"דו"ח התעסוקה המפתיע בתולדות ארה"ב": הזינוק החד מ-1939 במשרות; האבטלה ירדה ל-13.3%

האבטלה נסוגה במאי מרמתה הגבוהה מאז ימי השפל הגדול ■ 2.5 מיליון משרות נוספו לשוק התעסוקה - לעומת תחזיות למחיקת 8.5 מיליון משרות ■ עקב שובם לעבודה של מועסקים בעלי שכר נמוך - ירידה בשכר הממוצע ■ טראמפ בירך את עצמו על הנתונים המעודדים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה על האבטלה בארה"בצילום: REUTERS
נמרוד הלפרן

מיליוני משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב במאי, הזינוק החודשי החד ביותר מאז לפחות 1939, ושיעור האבטלה ירד במפתיע, על רקע תחילת התאוששות שוק העבודה האמריקאי מהנזק חסר התקדים שהמיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

2.5 מיליון משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב במאי, כך מסר היום (שישי) משרד העבודה האמריקאי. זאת, בניגוד לתחזית הכלכלנים לנפילה של 8.5 מיליון משרות. החודש היחיד עד כה שבו נוספו למעלה ממיליון משרות לשוק העבודה בארה"ב, היה ספטמבר 1983, אז נוספו 1.1 מיליון משרות.

כמעט מחצית מהמשרות שנוספו בחודש שעבר היו במגזרי המלונאות והפנאי, שבהם שבו לעבודה 1.2 מיליון איש, לאחר מחיקת 7.5 מיליון משרות באפריל בענפים אלו. מספר המשרות במסעדות וברים גדל ב-1.4 מיליון במאי, על רקע הקלת המגבלות שהוטלו עקב המגפה.

נתוני מאי מצביעים על התאוששות חדה לעומת החודש הקודם, לאחר שבאפריל נמחק מספר שיא של 20.5 מיליון משרות, נפילה חודשית חדה פי 25 מהחודש הגרוע ביותר שנרשם במיתון האחרון לפני יותר מעשור. הצניחה באפריל גם היתה חדה פי 10 מהנפילה החודשית המתועדת החדה מעולם, בשיעור של 1.96 מיליון משרות בספטמבר 1945, לאחר סיום מלחמת העולם השנייה. לשם השוואה, במהלך העשור שקדם למגפת הקורונה, נוצרו בארה"ב כ-23 מיליון משרות.

האבטלה נסוגה במפתיע מהרמה הגבוהה מאז השפל הגדול

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש שעבר ל-13.3% לעומת 14.7% באפריל - שהיה הגבוה ביותר מאז שהחל משרד העבודה האמריקאי לפרסם את הנתון ב-1948, ושיעור האבטלה הגבוה ביותר מאז ימי השפל הגדול בשנות ה-30, על סמך נתונים מוקדמים יותר של הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (NBER) בארה"ב. לפי הערכות כלכלנים, שיעור האבטלה בימי השפל הגדול טיפס לשיא של 24.9% בשנת 1933.

תחזית הכלכלנים היתה כי האבטלה תמשיך לזנק במאי, לרמה של 19.8%. שיעור האבטלה במארס היה 4.4%, לאחר שבפברואר היה 3.5% בלבד - שפל של 50 שנה. בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, באוקטובר 2009, הגיעה האבטלה בארה"ב ברמה של 10%.

שיעור האבטלה בפועל בארה"ב גבוה יותר מהנתון הרשמי (U-3). לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של משרד העבודה האמריקאי (U-6) - הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה - שיעור האבטלה היה 21.2% במאי. עם זאת, זוהי ירידה לעומת חודש אפריל, בו קפץ שיעור האבטלה לשיא של 22.8% לעומת 8.7% במארס.

דו"ח התעסוקה שפורסם היום גם הצביע על כך ששיעור האבטלה בקרב צעירים ומשפחות צעירות ממשיך להיות גבוה באופן ניכר משיעור האבטלה הכללי. בה בעת, שיעור האבטלה בקרב אמריקאים ממוצא אפריקאי המשיך להיות חריג ביחס לכלל האוכלוסיה במאי, ועמד על 16.8% - גבוה משמעותית משיעור האבטלה של 12.4% בקרב לבנים.

בעקבות שובם לעבודה של בעלי שכר נמוך - ירידה בשכר הממוצע

השכר השעתי הממוצע בארה"ב ירד במאי ב-1% לעומת החודש הקודם, לאחר שקפץ באפריל ב-4.7%, לאחר שמגפת הקורונה גרמה לפיטורים נרחבים במגזרי המלונאות והפנאי, שמתאפיינים בשכר נמוך יחסית, וכתוצאה מכך גדל נתח המועסקים במגזרים בעלי שכר גבוה יותר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 1% בשכר השעתי במאי.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה התאושש במאי ב-0.6% לרמה של 60.8%, לאחר שנפל באפריל ב-2.5% לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1973.

"דו"ח התעסוקה המפתיע בהיסטוריה"

"זה דו"ח התעסוקה המפתיע ביותר בהיסטוריה, בפער עצום, ככל הנראה הודות לגל נסתר של גיוס מחדש של עובדים", אמר היום הכלכלן הראשי של חברת המחקר פנתאון מקרו-אקונומיק, איאן שפרדסון, בעקבות פרסום הנתונים. "עסקים שפיטרו מספר רב של אנשים במארס לא היו צריכים להודיע על כוונתם להשיב אותם לעבודה. ואכן, לשם כך הם היו זקוקים רק לשיחה/הודעת טקסט/אי-מייל".

"עם זאת, זו תעלומה מבחינת מדוע סקר ADP לא זיהה את זה, והנתונים גם עומדים בסתירה לנתוני תביעות האבטלה המתמשכות, שטיפסו ב-3 מיליון בין הסקרים השבועיים של אפריל למאי", הוסיף שפרדסון.

לפי נתוני סקר ADP שפורסמו ביום רביעי, המגזר הפרטי בארה"ב איבד 2.76 מיליון משרות בחודש מאי, בהמשך לנפילה של 19.6 מיליון משרות באפריל.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות בארה"ב שב וטיפס ל-21.5 מיליון בשבוע שהסתיים ב-23 במאי, לפי נתונים שבועיים שפירסם אתמול משרד העבודה האמריקאי. זאת לאחר שבשבוע הקודם התכווץ מספר התביעות המתמשכות בפעם הראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה, לרמה של 20.8 מיליון, ואחרי שבשבוע שלפניו טיפס לשיא של 24.9 מיליון.

הכלכלן חתן פרס נובל, פול קרוגמן, התייחס אף הוא לדו"ח התעסוקה, ופקפק באמינות הנתונים. "כבר ראיתי כמה מקרים לאורך השנים שבהם הנתונים הרשמיים הציגו תמונה שונה מזו שעליה מצביע מידע פחות רשמי; בדרך כלל מתברר שהיתה איזו חריגה (לא הונאה) בנתונים הרשמיים", כתב קרוגמן בסדרת ציוצים בטוויטר.

"היות שאנחנו בעידן טראמפ, אי אפשר לפסול לחלוטין את האפשרות שהם התערבו בלשכה לסטטיסטיקה של משרד העבודה, אבל הרבה יותר סביר שהמודלים שבהם משתמשים כדי להפיק את הנתונים הללו - הם אינם באמת נתונים גולמיים - השתבשו בזמן המגפה", הוסיף הכלכלן.

טראמפ משבח את עצמו

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מיהר לברך את עצמו על נתוני התעסוקה המעודדים שפורסמו היום, וזקף לזכותו את ההתאוששות.

"דו"ח תעסוקה ממש גדול. כל הכבוד הנשיא טראמפ (רק מתלוצץ אבל זו האמת)!", כתב טראמפ בציוץ שפירסם בחשבונו בטוויטר דקות ספורות לאחר פרסום דו"ח התעסוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker