יו"ר הפד: "המיתון הנוכחי בארה"ב - חסר תקדים בעת המודרנית"

ג'רום פאואל בנאום מקוון: "חשש מנזק קבוע לכלכלת ארה"ב עקב הקורונה" ■ "ככל שיחלוף הזמן, בעיות נזילות עלולות להפוך לבעיות כושר פירעון" ■ "תקופות ממושכות של אבטלה עלולות לחסל קריירות מקצועיות"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, במסיבת עיתונאים מקוונת באפריל
סוכנויות הידיעות

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, הזהיר היום כי הסיכונים שמאיימים על כלכלת ארה"ב הם חסרי תקדים, ועלולים להסב נזק קבוע לכלכלה אם מקבלי ההחלטות לא ינקטו בצעדים הנדרשים כדי לתת מענה לנזק שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

"יתכן שיחלוף זמן מה לפני שההתאוששות תצבור תנופה, והזמן שיחלוף עלול להפוך בעיות נזילות לבעיות כושר פירעון", אמר פאואל בדברים שנשא באופן מקוון באירוע של מכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית בוושינגטון בירת ארה"ב. "תמיכה תקציבית נוספת עשויה להיות יקרה, אבל תהיה שווה את זה אם היא תסייע למנוע נזק כלכלי ארוך-טווח ותאפשר התאוששות איתנה יותר".

"תקופות ממושכות של אבטלה עלולות לגרום נזק או לסיים כליל קריירות מקצועיות של עובדים שערך הכישורים המקצועיים שלהם פחת", הוסיף פאואל. "האובדן של אלפי עסקים קטנים ובינוניים בכל רחבי המדינה יהרוס את מפעלי חיים ומסורות משפחתיות של עסקים ומנהיגי קהילות רבים, ויגביל את חוסנה את ההתאוששות כאשר זו תגיע".

יו"ר הפד אמר גם כי יתכן שמקבלי ההחלטות בארה"ב יצטרכו לנקוט בצעדים נוספים כדי לתמוך בכלכלה, אולם הוא לא פירט באלו צעדים מדובר. עם זאת, פאואל ציין כי המיתון הכלכלי שנגרם עקב הקורונה שונה מתקופות מיתון קודמות בארה"ב, וכי יתכן שצעדי התגובה יצטרכו לבוא מצד הקונגרס יותר מאשר מצד הבנק הפדרלי.

"התגובה הכלכלית היתה הולמת הן בתזמון והן בהיקפה, אך יתכן כי לא תהיה הפרק האחרון, היות שהנתיב שלפנינו מתאפיין ברמת חוסר ודאות גבוהה וכפוף לסיכונים שליליים משמעותיים", אמר פאואל. "היקף וקצב ההאטה הנוכחית הם חסרי תקדים בעידן המודרני, גרועים באופן ניכר מכל תקופת מיתון מאז מלחמת העולם השנייה", הוסיף, וציין כי "כל המשרות שנוספו בעשור החולף נמחקו".

יו"ר הפד ציין כי הבנק המרכזי אינו שוקל להוריד את הריבית בארה"ב מתחת לאפס, למרות צעדי המדיניות חסרי התקדים שננקטו על ידי הבנק המרכזי. "אני יודע שיש אוהדים של המדיניות שלו, אבל לעת עתה זה אינו משהו שאנחנו שוקלים", אמר פאואל. "אנחנו חושבים שיש לנו ערכת כלים טובה, ונשתמש בה".

השבתת הפעילות הכלכלית בארה"ב כדי לבלום את המגפה, שגרמה לאובדן של יותר מ-20 מיליון משרות, הסבה "רמת כאב שקשה לתאר במילים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker