פרק 3 | כלכלת טורקיה תחת ארדואן - בין משברים לדהירה

מאז עלתה מפלגתו של ארדואן לשלטון התמודדה טורקיה עם שני משברים כלכליים חמורים, זאת עוד בטרם פרצה מגפת הקורונה במדינה. מומחים אמנם סבורים כי הוא עשה את כל הטעויות האפשריות בטיפול בכלכלה, אך נתוני הצמיחה מעידים על תמונה שונה ■ כתבה שלישית בסדרה על המנהיג הכוחני בזירה האזורית

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן
נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן צילום: AP

ב-2002 ניצחה בבחירות הכלליות מפלגת AKP (הצדק והפיתוח), שהוקמה על ידי ארדואן כמה חודשים לפני כן. המפלגתה זכתה בשני שליש מהמושבים בפרלמנט. עם זאת, ארדואן לא הורשה לכהן כראש הממשלה מפני שהורשע בעבר בפלילים. עבדללה גול, משותפיו של ארדואן בהקמת AKP, כיהן כראש ממשלה במקומו, עד שנערך תיקון בחוקה שאפשר למנהיג המפלגה לכהן בתפקיד ב-2003. המפלגה ניצחה שוב ב-2007 וב-2011, וארדואן היה לראש הממשלה הראשון בטורקיה שנבחר שלוש פעמים ברציפות.

עלייתו של ארדואן לשלטון התרחשה בעיתוי מופלא. בין 2002 ל-2007 הואצה הצמיחה הכלכלית בטורקיה לקצב ממוצע של 7.2% בשנה. האבטלה ירדה, ההשכלה ורמת החיים עלו. הלירה הטורקית עלתה ביותר מ-30% מתחילת 2003 ועד אוגוסט 2008, אך אז פרץ המשבר הפיננסי הגלובלי. זרם הכסף שזרם לטורקיה בהתלהבות התייבש באחת. הלירה נפלה תוך פחות מחודשיים ב-33%, ולמעשה מחקה את כל העלייה שעשתה תחת שלטון ארדואן. הצמיחה הואטה, אבל טורקיה צלחה את המשבר של 2008 ללא מיתון, וחזרה לצמוח בקצב של כ-9% בתחילת העשור השני של המאה. סמל בולט לפריחתה היתה חברת התעופה טורקיש איירליינס, שמ-75 יעדים אליהם טסה ב-2002 עלתה למאות יעדים תוך ששדה התעופה באיסטנבול הופך לציר תעופה עולמי.

בין 2000 ל-2001, לפני עלייתו של ארדואן לשלטון, עברה טורקיה משבר חמור שהחל במגזר הבנקים והתפשט ליתר חלקי הכלכלה. קרן המטבע הבינלאומית התערבה בטיפול, והלוותה לממשלה 16 מיליארד דולר. ממשלת טורקיה הגיבה למשבר ברפורמה כלכלית שהובילה להתאוששות מהירה. אדריכל תוכנית ההבראה היה כמאל דרויש, שר הכלכלה בממשל בולנט אג'וויט, ראש הממשלה עד 2002.

את הפירות של הממשל הקודם קטף ארדואן בשמחה. "אבל מאז 2009 היה רצף של טעויות", אומרת האנה לוסינדה סמית, מחברת הספר Erdogan Rising: The Battle for the Soul of Turkey  (עלייתו של ארדואן: הקרב על נשמתה של טורקיה). "אשראי זול הוזרם לבנייה ולתשתיות, שרובן נבנו על ידי מלחכי פנכה – קרובים ומקרובים של ארדואן. הכסף הזה לא זרם לחינוך ודברים שמחזקים את החברה".

מטוס של טורקיש איירליינס
מטוס של טורקיש איירליינסצילום: רויטרס

מתחת לפני השטח הכלכליים הסוערים היו בעיות מבניות עמוקות עבור ארדואן. תחילה היה נראה שארדואן פועל לשבור את ריכוזי הכח הפוליטי והכלכלי שחנקו את טורקיה, אולם הוא החליף את האנשים מהגוורדיה הישנה באנשים שהגיעו מאסכולת פתוללה גולן, איש דת מוסלמי החי בארה"ב והיה בעל בריתו של ארדואן בעבר. "פוריין אפיירס" תאר את התהליך כ"מיקור חוץ של השלטון" לידי הגולניסטים, שהשתבצו במשטרה ובצבא. הסמכות המבוזרת של ארדואן חשפה אותו לפגיעה מבחוץ. אנשי מקצוע ותיקים התפטרו במחאה על השינויים. מי שלא התפטר טוהר משירות המדינה במשפטי ראווה בין 2008-2010, שחלקם הסתיימו בעונשי מאסר עולם, והושוו בעיתון אחד למשפטי נירנברג. העיתון הזה אינו קיים יותר. הציבור לא היה מאושר מהשינויים, ארדואן חש שכוחו נשחק, והתנתק מהגולניסטים, במקביל לשינוי גישתה של טורקיה ממועמדת להוטה לחברות באיחוד האירופי, לחיזור אחר סין ורוסיה.

לכל פרקי הסדרה על ארדואן - "הסולטן"

להמשך הסדרה: 

פרק 1 | המשחק המסוכן של הגיבור האנדרדוג

פרק 2 | ילדותו המקופחת, עלייתו המטאורית

פרק 4 | ההפיכה נגדו הפכה למנוף פוליטי

פרק 5 | המשבר הכלכלי בטורקיה מעמיק

פרק 6 | מלוב ועד פוטין - מדיניות החוץ

פרק 7 | ישראל והכורדים - האויבים השימושיים

פרק 8 | האיסלאם הפוליטי וטורקיה - לאן?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker