הפגיעה בכלכלות הגדולות: ארה"ב נחתכה ב-52% ברבעון - ההתאוששות תיקח עשור

תחזית משרד התקציב של הקונגרס צופה אובדן נומינלי של 16 טריליון דולר בעשור הקרוב, כולל השפעת עסקים שייסגרו ופגיעה בביטחון הצרכנים ■ בבריטניה, המיתון העמוק זה 300 שנה עשוי להניע את הממשלה השמרנית לשינוי מהותי בגישה הכלכלית - כולל מיסוי חברות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפגין מול כנסייה בלואיזיאנה
מפגין מול כנסייה בלואיזיאנהצילום: Gerald Herbert/אי־פי

הנזק הכלכלי שגרמה מגפת הקורונה שהשתוללה בעולם וגבתה את חייהם של יותר מ-380 אלף בני אדם רק מתחיל להיחשף. המחלה החלה לתת את אותותיה רק לקראת סוף הרבעון הראשון, ונתוניו עדיין לא משקפים את ההרס במלואו. הערכות טריות לרבעון השני מהכלכלה הגדולה בעולם, ארה"ב, מציגות תמונה מבהילה, אבל יותר ממנה, מבהילות התחזיות לקצב ההתאוששות. בכלכלות גדולות אחרות, הנתונים הנוכחיים מצביעים על כניסה למיתון עמוק: הכלכלה הבריטית נסוגה בשיעור החד ביותר זה 300 שנה. באוסטרליה, רצף צמיחה של 30 שנה נקטע בגלל הקורונה כשהכלכלה עברה למיתון.

התחזית הנחשבת לאמינה ביותר לגבי הצמיחה הכלכלית בארה"ב מעריכה כי התוצר הכלכלי של ארה"ב נחתך ברבעון השני בחצי, לפי חישוב שנתי. מה שהופך את התחזית הזאת לקשה במיוחד היא הערכתו של משרד התקציב של הקונגרס (CBO), הבלתי תלוי מבחינה מפלגתית, שהפגיעה בכלכלת ארה"ב כה עמוקה, שיידרשו עשר שנים כדי להשיב את התוצר האבוד.

בחישוב שנתי קרס התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב ביותר ממחצית ברבעון השני, לפי מודל של הבנק הפדרלי של אטלנטה, הנחשב לאומדן טוב של נתוני הצמיחה הרשמיים. לפי תחזית מעודכנת שפורסמה ביום שני שעבר על פי מודל GDPNow, הבנק הפדרלי של אטלנטה מעריך כי התמ"ג של ארה"ב התכווץ ברבעון השני בקצב שנתי מתואם עונתיות של 52.8%.

החישוב השנתי מתבסס על אקסטרפולציה של נתוני הרבעון, כלומר ההתכווצות מחושבת על סמך ההנחה שקצב הנסיגה הנוכחי יימשך שנה שלמה. המודל מבוסס על מתודולוגיה דומה לזו שמחושבים בה נתוני התמ"ג הרשמיים. תחזיות GDPNow מעודכנות באופן שוטף, ובדרך כלל הן הופכות מדויקות יותר ויותר ככל שקרב הרבעון לקצו, סוף יוני במקרה הנוכחי.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ (מימין) ונגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאוול
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ (מימין) ונגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאוולצילום: Alex Brandon / AP

פגיעה עמוקה בייצור ובפעילות העסקית

ביום שני פורסמו נתוני ייצור עגומים בארה"ב: מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור התאושש קלות במאי לרמה של 43.1 נקודות לעומת 41.5 נקודות באפריל, שהיה שפל של 11 שנה, לפי מכון המחקר ISM. כל נתון מתחת ל-50 מעיד על ירידה בפעילות, כך שמגזר הייצור נמצא עדיין בנסיגה חדה. ביום שישי דווח על הנפילה החדה מעולם בצריכה הפרטית, על זינוק שיעור החיסכון לשיא, על קריסה של 25% ביצוא הסחורות, על אינפלציה נמוכה במחצית מיעד הבנק הפדרלי, ועל פעילות עסקית שחזרה 40 שנה לאחור.

הניתוח של CBO כולל תחזית ארוכת טווח ל-2030-2020, ולפיה התוצר הכלכלי המצטבר לעשור הקרוב יהיה קטן ב-15.7 טריליון דולר, או ב-5.3%, ביחס לתחזיות הקודמות שפורסמו בינואר. בניכוי אינפלציה, הסכום שאיבדה כלכלת ארה"ב לעשור הקרוב הוא 7.9 טריליון דולר, שהם 3% מהתוצר הכלכלי הגולמי הכולל. על פי הערכת CBO, בשנה הנוכחית תחול נסיגה של 5.6% בתוצר.

מניין מגיע הפער העצום הזה? בעיקר מהפגיעה של מגפת הקורונה בפעילות הכלכלית, שלא היתה ידועה בזמן פרסום התחזית הקודמת. הכלכלה תסבול בשנים הבאות כתוצאה מסגירת עסקים ודיכוי הצריכה הפרטית, מעריך CBO.

משרד התקציב שלח את הניתוח במכתב למנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, בתגובה לבקשת הסנאטור לקבל עדכון כלכלי. האובדן של התוצר הכלכלי חמור במיוחד כשמביאים בחשבון כי הקונגרס אישר חבילות תמריצים בסכום מצטבר של 3.6 טריליון דולר.

תחזית מידרדרת

בריטניה: המיתון העמוק מאז 1706

ב-1706 היתה המלכה אן בשלטון, ואנגליה עמדה להתאחד עם סקוטלנד. מלחמות עם צרפת עלו לכתר הון עתק, היבולים החקלאיים, שהיו עמוד התווך של הכלכלה, איכזבו, והכלכלה צנחה למיתון חמור, עם נסיגה של 15% בתוצר השנתי. קשה לחשוב על מדינות נוספות שיכולות לספק נתונים כלכליים כה ישנים, אולם בזכותם אנו למדים כי הממלכה המאוחדת עומדת היום בפני המיתון הקשה ביותר זה יותר מ-300 שנה.

בריטניה אולי עדיין מאוחדת, אבל היא נפרדה מהאיחוד האירופי זמן קצר לפני פרוץ מגפת הקורונה. התגובה שלה להתפשטות המגפה היתה מאוחרת, ורק במארס נסוגה הכלכלה שלה ב-5.8% - שווה ערך לכל הנסיגה שלה ב-2008/9. ברבעון השני, מעריך בנק אוף אינגלנד, תהיה נסיגה של 25%, ובשנה כולה היא צפויה להסתכם ב-14%.

"הבנק המרכזי מכין את השווקים לקראת מעבר אפשרי למדיניות של שיעורי ריבית שליליים, או לפחות לרעיון שרצפת הריבית היא כבר לא 0%", כתב סטפן מונייה מהבנק השווייצי לומברד אודייה. בסביבת המיתון הנוכחית, הסיבוכים של הברקזיט נראים כמו נטל כבד מדי. לכן, אנו מעריכים כי בריטניה תגיע להסכם עם האיחוד האירופי לגבי תנאי מערכת היחסים העתידית שלה החל מ-2021, או לפחות תימנע מברקזיט ללא הסכם בסוף השנה. למרבה האירוניה, על אף היותה המדינה האירופית שנפגעה באופן החמור ביותר מנגיף הקורונה, עם כמעט 40 אלף מקרי מוות, הברקזיט מבטל את זכאותה של בריטניה לקבלת נתח מהתמיכה הכספית בסך 500 מיליארד יורו שעליה דנו באיחוד".

נראה כי ממשלת בריטניה מבינה את גודל השעה. מלבד חבילות סיוע רחבות היקף לעובדים, לעצמאים, למובטלים, למשקי בית ולעסקים, מתכננים ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, ושר האוצר, רישי סונאק, להכין את בריטניה למציאות החדשה שלאחר המגפה. "בריטניה נמצאת בצומת דרכים היסטורי. על המדינה למצוא את מקומה בעולם שלאחר הברקזיט ובעולם שלאחר הקורונה, תוך שמירה על אחדותה", כתב מונייה. "כל עומס רגולטורי נוסף על חברות בריטיות, שכבר נאבקות בהשפעת המגפה, עשוי לסכן את קיומן".

אולם השינויים המתוכננים הם יותר מסיוע ותמיכה לחברות. לג'ונסון יש עוד כמעט ארבע שנים עד הבחירות הבאות, ובהן הוא יוכל להתוות לבריטניה כיוון שונה, לאחר יותר מעשור של צנע וקיצוצים תחת קודמיו השמרנים.

"הכלכלה תצטרך להשתנות", אמר ביום שלישי שר הבריאות, מאט הנקוק, בתדרוך יומי לממשלה. "נצטרך סוג אחר של כלכלה כדי לצאת מהמשבר... ראש הממשלה ושר האוצר עובדים קשה כדי להגיע לזה". עם האפשרויות שנדונו, לפי דיווחים בעיתונות הבריטית, נמנות העלאת מס הכנסה, הטלת ביטוח בריאות והעלאת מסי חברות - צעד שזוכה לתמיכה רבה בסקרי דעת קהל. לפי סוכנות בלומברג, נשקלת גם הטלת מס רווחי יתר על מגזרים שנהנו משגשוג בזמן המגפה (מרכולים וחברות טכנולוגיה).

אן, מלכת אנגליה בתחילת המאה ה-18. הממלכה המאוחדת כבר אינה חלק מהאיחוד האירופי
אן, מלכת אנגליה בתחילת המאה ה-18. הממלכה המאוחדת כבר אינה חלק מהאיחוד האירופיצילום: ללא קרדיט

רצף של 30 שנות צמיחה באוסטרליה נקטע / בלומברג

במשך כמעט 30 שנה צמחה כלכלת אוסטרליה ללא מיתון - רצף הצמיחה הממושך ביותר מכל הכלכלות המפותחות בעולם. ואז הגיעה הקורונה. המגפה קטעה את סיפור ההצלחה, והכניסה את כלכלת היבשת החמישית למיתון.

התמ"ג באוסטרליה נסוג ב-0.3% בשלושת החודשים הראשונים של השנה, לפי נתונים ממשלתיים מיום רביעי. הנסיגה צפויה להעמיק עד סוף הרבעון הנוכחי, שבו המגפה כבר נתנה את אותותיה הן בבריאות הציבור והן בכלכלה. שר התקציב, ג'וש פריידנברג, נשאל אם הכלכלה במיתון, והשיב בחיוב.

למרות הנסיגה במחצית הראשונה, נראה כי התמריצים התקציביים, בהיקף של 180 מיליון דולר, שהם 13.3% מהתמ"ג, מסייעים לכלכלה להתאושש. התמריצים כללו תמיכה בעובדים, במשקי בית ובעסקים, והממשלה דנה באישור סבב נוסף של תמריצים כדי להחזיר לפעולה את מגזר הבנייה למגורים. "התמודדות מוצלחת יחסית עם המגפה ותמיכה בכלכלה יאפשרו לאוסטרליה לצאת במצב טוב יותר מהמגפה ביחס למדינות אחרות בעולם", אומר שיין אוליבר, כלכלן ראשי בחברת ההשקעות AMP קפיטל אינווסטורס. "נראה התאוששות חזקה במחצית השנייה".

סידני, אוסטרליה
סידני, אוסטרליהצילום: בלומברג

התאוששות מחירי הסחורות, אחד ממקורות היצוא של אוסטרליה, תומכת ברווחיות המגזר, ומאזן החשבון השוטף עלה לשיא של 5.8 מיליארד דולר בסוף הרבעון הראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker