מי מהמר נגד הדולר - ומה מפיל את המטבע החזק בעולם

אחרי שטיפס לשיא במארס, הדולר צנח ב–10% מול סל מטבעות ■ המובילות מולו הן מדינות שהתמודדו היטב עם המגפה, כמו אוסטרליה ונורווגיה ■ היום שבו הדולר יאבד את מעמדו המוביל עדיין רחוק — אבל בטווח הקצר אנליסטים צופים כי הוא ימשיך להיחלש ■ שאלות ותשובות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'יינג' באנקרה, טורקיה
צ'יינג' באנקרה, טורקיהצילום: Burhan Ozbilici/אי־פי

הדולר האמריקאי הגיע לשיא כל הזמנים מול סל מטבעות עולמי ב–20 במארס. באותו יום היתה הכותרת הראשית ב"ניו יורק טיימס" — "במלחמה בלי תחמושת: רופאים מזהירים ממחסור חמור בציוד מגן" — וכותרת נוספת הכריזה כי "מבול של פיטורים מאיים להכריע את כלכלה ארה"ב". ב–20 במארס מס הכנסה בארה"ב גם דחה את הגשת דו"חות המס השנתיים, שכל אמריקאי מחויב בהם, מאפריל ליולי, ומספר המאובחנים בקורונה באותו יום בארה"ב היה 5,700, ומנין המתים הגיע ל–70.

בחודשים שחלפו מאז הפכה המגפה חלקים מארה"ב לאזורי אסון: באפריל הגיע מספר המתים היומי ליותר מ–2,500 ומספר המאובחנים זינק ליותר מ–70 אלף. עד כה מתו בארה"ב כמעט 160 אלף אנשים מתוך 4.8 מיליון מאובחנים. הדולר נפל בכמעט 10% מול סל מטבעות שנקרא דולר אינדקס, ובשיעור דומה מול סל המטבעות של בלומברג. יולי היה החודש הגרוע של הדולר זה עשור לפי מדד ICE — גם הוא מול סל מטבעות.

הדולר נפל מול כל המטבעות הראשיים בעולם (Majors), מלבד הריאל הברזילאי. מול קבוצה מורחבת של מטבעות ראשיים (Expanded Majors) הוא נפל בעקביות — למעט המטבעות של ברזיל, טורקיה וארגנטינה.

מה משותף למטבעות המובילים מול הדולר?

ניתוח תשואות מראה שני דפוסים. האחד מקרי, ואולי קצת משעשע: מתוך עשרה מטבעות עם התשואות הגבוהות ביותר מול הדולר מאז 20 במארס, לארבעה קוראים... קרונה — בשפות לטיניות קרונה היא כתר, וקורונה היא הילה דמוית כתר.

רוב המטבעות

הדפוס השני, גם הוא ספקולטיבי, הוא שלמעט בריטניה המדינות שמטבעותיהן הציגו את התשואות הגבוהות ביותר — הפגינו מדיניות עקבית ואפקטיבית בהתמודדות עם הקורונה: ניו זילנד מיגרה את המחלה בשלב מוקדם יחסית; אוסטרליה אמנם סובלת עתה מהתפרצות חוזרת קשה, אבל טיפלה ביד חזקה במגפה; דנמרק עם שיעור תמותה נמוך וחזרה תקינה לבתי הספר; וצ'כיה שהתמודדותה צוינה לטובה.

הדפוס השני עשוי להיות אקראי, בעיקר מכיוון שיש ברשימה שחקנית יוצאת דופן: בריטניה. המגפה התפשטה בה בצורה קשה למדי, אם כי בחזית הכלכלית ממשלת בריטניה הציגה תוכניות נועזות לסיוע לעובדים ומשפחות.

וזה מוביל אותנו לשאלה הבאה: למה הוא נפל כל כך?

הדולר גאה בתחילת השנה בזמן שהמגפה הרימה ראש בסין, ולאחר מכן התפשטה לאירופה. במארס היה ברור כי המוקד שלה עבר לחוף המזרחי של ארה"ב, ותגובת הממשל הפדרלי, בראשות הנשיא דונלד טראמפ, עוררה חרדה לגבי בריאות האזרחים והכלכלה.

אנליסטים מצביעים על הדרך שבה מטפלות ממשלות במגפה כגורם המניע את שוקי המט"ח. בארה"ב, המגפה מתפשטת ממקום למקום, וחוזרת ומכה במקומות שנפגעו בגל הראשון. בארה"ב יש כמה גלי מגפה מקבילים ורודפים זה את זה, בחלקים שונים של המדינה, וההתמודדות של הממשל עם המגפה, ועם הטלטלה החברתית שהתעוררה במהלכה, לא מעוררת אמון — במיוחד מול התוצאות שהפגינו מדינות כמו סין, מקור המגפה, ואפילו איטליה, שהוכתה קשות אך התמודדה בצורה שזכתה לשבחים.

"דולר טראמפ" באוקלהומה
"דולר טראמפ" באוקלהומהצילום: בלומברג

מה עם הכלכלה?

כלכלת ארה"ב עברה ברבעון השני את הזעזוע הקשה בתולדותיה, לפי נתוני הצמיחה שפורסמו בשבוע שעבר. נפילה של 33% בתוצר המקומי הגולמי היא חסרת תקדים במהירותה, אפילו בהשוואה לשפל הגדול. התקוות שהרבעון השלישי יביא עמו התאוששות נגוזות במהירות לנוכח שיא של נדבקים בקליפורניה, טקסס ופלורידה. הכלכלה האמריקאית גם לא נשכרת ממלחמת הסחר שטראמפ פתח בה לפני יותר משנתיים נגד סין — והחריף אותה דווקא כעת.

מי מהמר נגד הדולר?

מסתבר שהאמריקאים עצמם, או לפחות סוחרי מט"ח שעובדים בשעון ניו יורק. מספר השורטים — הימורי מסחר נגד התחזקות הדולר — הוא הגבוה מאז מאי 2018, לאחר שבשנה החולפת היו הימורים בעיקר על התחזקותו. המשקיעים מאבדים אמון ביכולת של הרשויות להשתלט על המגפה ולהעלות את הכלכלה על נתיב התאוששות.

מה אומרים המומחים?

 קניון בסירקיוז, ניו יורק
קניון בסירקיוז, ניו יורקצילום: בלומברג

משקיעים ידועים, כמו ריי דליו וג'פרי גונדלאק, הביעו חשש כי הזרמת טריליוני דולרים בתקציבים ממשלתיים והדפסת כסף בבנק המרכזי ישחקו את ערך הדולר. ביום שישי הכריזה סוכנות הדירוג פיץ' כי היא מורידה את תחזית דירוג האשראי של ארה"ב לשלילית. דירוג האשראי המושלם שמעניקה פיץ' לארה"ב — בסכנת הורדה.

איך ארה"ב נראית ביחס לשאר המדינות?

התוצאה הישירה של הכישלון בהתמודדות עם המגפה היא כישלון כלכלי. ארה"ב רשמה ביצועים כלכליים נחותים לעומת גוש היורו ברבעון האחרון — מה שקרה שמונה פעמים בלבד ביותר מ–110 רבעונים מאז 1992. יתרה מזאת, יש סימנים להתאוששות בכלכלה האירופית — בעוד בארה"ב מספר המובטלים החדשים השבועי שוב חצה את רף המיליון.

ומה לגבי השקל?

התאוששות השקל מול הדולר החלה כמה ימים לפני 20 במארס, מוקדם מרוב המטבעות. בסך הכל הוסיף השקל כמעט 10% מהשפל של מארס, ו–6.5% אם מודדים את השינוי מ–20 במארס. התשואות הללו ממקמות את המטבע הישראלי במקום נמוך יחסית למטבעות רבים אחרים, אבל בשנים האחרונות השקל היה אחד המטבעות החזקים בעולם מול הדולר, בזמן שרוב המטבעות נחלשו.

איך משפיעה הריבית?

הבנק הפדרלי של ארה"ב היה מהראשונים להעלות את הריבית לאחר המשבר הפיננסי, החל בדצמבר 2015. פער הריביות בין ארה"ב לאירופה ומדינות אחרות תמך משמעותית בדולר במסחר במט"ח. אבל בעקבות המגפה הוריד הבנק הפדרלי את הריבית לכיוון 0% — בכך חוסל הפער לטובת הדולר.

האם יש לכך צד חיובי?

היחלשות הדולר מעניקה דחיפה למרוץ העליות בשוק המניות, ולכן טובה למשקיעים בבורסות. היחלשותו טובה גם לחברות אמריקאיות רב־לאומיות, ולשוק הסחורות. בכל מקרה, מדדי המניות בארה"ב נסחרים קרוב לשיאים היסטוריים, וסחורות רבות כבר קיזזו הפסדים שרשמו בחודשים קודמים. בולט במיוחד הזהב, שזינק ב–33% מאז 20 במארס — ושבר שיא היסטורי, עם 2,009 דולר לאונקיה במסחר בחוזים.

מי ינצח את הדולר?

הסיכוי שהדולר יאבד בקרוב את מעמדו המוביל בעולם קלוש; אין לו מתחרים אמיתיים, ובנקים מרכזיים ימשיכו להחזיק דולרים כמטבע יתרות. הסיכוי של סין לקדם את היואן למעמד הזה, למרות עלייתה המטאורית של כלכלתה, לא גבוה. עם זאת, הפער בין הדולר למתחריו מצטמצם — בשנה האחרונה צומצם חלקם של הדולרים ביתרות הבנקים המרכזיים, בהם של רוסיה והודו.

מה צפוי בקרוב?

משקיעי המט"ח קשובים יותר לכלכלה האמריקאית מאשר למדיניות הבנק הפדרלי. התמתנות המגפה עשויה גם היא לתמוך בדולר. משקיעים פיננסיים מושפעים גם משיקולים טכניים: אם, למשל, הם מורווחים 28% מהתחזקות הקרונה הנורווגית, ייתכן שהם יממשו רווחים — מה שיתמוך בדולר.

לעת עתה, האנליסטים מצפים להמשך המומנטום, ומצביעים על הפסו המקסיקאי והראנד הדרום אפריקאי כבעלי פוטנציאל להתחזקות. היורו כבר זינק לשיא של שנתיים, לאחר שמנהיגי האיחוד חתמו על חבילת סיוע היסטורית של 2 טריליון דולר לשיקום הכלכלה המשותפת. בה בעת, התשואות הריאליות על אג"ח של ממשלת ארה"ב שקעו לשפל של מינוס 1%.

ואיך ישפיעו הבחירות?

נבואות אודות דעיכת האימפריה האמריקאית מגבירות את קולן מאז פרוץ המגפה: בזמן שלעשרות מיליונים אין ביטוח בריאות, ורבים מופלים על רקע גזעי וכלכלי — קומץ מיליארדרים השתלטו על הפוליטיקה ועל קביעת סדרי העדיפויות. גם בחזית הבינלאומית נראה שארה"ב מורידה פרופיל.

אם טראמפ יובס בבחירות, לא צפוי שינוי גדול מיידי. המועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן, מייצג את הממסד הקיים — גם אם הוא מוקף בפוליטיקאים ומחוקקים פרוגרסיביים יותר משהיו בארה"ב זה דורות. ומה עם הדולר? הוא יעלה ויירד באופן שקשה לצפות מראש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום