הנפילה החדה מעולם: התמ"ג של ארה"ב קרס ב-33% ברבעון השני עקב הקורונה

הנפילה ברבעון השני היתה החדה מאז החל פרסום הנתון ב-1947, ובאה לאחר ירידה של 5% בתוצר ברבעון הראשון של השנה ■ מספר המובטלים החדשים גדל שבוע שני ברציפות

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלכלת ארה"ב
כלכלת ארה"בצילום: גטי אימג`ס
נמרוד הלפרן

כלכלת ארה"ב התכווצה ברבעון השני של השנה בשיעור החד ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, עקב הסגר והמגבלות שהוטלו ברחבי המדינה עקב מגפת וירוס הקורונה והמשבר הכלכלי שגרמו.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צלל ברבעון השני ב-32.9% במונחים שנתיים, הנפילה החדה ביותר מאז החלה ממשלת ארה"ב לפרסם את נתוני התמ"ג בשנת 1947, לאחר ירידה של 5% ברבעון הראשון של השנה, לפי שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לנפילה חדה אפילו יותר של 34.6% בתוצר ברבעון השני של השנה. השיא הקודם נרשם ב-1958, אז נרשמה נפילה רבעונית של 10% בתוצר. הנפילה הרבעונית החדה ביותר שנרשמה בזמן המיתון של 2007-2009 היתה 8.4%.

צניחת התמ"ג באה על רקע נפילות חדות בצריכה הפרטית, ביצוא, במלאי והשקעות עסקים, והוצאות של מדינות ורשויות מקומיות. הצניחה החדה ביותר בתחום המלאים העסקיים היתה של סוכנויות למכירת מכוניות, ובתחום הצריכה הפרטית צנח הביקוש לשירותי בריאות ומוצרי הלבשה והנעלה.

הצריכה הפרטית בארה"ב, האחראית על יותר משני שליש מהפעילות הכלכלית, צללה בקצב שנתי של 34.6% ברבעון השני 2020. השקעות העסקים צנחו ב-29.9% ברבעון.

נתוני הרבעון השני שפורסמו היום הם נתונים ראשוניים, ונתוני ביניים מעודכנים יפורסמו ב-27 באוגוסט.

מספר המובטלים החדשים גדל שבוע שני ברציפות

בה בעת, משרד העבודה האמריקאי פירסם היום שהצביעו על כך שמספר המובטלים החדשים בארה"ב גדל זה השבוע השני ברציפות, תוך קטיעת מגמת הירידה שנרשמה מאז שיא משבר הקורונה בחודש מארס.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-1.43 מיליון, עלייה של 12 אלף לעומת השבוע הקודם. זה השבוע השני ברציפות של גידול במספר התביעות, לאחר שלפני כן נרשמו 15 שבועות רצופים של ירידה שהחלה בשיא שבועי של 6.9 מיליון תביעות שנרשם בשלהי מארס, כאשר הושבתה הפעילות הכלכלית בחלקים מארה"ב עקב הקורונה.

השבוע שעבר גם היה השבוע ה-19 ברציפות שבו מספר התביעות הראשונות גבוה ממיליון. הרמה הנוכחית גם עודנה גבוהה משמעותית מהשיא השבועי לפני פרוץ מגפת הקורונה, שנרשם ב-1982 והיה 695 אלף תביעות. מספר תביעות האבטלה הראשונות שהוגשו מאז ראשית משבר הקורונה עולה כעת על 54 מיליון.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, קפץ ב-867 אלף לעומת השבוע הקודם, הזינוק החד ביותר מאז ראשית מאי, ל-17 מיליון, בשבוע שהסתיים ב-18 ביולי, מסר היום משרד העבודה.

בדרך למיתון כפול ראשון מאז שנות ה-80?

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, כי חלה האטה בקצב ההתאוששות כלכלת ארה"ב על רקע הזינוק במספר הנדבקים בקורונה, אך הוסיף כי עדיין מוקדם לקבוע האם ההאטה היא מגמה מתמשכת.

הזינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב הגדיל את הסיכוי למיתון כפול בכלכלה הגדולה בעולם, הזהיר בשבוע שעבר הכלכלן ומומחה השווקים הוותיק סטיבן רואץ'.

"ההסתברות להרעה נוספת, לא רק בווירוס אלא גם בכלכלה עצמה - המיתון הכפול (double dip) שכל כך חרדים מפניו - היא ממשית ביותר", אמר רואץ', פרופ' לכלכלה באוניברסיטת ייל ולשעבר הכלכלן הראשי וראש חטיבת אסיה של בנק מורגן סטנלי, .

מיתון כפול, או התאוששות בצורת W - בניגוד למיתון עם התאוששות מהירה בצורת V - משמעו כי הכלכלה מצליחה להתאושש מהמשבר ואף נהנית מתקופה קצרה של צמיחה, בטרם היא שבה ושוקעת במיתון. הפעם האחרונה שבה התרחש מיתון כפול בארה"ב היתה בראשית שנות ה-80.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker