מניות הן למבוגרים וקשישים - הצעירים יכולים רק לחלום

הרושם שהצעירים זורמים בהמוניהם להשקעה במניות הוא שגוי: 75% משווי המניות בארה"ב נמצאים בידי בני 55 ומעלה ■ כשהבנק הפדרלי מעביר מימון ללא הגבלה לשוק המניות - הוא מגדיל במודע את האי־שוויון בארה"ב

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחרת בבורסת ניו יורק
סוחרת בוול סטריטצילום: Richard Drew/אי־פי

רובין הוד הוא השם הלוהט ביותר בתחום המסחר במניות: ברוקר מקוון שמאפשר למשקיעים קטנים לסחור במניות בעלות נמוכה במיוחד דרך אפליקציה. הסיסמה שלהם: "השקעה לכל". משבר הקורונה, שכלא בבתיהם רבים בעולם והשבית רבים מעבודה, הכניס לבורסות זרם חדש של משקיעים, רבים מהם צעירים.

ואולם, הרושם שהצעירים זורמים בהמוניהם לעולם ההשקעה במניות הוא שגוי: ניתוח שערך בנק ההשקעות גולדמן סאקס, בהתבסס על נתוני הבנק הפדרלי לרבעון הראשון של 2020, מראים כי 75% מהמניות (על פי שווי) בארה"ב נמצאות בידי בני 55 ומעלה - סכום של 32 טריליון דולר. יש היגיון בכך שלמבוגרים יותר יהיו יותר מניות: חלק גדול מהחיסכון לפנסיה בארה"ב הוא במניות, ולמשקי בית של אנשים מבוגרים יותר יש מאחוריהם שנות עבודה רבות יותר, שמאפשרות לצבור הון במניות. מי שכבר יש לו מניות, הונו גדל באופן טבעי עם העלייה ארוכת הטווח במדדי הבורסה.

מי מחזיק במניות

ואולם, המגמה מראה שמשנה לשנה, בני ה–55 ומעלה מחזיקים יותר ויותר משווי שוק המניות בידיהם. לבני 70 ומעלה בארה"ב יש כעת 12 טריליון דולר, או 28% מכלל שווי המניות. ב–1990 המספר הזה היה 18% בלבד, ב–2010 הוא היה 22%. בני 40 ומטה מחזיקים כיום ב–4% משווי המניות בארה"ב, לעומת 13% ב–1990.

הנתונים הללו מצטרפים לשלל אינדיקציות, שמראות שהפערים הכלכליים־חברתיים בארה"ב הולכים וגדלים. במקרה הזה - בין הדורות. דור המילניום הוא הדור בעל צמיחת השכר הנמוכה ביותר ב–15 השנים הראשונות לקריירה, בעל רכוש ועתיד כלכלי נמוכים מהדורות הקודמים לו ב–100 השנים האחרונות.

הבנק הפדרלי, וושינגטון
הבנק הפדרלי. כל זמן שהבנק מזרים מימון ללא הגבלה לשוק המניות - הוא מגדיל במודע את האי-שוויוןצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

בכלל, תפקידן של הבורסות כמנגנון העברת עושר - מתחתית הפירמידה עד לקצה העליון שלה - ניכר היטב בנתוני התפלגות אחזקת המניות. 56% משווי המניות בארה"ב מוחזקים בידי 1% מהאוכלוסייה. אותם עשירים במאיון העליון קנו 1.2 טריליון דולר במניות מאז 1990, בחישוב נקי, והמחצית התחתונה של האוכלוסייה מכרה יותר מטריליון דולר במניות.

משבר הקורונה רק מחמיר את הקיטוב: הצעירים והעניים סובלים באופן לא פרופורציוני מהמשבר הכלכלי, עם פיטורים נרחבים יותר, ואפילו מחסור בביטחון תזונתי. כל עוד הבנק הפדרלי מזרים מימון ללא הגבלה לשוק המניות במהלכי הדפסת הכסף - הוא מגדיל במודע את האי־שוויון בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker