יושב על המזומנים: משקיעים ואנליסטים מתחילים לפקפק במגע הקסם של באפט

בקופת המזומנים של ברקשייר התאוויי יושב סכום של 137 מיליארד דולר, וגוברת הביקורת על החלטת החברה לא לבצע רכישות גדולות במהלך המפולת בשוק ■ באפט: "אנו לא יודעים מה קורה כשסוגרים מבחירה חלק ניכר מהחברה האנושית" ■ ארבע סיבות לחשש המשקיעים

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
וורן באפט
וורן באפטצילום: בלומברג

וורן באפט כבר בן 89, אך עדיין נחשב אחד המשקיעים הטובים ביותר שפועלים כיום. עם זאת, מהלכיו בזמן משבר הקורונה גורמים לאנליסטים ומשקיעים מסוימים בברקשייר התאוויי חברת האחזקות שלו, ששווי השוק שלה הוא 419 מיליארד דולר, לתהות אם המשקיע הוותיק איבד את "מגע הקסם".

הנה ארבעה גורמים מרכזיים לכך שמשקיעים ואנליסטים החלו להטיל ספק בגישה של באפט.

1. לא מצא אף הזדמנות

הדבר שהכי מדאיג את משקיעי ברקשייר הוא גודל קופת המזומנים שלה — 137 מיליארד דולר — והעובדה שהחברה "דוגרת" עליה. יש משקיעים שלא מסוגלים להבין כיצד באפט לא מצא אף הזדמנות קנייה במשבר. המשקיע הוותיק דייויד מרקל, שהתבטא בהערצה כלפי כישורי ההשקעות של באפט בעבר, מכר כמחצית ממניות ברקשייר התאוויי שהיו בבעלותו, ואמר שהוא עשוי למכור את שאריתן.

מניית ברקשייר האתאוויי

מרקל כתב בבלוג שלו: "מכרתי לאחר שנודע לי שבאפט לא נקט בשום מהלך בזמן המפולת האחרונה בשוק המניות". הוא הוסיף: "אולי לא כדאי להוציא את כל הכסף בקופה, אבל בוודאי שצריך היה לקנות משהו".

המשקיעים ציפו כי באפט ימצא את היתרונות במשבר, כפי שעשה ב–2008 — אז הגדיל את אחזקותיו בבנקים הגדולים בארה"ב, השקעה שהניבה לבקשייר התאוויי תשואות נאות. "הרכישות אז לא היו בגדר הצהרה", אמר באפט. "ניצלנו תנאים טובים מאוד לרכישות אטרקטיביות".

באפט הוסיף כי שוקי המניות והאשראי לא נפגעו במשבר הנוכחי באותה רמה כמו ב–2008 הודות לצעדים שנקט הבנק הפדרלי; ואמר כי אחת הסיבות לכך שהוא אינו רואה הזדמנויות השקעה היא כי צעדי הפד גורמים לכך שחברות רבות לא נזקקות לחבל הצלה ממשקיעים כמו באפט. כמו כן, לברקשייר התאוויי יש אמנם קופת מזומנים של 137 מיליארד דולר, אך באפט טוען כי "הקופה לא באמת גדולה בהתחשב בתרחישים הגרועים ביותר".

התשואה

2. חזר להשקיע בתעופה — ואז טס החוצה

ברקשייר התאוויי פירסמה את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון ולשנת 2019 כולה ב–2 במאי. השנה, במקום החגיגה המסורתית של אסיפת בעלי המניות באומהה, באפט הסתפק באירוע מקוון שבו ענה על שאלות בזום. הוא חשף באירוע כי ברקשייר מכרה את אחזקותיה בארבע חברות התעופה האמריקאיות (דלתא, סאותווסט, אמריקן ויונייטד) וכי מכירה זו היוותה רוב ממכירות המניות של החברה ברבעון הראשון של 2020, שהסתכמו ב–6.1 מיליארד דולר.

באפט אמר כי הסיבה למכירות היא שתעשיית התעופה השתנתה באופן בסיסי בעקבות מגפת הקורונה. באפט אמר כי "אין טעם להמשיך להשקיע בחברות הללו, שהולכות לשרוף מזומנים בטווח הקצר, שאין לי רצון לממן", ואף הודה כי הרכישה היתה טעות שלו.

בשלב זה נראה כי המכירה בתחילת המשבר היתה החלטה נכונה. מניות חברות התעופה הללו ירדו בשיעורים של בין 40% ל–70% מתחילת השנה, ואיש אינו יודע כיצד משבר הקורונה ישפיע על ענף התעופה בטווח הארוך. לפי חלק מהתחזיות, הוא יתאושש רק ב–2023.

השאלה היא מדוע באפט בכלל חזר להשקיע בענף התעופה ב–2016 — לאחר שכבר נכווה בעבר מהשקעה כושלת בחברת USAir; ואף אמר כי המשקיעים היו חוסכים מיליארדי דולרים אם היו מיירטים את המטוס של האחים רייט.

3. צימצם אחזקה בבנקים

ברקשייר התאוויי דיווחה כי צימצמה את אחזקותיה בבנק ההשקעות גולדמן סאקס ב–33% ברבעון הראשון של 2020. כמו כן, החברה מכרה 3% מאחזקותיה בג'יי.פי. מורגן והקטינה את אחזקותיה בוולס פארגו. בעוד מכירת מניות חברות התעופה נראתה הגיונית, החלטתו של באפט למכור מניות של הבנקים הגדולים בארה"ב נראתה תמוהה למשקיעים ואנליסטים.

דיוויד סולומוןדיוויד סולומון, מנכ"ל גולדמן סאקס
דיוויד סולומון, מנכ"ל גולדמן סאקסצילום: בלומברג

לכאורה לא הגיוני לצאת מההשקעה בבנקים הגדולים, שנהנים כעת מתמיכת הבנק הפדרלי שמבטיח להם נזילות רבה; ונמצאים במצב טוב הרבה יותר מכפי שהיו לפני המשבר הכלכלי של 2008. זאת, בין היתר בגלל החמרת הדרישות להלימות הון ורגולציה קפדנית — ששיפרו מאוד את מאזניהם.

ואולם משבר הקורונה הוא חסר תקדים, ומייצר חוסר ודאות עצומה, שעלולה לפגוע גם בבנקים. באפט אמר באסיפה המקוונת: "אנו לא יודעים מה בדיוק קורה כשסוגרים מבחירה חלק נכבד מהחברה האנושית. ב–2008–2009 הרכבת הכלכלית ירדה מהפסים... הפעם עצרנו את הרכבת והורדנו אותה מהמסילה... איני מכיר מקרה דומה בהיסטוריה".

עם 33 מיליון מובטלים בארה"ב, ולא תרופה או חיסון מוכחים, התרחישים הכלכליים הגרועים ביותר עדיין עשויים להתממש. הבנקים בארה"ב צימצמו את החשיפה למשכנתאות, שגרמה למשבר 2008 — אך חשיפתם לאשראי צרכני גדלה. לפי הבנק הפדרלי של ניו יורק, חובות משקי הבית בארה"ב חצו את הרף של 14 טריליון דולר, ומתוך אלה חובות כרטיסי אשראי הגיעו בסוף 2019 לשיא של 930 מיליארד דולר.

4. לשמר עושר במקום ליצור עושר?

ביל סמיד, מנכ"ל חברת ההשקעות סמיד קפיטל המחזיקה במניות ברקשייר התאוויי, אמר בראיון בתחילת מאי כי "ברקשייר זקוקה למשקיע אקטיביסט". הוא הוסיף: "אנחנו לא מחזיקים במניות בשביל שימור הון. אנחנו מחזיקים במניות כדי ליצור עושר".

האם ברקשייר אכן "משמרת הון" בימים אלה? מצד אחד, החברה רכשה כמות מועטה מאוד של מניות, בסך 1.8 מיליארד דולר ברבעון הראשון, ודיווחה על הפסד נקי של 49.7 מיליארד דולר — אך ביצועי החברה אינם חלשים כל כך, והמשבר נמצא רק בתחילת דרכו.

מניית ברקשייר התאוויי ירדה ב–22% מתחילת 2020, לעומת ירידה של 8% במדד S&P 500. כדאי להשוות את הביצועים האלה לביצועי החברה במשבר 2008. ברבעון הראשון של 2009 ירדה מניית ברקשייר ב–12%, בהמשך לירידה של 19% ברבעון האחרון של 2008, כלומר ירידה של 31% בשיא משבר החובות הגלובלי.

עם זאת, התשואה על ההון — המודדת את ביצועי המניה מבחינת בעלי המניות על ידי חלוקת ההכנסה הנקייה בממוצע הון הבעלים — היתה 2.7% ברבעון הראשון של 2020 לעומת 2.2% בסוף הרבעון הראשון של 2009. בהתחשב בכך שמשבר הקורונה חמור בהרבה מהמשבר הכלכלי ב–2008, נראה כי ברקשייר מתפקדת היטב עד כה.

ואולם נראה כי המשקיעים, שהתרגלו ל"מגע הקסם" של באפט, מתוסכלים מכך שהפעם אפילו הוא לא יכול לחזות כיצד יתפתח המשבר, שלא נראה כמותו בתקופה המודרנית. ואולם יש גם משקיעים שממש לא איבדו את אמונם בו — בניגוד לברקשייר, קרן ההשקעות הממלכתית של סעודיה ניצלה את המשבר לביצוע שורת רכישות, החל מחברות נפט ועד חברות תיירות. הקרן הסעודית גם דיווחה כי רכשה מניות של ברקשייר התאוויי בסך 78.4 מיליון דולר ברבעון האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker