בלי סגר, עם עסקים פתוחים ומעט בדיקות: כך התעלמה יפן מ"ספר החוקים" - והביסה את הקורונה

שיחת היום ביפן היא כיצד הצליחה המדינה לצלוח את הגל הראשון של הקורונה עם מספר מתים נמוך יחסית ■ התשובה אינה חד-משמעית

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טוקיו, יפן
טוקיו, יפןצילום: Issei Kato/רויטרס

מצב החירום ביפן מתקרב לסיום - אף שהמדינה התעלמה מרוב הסעיפים ב"ספר החוקים" של הקורונה. איך היא עשתה זאת?

המדינה לא הטילה מגבלות תנועה על התושבים, והעסקים - החל ממסעדות ועד מספרות - נותרו פתוחים. היא לא השתמשה באפליקציות מעקב אחרי אזרחים, ואין בה אפילו מרכז לבקרת מחלות. כשבמדינות אחרות נשמעה דרישה לבצע כמה שיותר בדיקות קורונה, יפן בדקה רק 0.2% מהאוכלוסייה שלה.  

שאלה אחת גדולה - 43 תשובות

ולמרות כל זאת, העקומה שוטחה; מספר המתים הוא הרבה פחות מ-1,000 - המספר הקטן ביותר ללא השוואה ב-G7. בטוקיו העמוסה והמאוכלסת, מספר המקרים החדשים של חולי קורונה צנח למספר חד-ספרתי ברוב הימים. בעוד האפשרות לגל שני של קורונה שיהיה חמור יותר אמנם קיימת, מצב החירום ביפן הוסר מרוב המדינה וייתכן שביום שני אף יסתיים בכולה.

שיחת היום ביפן היא כיצד הצליחה המדינה להביס את הווירוס אף שהתעלמה מ"ספר החוקים" שבו השתמשו מדינות אחרות שהצליחו בכך. בינתיים יש הסכמה על דבר אחד: לא היה גורם אחד שעשה את ההבדל.

"אם מסתכלים רק על מספר המתים, אפשר לומר שיפן הצליחה במשימה", אומר מיקיהיטו טנקה, מרצה באוניברסיטת וואסדה, חבר בוועדה מייעצת ציבורית של מומחים בנוגע לווירוס. "אבל אפילו המומחים לא יודעים מה הסיבה".

רשימה אחת ששותפה על ידי רבים מונה 43 סיבות שהופיעו בדיווחים של התקשורת: החל מתרבות חבישת המסכה ושיעור נמוך של השמנת יתר ועד ההחלטה המוקדמת יחסית לסגור את בתי הספר. הרשימה כוללת גם טענות מוזרות יותר, ובהן שדוברי יפנית פולטים פחות נתזים בזמן שהם מדברים לעומת שפות אחרות.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה בפרלמנט בטוקיו, בשבוע שעבר
ראש ממשלת יפן שינזו אבה בפרלמנט בטוקיו, בשבוע שעברצילום: AFP

חקירה אפידמיולוגית מוקדמת

מומחים שעמם דיברנו הצביעו גם הם על שלל גורמים שתרמו לתוצאה הטובה יחסית של יפן במאבקה עם הקורונה. אף אחד מהם לא הצביע על מדיניות כוללת שאפשר לחקות במדינות אחרות, עם זאת, למדינות שנמצאות בעיצומה של המגפה - שעלולה להימשך שנים - עדיין יש כמה דברים ללמוד.

אחד הגורמים הקריטיים היה תגובה מוקדמת של הציבור. בזמן שהממשלה המרכזית התמהמהה, המומחים משבחים את הפעילות המהירה של המרכזים לבריאות הציבור ביפן, שנכנסו לפעולה כבר לאחר זיהוי המקרים הראשונים בינואר. נכון ל-2018, המרכזים האלה העסיקו יותר ממחצית מ-50 אלף האחיות במדינה שמומחיות באיתור הדבקות. בתקופות רגילות, האחיות האלה מתחקות אחר מחלות נפוצות יותר כמו שפעת או שחפת.

"זה מאוד אנלוגי, זה לא מבוסס אפליקציה כמו בסינגפור", אומר קאזוטו סוזוקי, מרצה לבריאות הציבור באוניברסיטת הוקאידו. "וזה עדיין מאוד אפקטיבי".

בעוד מדינות כמו ארה"ב או בריטניה רק מתחילות עכשיו להכשיר חוקרים אפידמיולוגים, יפן עקבה אחרי התפתחות המחלה מהרגע שבו היו במדינה מקרים בודדים. החוקרים האלה איתרו קבוצות של נדבקים ממיקום יחיד כמו מועדון או בית חולים, כדי להתמודד עם המקרים לפני שיצאו משליטה.

נמל התעופה קנסאי באוסקה, יפן, השבוע
נמל התעופה קנסאי באוסקה, יפן, השבועצילום: Hiroko Masuike / NYT

הפוליטיקאים התמהמהו, המומחים לקחו פיקוד

ההנהגה הפוליטית ספגה ביקורת על תפקוד לוקה בחסר, מה שאיפשר לרופאים ומומחים אחרים להתייצב בחזית - מה שנחשב לדרך הטובה יותר לניהול מצבי חירום בבריאות הציבור. "אפשר לומר שיפן הובלה על ידי המומחים, בניגוד למדינות אחרות", אומר טנקה.

אותם מומחים גם קיבלו קרדיט על יצירת מסר קל להבנה, של הימנעות ממה שהם קראו שלושת ה-C: חללים סגורים, מקומות צפופים וכאלה שמחייבים מגע קרוב. זאת בניגוד להימנעות כללית מאחרים, כפי שעשו במדינות אחרות.

"ריחוק חברתי עשוי לעבוד, אבל זה לא עוזר להמשיך בחיים חברתיים נורמליים", אומר סוזוקי. "שלושת ה-C הם בעצם גישה הרבה יותר פרגמטית ומאוד אפקטיבית, וההשפעה שלה דומה".

מוטציה שונה של הווירוס

בין השאר נשמעה גם הטענה כי הווירוס שהתפשט ביפן היה שונה, ופחות מסוכן מזה שהתפשט במדינות אחרות. חוקרים במעבדה הלאומית בלוס אלמוס בארה"ב חקרו משתנים של וירוס קורונה במאגר מידע ומצאו סוג של וירוס קורונה שנפוץ באירופה שהיו לו כמה מוטציות שהבדילו אותו מהגרסה האסייתית, לפי המחקר שהתפרסם בתחילת החודש. המחקר לא עבר אימות על ידי חוקרים אחרים וספג ביקורת, אבל הממצאים שלו מצביעים על הצורך ללמוד באופן מקיף יותר על האופן שבו הווירוס משתנה.

עד כמה הווירוס באמת נפוץ ביפן? קשה לומר. בית חולים בטוקיו ערך בדיקות לחולים שהגיעו למקום בגלל בעיות אחרות, וגילה שכ-7% מהם נשאו את הווירוס, מה שמעיד על הסכנה בכך שחולים ללא סימפטומים יהיו מקור להתפרצות נוספת. בדיקת נוגדנים שנערכה ל-500 איש בטוקיו הראתה כי ההתפרצות האמיתית של הווירוס היא אולי פי 20 מכפי שהנתונים הראו.

הספינה דיימונד פרינסס ליד חופי יפן
הספינה דיימונד פרינסס ליד חופי יפןצילום: בלומברג

רחוקה משלמות

למרות הנתונים הטובים, ההתמודדות של יפן עם הווירוס רחוקה משלמות. במדינות אסייתיות שכנות, טייוואן למשל (אף שאוכלוסייתה קטנה הרבה יותר) היו רק שבעה מקרי מוות מקורונה, ובווייטנאם לא היו כלל.

כמו כן, אף שלא היה סגר הדוק כמו במדינות אחרות, מצבה הכלכלי של יפן אינו טוב יותר. הכלכלה שלה, שכבר ספגה העלאה של מע"מ באוקטובר, נכנסה באופן רשמי למיתון בשלושת החודשים הראשונים של השנה. כלכלנים מזהירים כי הרבעון השני יהיה הגרוע ביותר מאז תחילת הרישום, והחשש מדפלציה שוב נמצא באופק.

מספר התיירים צנח ביותר מ-99% בעקבות סגירת הגבולות, שבלמה את תעשיית התיירות המשגשגת שנחשבה לקטר הצמיחה של המדינה במשך שנים. כמו במדינות אחרות, פשיטות הרגל עלו באופן חד.

אף שמצב החירום לקראת סיום, הרשויות ביפן מזהירות כי החיים לא ישובו למסלולם. בתחילת מארס, כאשר קצב הנדבקים החדשים האט, היתה אופטימיות ציבורית כי הגרוע מכל כבר מאחור - אבל אז מספר המקרים שוב זינק וגרם להכרזה על מצב חירום. אם גל שני וקטלני יותר אכן יגיע למדינה, גורם הסיכון ביפן - שבה האוכלוסייה המבוגרת ביותר בעולם - נותר גבוה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker