אמזון הצליחה לעצור חוזה של 10 מיליארד דולר שהפנטגון נתן למיקרוסופט

שופטת בארה"ב הורתה למיקרוסופט לעצור את כל עבודתה על חוזה מחשוב ענן שבו זכתה במכרז של משרד ההגנה האמריקאי, עד לקבלת החלטה בערעור שהגישה אמזון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניין הפנטגון בארה"ב
בניין הפנטגון בארה"בצילום: REUTERS

שופטת בית משפט פדרלי בארה"ב הורתה אתמול (ה') למיקרוסופט לעצור את כל עבודתה על חוזה מחשוב ענן בהיקף של 10 מיליארד דולר שבו זכתה במכרז של הפנטגון. ההחלטה מהווה ניצחון לאמזון, שעירערה על החלטת משרד ההגנה האמריקאי להעניק את החוזה למיקרוסופט.

בהחלטה חסויה, השופטת פטרישה קמפבל-סמית מבית המשפט לתביעות פדרליות בוושינגטון, אסרה על מיקרוסופט להמשיך לעבוד על פרויקט מיזם תשתיות ההגנה המשותף (JEDI), עד לסיום הדיונים בערעור שהגישה אמזון. החוזה, לתקופה בת עשר שנים, היה אחד מחוזי הטכנולוגיה הגדולים ביותר של הפנטגון, ומיקרוסופט היתה אמורה להתחיל לעבוד עליו החודש.

ההחלטה מגבירה את המתיחות סביב החוזה השמן, שנחשב לאחד המבוקשים ביותר במגזר הטכנולוגיה, ומסלימה את המאבק המשפטי סביב המודרניזציה של מערכות שירותי מחשוב הענן של הפנטגון. אמזון נחשבה למועמדת המובילה לזכות בחוזה JEDI, אך משרד ההגנה החליט באוקטובר להעניק אותו למיקרוסופט.

אמזון הביעה מחאה וטענה כי הליך קבלת ההחלטה לא היה הוגן. ענקית הסחר המקוון טענה כי הנשיא דונלד טראמפ התערב בהליכי המכרז בשל איבתו לג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון והבעלים של העיתון "וושינגטון פוסט". הסיקור של ממשל טראמפ בפוסט הוא אגרסיבי, והנשיא נוהג לכנות את העיתון "אמזון וושינגטון פוסט" והאשים אותו בהפצת פייק ניוז.

"כדורגל פוליטי שנבעט מסביב"

"כל זה מכשיר את הקרקע לקרב משפטי גדול בין אמזון למיקרוסופט, כאשר משרד ההגנה נמצא בתווך", אמר האנליסט דניאל אייווס מחברת וודבוש סקוריטיס שעוקב אחרי חוזה JEDI. "זה כדורגל פוליטי שנבעט מסביב".

פרנק שאו, סגן נשיא לתקשורת של מיקרוסופט, אמר בהודעה שפורסמה אתמול כי החברה "מאוכזבת מהעיכוב הנוסף" אך מאמינה כי "בסופו של דבר נוכל להתקדם עם העבודה כדי לוודא שכל אלה שמשרתים את ארצנו יזכו בגישה לטכנולוגיה החדשה לה הם זקוקים בדחיפות".

"אנו מאמינים כי העובדות יוכיחו כי התנהל הליך מפורט, יסודי והוגן, שהוביל להחלטה כי מיקרוסופט תוכל לענות בצורה הטובה ביותר על צורכי הלוחמה הצבאית", הוסיף.

דובר הפנטגון, רוברט קרוור, קצין בדרגת לוטננט קולונל (מקביל לסגן אלוף בצה"ל), הביע אכזבה מהחלטת בית המשפט, אשר "גרמה ללא צורך לעיכוב יישום אסטרטגיית המודרניזציה של משרד ההגנה ושוללת מלוחמינו מערך יכולות שלו הם זקוקים בדחיפות". עוד הוסיף כי משרד ההגנה "סמוך ובטוח בהחלטתו" על הענקת המכרז.

אמזון לא השיבה לפניות לקבלת תגובתה.

מימין: מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס, מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה והנשיא דונלד טראמפ
מימין: מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס, מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה והנשיא דונלד טראמפצילום: בלומברג

"טראמפ הפעיל לחץ לא ראוי"

כאשר מיקרוסופט זכתה בחוזה, משרד ההגנה אמר במפורש כי הליך ההתמודדות על המכרז בוצע בצורה נכונה. "הליך הרכש התנהל בהתאם לחוקים ולתקנות", מסר באותה העת. "כל ההצעות זכו ליחס הוגן והוערכו על פי הקריטריונים שנקבעו במכרז".

בפומבי, הנשיא טראמפ אמר כי ישנן "חברות נהדרות" אחרות שצריכה להיות להן הזדמנות לזכות בחוזה. ואולם כותב הנאומים של שר ההגנה לשעבר ג'ים מאטיס כתב בספר שפורסם באחרונה כי טראמפ רצה לסכל את ניסיונות אמזון לזכות במכרז, ולהעניק את החוזה לחברה אחרת.

בדצמבר, הודיעה אמזון כי תעתור לבית משפט בבקשה להוציא צו מניעה נגד הענקת חוזה JEDI, בטענה כי טראמפ הפעיל "לחץ לא ראוי" על הפנטגון על חשבונה. החברה טענה גם כי שירותי מחשוב הענן שלה עדיפים על אלה של מיקרוסופט וכי היא ממוצבת טוב יותר לעמוד בדרישות הטכניות של החוזה.

אמזון קוראת לזמן לעדות את טראמפ

מאז, אמזון הסלימה את המאבק. החברה ביקשה השבוע מבית המשפט לאפשר לה לזמן לעדות את טראמפ ואת שר ההגנה מארק אספר. אמזון טענה כי עדותם תהיה חיונית כדי לקבוע אם הם התערבו לרעתה במכרז. באוקטובר, אספר פסל עצמו מליטול חלק בהחלטה על הענקת המכרז בשל משוא פנים אפשרי, על רקע העסקת בנו בחברת יבמ, אחת המתמודדות המוקדמות במכרז JEDI.

"השאלה היא, האם מותר לנשיא ארה"ב להשתמש בתקציב משרד ההגנה כדי לקדם את מטרותיו האישיות והפוליטיות", אמר דובר אמזון בזמנו.

הפנטגון מסר כי הוא מתנגד בחריפות לבקשת אמזון לזימון עדויות. מיקרוסופט מסרה כי אמזון "רק סיפקה ספקולציות על הטיה, ללא שום דבר שמתקרב ל'עובדות של ממש' הנדרשות" כדי להוציא זימונים לעדות.

בעתירה אחרת שהגישה החודש לבית המשפט, ביקשה אמזון להוציא צו מניעה לגבי רווחים אבודים שהיתה אמורה לגרוף מהחוזה.

JEDI "ישנה את פניה של ארכיטקטורת הענן של משרד ההגנה ויגדיר את תחום הענן לארגונים למשך שנים", כתב קווין מולן, עורך דין המייצג את אמזון בתיק.

מטה מיקרוסופט ברדמונד, וושינגטון
מטה מיקרוסופט ברדמונד, וושינגטוןצילום: Mike Kane / Bloomberg

הזדמנות לחוזים בהיקף של 40 מיליארד דולר

חוזה JEDI נמצא באור הזרקורים מכיוון שנתפש כחיוני למהלכי המודרניזציה הטכנולוגית של הפנטגון. חלקים גדולים של הצבא משתמשים במערכות מחשוב משנות ה-80 וה-90, ומשרד ההגנה הוציא מיליארדי דולרים כדי לאפשר קישוריות בין המערכות השונות.

האנליסט אייווס אמר כי זכיית מיקרוסופט בחוזה JEDI מציבה אותה בעמדה טובה לזכות בחוזים בהיקף של 40 מיליארד דולר בתחום מחשוב הענן שעליהם צפוי לחתום הממשל הפדרלי בשנים הקרובות.

ביום חמישי, השופטת קמפבל-סמית גם חייבה את אמזון להפקיד סכום של 42 מיליון דולר בידי בית המשפט למקרה שייקבע בהמשך כי הוצאת צו המניעה היתה בלתי-מוצדקת וכי מיקרוסופט זכאית לפיצויים. אמזון נדרשת להפקיד תוכנית להעברת הכסף לבית המשפט עד יום חמישי הבא, ועליה למלא את הוראות השופטת לא יאוחר מה-27 בפברואר כדי שהחיסיון יוסר מההחלטה.

צו מניעה זמני היה "החלטה שקולה" לנוכח מורכבות העסקה וסכומי הכסף הגדולים שנמצאים על הכף, אמר אייווס, והסכום של 42 מיליון דולר שנדרשת אמזון להפקיד לא יכביד על החברה.

"זה פחות משגיאת עיגול מספרים ביחס לסכום שבקופת המזומנים שלה", אמר אייווס. עוד הוא העריך כי בסופו של דבר מיקרוסופט תשמור בידיה את החוזה.

הכתבה של קייט קונגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker