אנטי קורונה: הממשל והקונגרס הסכימו על תמריצים של 2 טריליון דולר

החבילה שקולה ל-10% מהתמ"ג כמעט, והיא הוסכמה בין הבית הלבן לסנאט לאחר ששתי הצעות של הרפובליקאים נדחו בימים האחרונים ■ הסיוע לעובדים, מובטלים, חברות, מדינות ורשויות מקומיות בתקציבים ובהטבות מס

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Photo by AFP
דפנה מאור

הממשל האמריקאי הגיע להסכם עם הדמוקרטים והרפובליקאים בסנאט על חבילת תמריצים כלכליים של כמעט 2 טריליון דולר בהטבות מס ותקציבים כדי להילחם במשבר הכלכלי שהמיטה מגפת וירוס הקורונה על כלכלת ארה"ב. הפרטים לא ידועים, אולם החבילה כוללת סיוע של מיליארדי דולרים לחברות, מדינות, רשויות מקומיות, עובדים, מובטלים ועסקים קטנים.

זוהי חבילת התמריצים הגדולה בתולדות ארה"ב, והיא שקולה לכמעט 10% מהתוצר המקומי הגולמי השנתי של הכלכלה הגדולה בעולם. ההסכם הושג לאחר ששתי חבילות קודמות שהציעו הרפובליקאים נפסלו בהצבעות טרומיות. מגעים בין מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר לבין שר האוצר סטיב מנוצ'ין, בתיאום יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הדמוקרטית, נמשכו מאז יום חמישי עד הגעה להסכמה.

בזמן שנציגי הזרוע המבצעת והזרוע המחוקקת דנו בתרופות למשבר הכלכלי, גאה מספר המאובחנים בארה"ב ל-55,231 נכון ליום רביעי בבוקר. 821 אנשים מתו מהמגפה. במדינת ניו יורק שבה המגפה מתפשטת במהירות הוטל סגר, והממשל המליץ לכל מי שיצא מניו יורק להיכנס לבידוד עצמי של 14 יום. בתי החולים, הזהיר המושל, קרובים לפעול בקיבולת מלאה. גם בניו אורלינס מספר גדול של מאובחנים ומתים.

ההצבעה על החבילה בסנאט תתקיים היום. בית הנבחרים, שהוא הבית התחתון של הקונגרס, יצטרך לאשר גם הוא את הצעת החוק לפני שתובא לאישורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

המגעים להסכם על חבילת תמריצים היו רצופים בחילוקי דעות. הדמוקרטים התעקשו על מתן הגנות טובות יותר לעובדים, וכן על פיקוח על קרן חילוץ לעסקים במצוקה, בהיקף של 500 מיליארד דולר, אשר שר האוצר מנוצ'ין רצה שתהיה נתונה לשיקול דעתו ללא פיקוח ושקיפות.

מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, מנוצ'ין ושומר הובילו את הדיונים המרתוניים לתוך הלילה בגבעת הקפיטול. בשעה אחת לפי שעון החוף המזרחי הכריז אריק יולנד, מנהל ענייני החקיקה של הבית הלבן, "יש לנו הסכם". עם זאת אמר כי הנוסח המלא של הצעת החוק טרם הושלם.

ככל הנראה תכלול הצעת החוק את הסעיפים הבאים:

  • מענק מזומן לכל האמריקאים עד תקרת הכנסה
  • הגדלת דמי אבטלה והארכת הזכאות
  • מענקים לעסקים והטבות מס בתמורה לאי פיטורי עובדים
  • הגבלת שכר בכירים, בונוסים, רכישה חוזרת של מניות, ואפשרות להלאמה חלקית לתאגידים שיקבלו סיוע
  • הגדלת המנדט של הבנק הפדרלי להעניק הלוואות ולקנות אג"ח גם למדינות ורשויות מקומיות
  • סיוע מיוחד לעסקים החשובים לבטחון הלאומי, כמו אנרגיה
  • הטבות מס לעסקים שנפגעו במשבר
  • התקזזות על הפסדי 2020 על דו"חות מס 2019
  • הגנות נוספות לעובדים: בהצעת החוק הקודמת נכלל סיוע פדרלי לחברות תחבורה ציבורית כמו רכבות, בתמורה להכרה בוועדי העובדים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker