ארה"ב: 20.5 מיליון משרות נמחקו תוך חודש; האבטלה קפצה ל-14.7% לעומת 3.5% בפברואר

הנפילה במספר המשרות באפריל חדה פי 10 מזו שנרשמה עם סיום מלחמת העולם השנייה ■ האבטלה הגבוהה מאז שנות ה-30 ■ כולל אנשים שנאלצים לעבוד במשרה חלקית עקב הקורונה - קפץ שיעור האבטלה ל-22.8% ■ השכר הממוצע קפץ עקב פיטורים נרחבים בענפים עם שכר נמוך ■ כמחצית מהמשרות בענפי הפנאי והאירוח נחתכו באפריל

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מובטלים אמריקאיים מפגינים מול ישיבת הבנק הפדרליצילום: איי-פי
נמרוד הלפרן

שוק התעסוקה בארה"ב מחק בתוך חודש אחד כמעט את כל המשרות שנוספו לו במהלך עשור שלם, על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם. שיעור האבטלה זינק לרמתו הגבוהה ביותר מאז ימי השפל הגדול לפני 90 שנה.

מספר שיא של 20.5 מיליון משרות נמחקו משוק התעסוקה בארה"ב באפריל, כך מסר היום (שישי) משרד העבודה האמריקאי. היתה זו נפילה חודשית חדה פי 25 מהחודש הגרוע ביותר שנרשם במיתון האחרון לפני יותר מעשור, ופי 10 מהנפילה החודשית המתועדת החדה מעולם, בשיעור של 1.96 מיליון משרות בספטמבר 1945, לאחר סיום מלחמת העולם השנייה.

תחזית הכלכלנים היתה לנפילה חדה אפילו יותר, של 22 מיליון משרות באפריל. זאת אחרי שכמעט 23 מיליון משרות נוצרו בארה"ב בעשור האחרון. מספר המשרות בענפי האירוח והפנאי צלל באפריל ב-7.7 מיליון, או 47%, כאשר כמעט 75% מהנפילה היתה בענפי המסעדנות והברים.

נתוני חודש מארס ופברואר תוקנו כלפי מטה. מספר המשרות שאבדו בשוק התעסוקה בחודש מארס עודכן ל-870 אלף לעומת 701 אלף משרות שעליהן דווח במקור. בפברואר, נוספו 230 אלף משרות לשוק העבודה, לעומת גידול של 275 אלף משרות שעליו דווח במקור.

שיעור האבטלה בארה"ב קפץ בחודש שעבר ל-14.7% - הרמה הגבוהה ביותר מאז שהחל משרד העבודה האמריקאי לפרסם את הנתון ב-1948, ורמתו הגבוהה ביותר מאז ימי השפל הגדול בשנות ה-30, על סמך נתונים מוקדמים יותר של הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (NBER) בארה"ב. לפי הערכות כלכלנים, שיעור האבטלה בימי השפל הגדול טיפס לשיא של 24.9% בשנת 1933.

תחזית הכלכלנים היתה לאבטלה של 16% באפריל. שיעור האבטלה במארס היה 4.4%, לאחר שבפברואר היה 3.5% בלבד - שפל של 50 שנה. בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, באוקטובר 2009, היתה האבטלה בארה"ב ברמה של 10%.

שיעור האבטלה האמיתי - 22.8%

שיעור האבטלה בפועל בארה"ב היה גבוה אפילו יותר מהנתון הרשמי (U-3) לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של משרד העבודה האמריקאי. זאת, עקב זינוק במספר העובדים במשרה חלקית עקב הקורונה, ושהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה.

שיטת חישוב מקיפה יותר של שיעור האבטלה (U-6) - הכוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה - הצביעה על כך ששיעור האבטלה קפץ באפריל לשיא של 22.8% לעומת 8.7% בחודש הקודם. זאת על רקע נפילת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ל-60.7%, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1973, לעומת 62.7% במארס.

שיעור האבטלה בקרב אמריקאים ממוצא אפריקאי קפץ באפריל ל-16.7% - כמעט פי שלושה מרמתו בפברואר, לפני כניסתן לתוקף של מגבלות הקורונה - ורמתו הגבוהה ביותר מאז ראשית 2010.

עקב פיטורי עובדים עם שכר נמוך - זינוק בשכר הממוצע

השכר השעתי הממוצע בארה"ב קפץ באפריל ב-4.7% לעומת החודש הקודם, לאחר שמגפת הקורונה גרמה לפיטורים נרחבים במגזרי המלונאות והפנאי, שמתאפיינים בשכר נמוך יחסית.

כתוצאה מכך, גדל נתח המועסקים במגזרים בעלי שכר גבוה יותר, ותרם בכך לעליית השכר, שגבוה כעת ב-7.9% לעומת רמתו באפריל 2019. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.5% לעומת מארס.

המגפה קטעה את תקופת הצמיחה הכלכלית הרצופה הארוכה ביותר בתולדות ארה"ב, לאחר שמגבלות שהוטלו כדי לבלום את התפשטות הנגיף גרמו להשבתת חלקים נרחבים מהפעילות הכלכלית.

חומרתו של המשבר בשוק העבודה האמריקאי בטווח הארוך תהיה תלויה בראש ובראשונה בהתפתחויות סביב וירוס הקורונה, אך גם במידה שבה הצרכנים ישובו להגדיל את הוצאותיהם לאחר שהפעילות הכלכלית תתחדש. מדינות כמו טקסס, ג'ורג'יה, דרום קרוליינה ואחרות כבר החלו בצמצום המגבלות שהוטלו עקב המגפה.

שיעור האבטלה בארה"ב צפוי ככל הנראה להמשיך לטפס גם בחודש מאי, לאחר ש-33.5 מיליוני אמריקאים הצטרפו למעגל האבטלה בשבעה השבועות שהסתיימו ב-2 במאי, לפי נתוני תביעות אבטלה שבועיים שפירסם משרד העבודה בארה"ב אתמול.

ביום רביעי מסרה ספקית שירותי הסליקה ועיבוד התשלומים ADP כי המגזר הפרטי בארה"ב איבד 20.2 מיליון משרות באפריל, וכי הנפגעים הקשים ביותר היו עסקים קטנים, מלונות, מסעדות וקמעוניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker