

אדם קורא ידיעה על הסכם השלום, בדובאי
אדם קורא ידיעה על הסכם השלום, בדובאיצילום: AFP

עסקות נפט וחילופי סטודנטים

אילו הזדמנויות עסקיות צפויות להיפתח בפני שני הצדדים? מדובר בצעד עסקי נהדר, טוענת אלן וולד, היסטוריונית בתחום האנרגיה ונשיאת חברת הייעוץ טרנסוורסל, בטור שכתבה בפורבס. הסיבה הראשונה היא אספקת הנפט לישראל.

כיום, לדבריה, מקור הנפט המקומי הטוב ביותר שממנו ישראל יכולה לרכוש הוא נפט כורדי מעיראק, שמגיע דרך טורקיה. מאחר שהמשטר הטורקי מושפע מאיראן, זהו אינו בהכרח מקור נפט מהימן. נפט מאיחוד האמירויות, לעומת זאת, יהיה הזדמנות כלכלית ואסטרטגית מצוינת עבור ישראל. זוהי גם הזדמנות מצוינת לאמירויות, שירוויחו לקוח חדש. סעודיה, היא מציינת, עדיין לא מסכימה למכור נפט לישראל, כך שאינה יכולה להתחרות בשכנתה.

הזדמנות נוספת לדבריה היא סטודנטים מאיחוד האמירויות שיגיעו ללמוד באוניברסיטאות ישראליות. זה אפשרי משום שגם כך 15% מהסטודנטים באוניברסיטאות הישראליות הם ערבים דוברי השפה, ובתי הספר עונים לצרכים של דתות ותרבויות שונות, מה שיקל על הסטודנטים החדשים מהמפרץ. 

סעיף נוסף ברשימה הזאת הוא כסף מהאמירויות שיושקע במיזמים ישראלים. ישראל ידועה בסצנת הסטארט-אפים שלה, ואנשי ההון מהאמירויות ישמחו על ההזדמנות להשקעות חדשות, על רקע ירידות בשוק הנדל"ן ובכלכלה המקומית.

אדם עם מסכה במלון במרכז דובאי
אדם עם מסכה במלון במרכז דובאיצילום: Jon Gambrell/אי־פי

הזדמנות נוספת היא תיירות ישראלית. הישראלים אוהבים לטייל ונוסעים הרבה (כשהם יכולים, כמובן). איחוד האמירויות יכול להיות יעד מרכזי עבור הישראלים, טוענת וולד, שיוכלו סוף סוף לחוות מדינה במפרץ הפרסי לאחר כל כך הרבה שנים שבהן לא יכלו לעשות זאת. הכלכלה של האמירויות סבלה עוד לפני הקורונה, וכל מגמה כזאת תסייע לה.

ישראל היא הכלכלה הגדולה ביותר במזרח התיכון שאינה מבוססת על נפט, מלבד טורקיה. ככזאת, יש בה תחומי מומחיות שמהם יוכלו האמירויות ליהנות, ולהיות המדינה הראשונה במפרץ שהשוק כזה יהיה פתוח בפניה.

לפי פרסום של בלומברג, חברות התעופה של איחוד האמירויות יהיו בין המרוויחות העיקריות מההסכם בין המדינות. שתי חברות התעופה הגדולות – אמירייטס ואיתיחאד – יוכלו להטיס נוסעים ישראלים דרך נמלי התעופה שלהן בדובאי ובאבו-דאבי, בטיסות קישור ליעדים רחוקים יותר במזרח. כאשר השמים יחזרו להיות פתוחים כבעבר, כל יעד חדש יסייע לחברות התעופה להתאושש ממהלומת המגפה. כיום, טורקיש איירליינס ורויאל ג'ורדניאן הן החברות היחידות במזרח התיכון שטסות לישראל. 

לוטשת עיניים בפיתוחים חקלאיים

דובאי
דובאיצילום: Rastislav Sedlak SK / Shuttersto

אבו-דאבי החליטה להשקיע מאמץ בלמשוך אליה חברות טכנולוגיה ועובדים בעלי מומחיות בתחומם, כדי לסייע לכלכלה להתאושש בעקבות הקורונה וצניחת מחירי הנפט, כך לפי דיווח בבלומברג. באמירות רוצים לפתח "את מגזר החדשנות והיד, באמצעות חברות טכנולוגיה שיחליטו להתמקם באבו-דאבי", אמר מוחמד אלי אל-שורפה, יו"ר המחלקה לפיתוח כלכלי באמירויות.

לכן, אבו-דאבי משקיעה כיום בפרויקטים, סטארט-אפים ותעשיות אסטרטגיות, במיוחד בתחום האגריטק. באפריל הודיעה האמירות על ביצוע השקעה של 100 מיליון דולר בארבע חברות אגריטק – יורופארמס, מאדר פארמס, RNZ ו-RDI – כחלק מהאסטרטגיה שלה להשקיע בחדשנות בחקלאות ו"להפוך חול לאדמה חקלאית". 

במקביל, היא מחפשת דרכים להוזיל את יוקר המחיה במקום. אל-שורפה הבטיח לבדוק את הוזלת העלויות של החינוך, הדיור, הבידור ואפילו היציאה לגמלאות באבו-דאבי, שמדורגת כיום במקום 39 בעולם במדד יוקר המחיה עבור עובדים שעושים רילוקיישן. זרים רבים החליטו לעזוב את האזור בעקבות משבר הקורונה, והדבר ניכר במיוחד בדובאי, שזרים מהווים 90% מהאוכלוסייה שלה. 

אבו דאבי
אבו-דאביצילום: Hamad I Mohammed/רויטרס

לא ברור כמה ישראלים יגיעו לגמלאות באבו-דאבי או דובאי, עם זאת, חלקם כבר עובדים עבור חברות מהאמירויות. לפי פרסום ב-TheMarker מ-2019, בוגרי יחידות טכנולוגיות עובדים בחברת דארק מטר (Dark Matter), שהוקמה באבו-דאבי ב-2015 ומחזיקה בסניף בקפריסין. לפי הגדרתה, החברה עוסקת בסייבר הגנתי בלבד, אך על פי תחקיר מקיף שערכה סוכנות הידיעות רויטרס, מדובר בחברת סייבר התקפי שעובדת בצמוד לשירותי הביון של איחוד האמירויות, והיא פועלת גם נגד מטרות מערביות, עיתונאים ופעילי זכויות אדם.

כמו כן, בתחילת יולי, עוד לפני הסכם הנורמליזציה, פורסם כי Group 42 מאבו-דאבי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם התעשייה האווירית ורפאל בנוגע לטכנולוגיות הקשורות למאבק בקורונה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker