הרגולטור בארה"ב יחקור מאות רכישות עבר של גוגל, אמזון, אפל, פייסבוק ומיקרוסופט

נציבות הסחר הפדרלית דרשה לקבל מידע על רכישות שביצעו ענקיות ההיי-טק בעשור האחרון, ואשר יתכן כי נועדו לחסל מתחרות חדשות בעודן בחיתוליהן

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגואים של החברות אפל, גוגל, פייסבוק, אמזון
אפל, גוגל, פייסבוק, אמזוןצילום: REUTERS FILE PHOTO/רויטרס

ענקיות ההיי-טק בארה"ב עומדות בפני גל חדש של חקירות הגבלים עסקיים, לאחר שנציבות הסחר הפדרלית (FTC) דרשה מידע על רכישות של חברות סטארט-אפ שביצעו בעשור החולף, ואשר יתכן כי נועדו לחסל מתחרות טריות שלהן.

הנציבות הורתה לאלפבית - החברה האם של גוגל - אפל, פייסבוק, אמזון ומיקרוסופט למסור לה מידע בנוגע לתנאי ולמטרות העסקות שהן סגרו מתחילת שנת 2010 ועד 2019, מסרה הנציבות היום (ג').

"חברות טכנולוגיה דיגיטלית הן חלק גדול מהכלכלה ומחיי היום יום שלנו", אמר יו"ר הנציבות, ג'ו סימונס, בהודעה. "מיזם זה יאפשר לנציבות לבחון מקרוב יותר את הרכישות במגזר חשוב זה, וגם להעריך האם הרשויות הפדרלית מקבלות התראות מספיקות לגבי עסקות שעלולות לפגוע בתחרות". סימונס ציין כי ייחקרו מאות רכישות, וכי יתכן שהחקירה תוביל לביטול חלק מהעסקות.

הצעד בו נקטה הנציבות בא על רקע ביקורת נרחבת כי הממונים על ההגבלים העסקיים איפשרו בקלות רבה מדי לענקיות טכנולוגיה לרכוש מתחרות ולחזק את שליטתן בשוק. הצווים שהוציאה הנציבות מתמקדים לא בעסקות גדולות, אלא בעסקות שהיו קטנות מכדי שיהיה צורך לדווח עליהן לרגולטורים אבל שיתכן כי כללו רכישות של מתחרות שעדיין היו בחיתוליהן.

לנציבות הסחר הפדרלית יש סמכות על פי חוק לקבל מחברות מידע שלא פורסם בציבור. לפי החוק, לאחר קבלת המידע הנציבות תפרסם דו"ח מיוחד שעשוי לסייע להעמקת ההבנה של השווקים, שיפור אסטרטגיות אכיפה וגיבוש מרצון מגזרי של קווים מנחים ושל הנוהלים הטובים ביותר. הדו"ח גם יכול לשמש לחקירות הגבלים עסקיים, אולם לעיתים הכנת הדו"ח איננה למטרות אכיפה, לפי אתר האינטרנט של FTC.

הנציבות תחקור את עסקות העבר בהיי-טק בעודה מנהלת חקירת הגבלים עסקיים נגד פייסבוק. חקירה זו היא רק אחת ממספר חקירות שמתנהלות נגד ענקיות ההיי-טק. משרד המשפטים האמריקאי מנהל חקירה נגד פייסבוק וגם נגד גוגל, בשעה שתובעים כלליים של מדינות בארה"ב מנהלים אף הם חקירה נגד שתי חברות אלו.

הכתבה של דיויד מקלפלין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker