ג'ונסון לא נכנע לטראמפ: וואווי תשתתף בהקמת רשתות סלולר דור 5 בבריטניה

תגובות בקונגרס: "היחסים המיוחדים עם בריטניה פחות מיוחדים עכשיו" ■ מדינות נוספות באירופה שוקלות להודיע על החלטות דומות ■ יו"ר בית הנבחרים האמריקאי לשעבר: "תבוסה קשה לארה"ב"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונסון וטראמפ באסיפה הכללית של האו"ם, בספטמבר
ג'ונסון וטראמפ באסיפה הכללית של האו"ם, בספטמברצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הסתכן ביצירת קרע בינו לבין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לאחר שנתן היום (ג') אור ירוק לענקית ציוד התקשורת הסינית וואווי לסייע בפיתוח חלקים מרשתות דור 5 בסלולר בממלכה.

הודעת ממשלת בריטניה אמנם ציינה כי ספקים שהוגדרו ברמת סיכון גבוהה, ובהם וואווי, לא יורשו להשתתף בפיתוח חלקי הליבה הרגישים ביותר של רשתות הסלולר הבריטיות. ואולם החברה הסינית תורשה לספק ציוד אחר שחיוני להשקת הרשתות, דוגמת אנטנות ותחנות בסיס סלולריות.

ההחלטה היא מהלומה לממשל טראמפ, שתבע מג'ונסון לאסור כליל את השתתפות הענקית הסינית, בטענה שקיים חשש כי ציוד מתוצרתה יקל על חדירת מרגלים סיניים לרשתות. מקורות אמריקאים אף הזהירו כי ייתכן שארה"ב תיאלץ להימנע מהעברת מידע מודיעיני סודי לבריטניה בעתיד, אם ג'ונסון יחליט בכל זאת לאפשר לוואווי להשתתף.

אחד מעמודי התווך של חזונו של ג'ונסון לעתידה של בריטניה לאחר עזיבת האיחוד האירופי, הוא הסכם סחר עם ארה"ב, וההחלטה להרשות לוואווי להשתתף בהקמת רשתות דור 5 עלולה להוביל לעימות עם הנשיא טראמפ. עם זאת, התגובות הראשוניות היום בוושינגטון היו מאופקות.

בכיר בממשל האמריקאי הביע אכזבה מהחלטתו של ג'ונסון, אך גם תקווה כי ארה"ב ובריטניה יצליחו למוצא דרך למנוע בעתיד שימוש ברכיבים של ספקים שהוגדרו ברמת סיכון גבוהה במערכת דור 5. טראמפ טרם התייחס להחלטה, ונערך להודעתו על עסקת המאה - תוכנית השלום שלו למזרח התיכון.

התגובות בקונגרס גם הן החלו לטפטף. "זו האמת העצובה: היחסים המיוחדים שלנו מעט פחות מיוחדים עכשיו כשבריטניה מחבקת את הקומוניסטים של מדינת המעקב בוואווי", אמר חבר הסנאט הרפובליקאי בן סאס.

בה בעת, ניוט גינגריץ', לשעבר יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, צייץ בחשבונו בטוויטר כי "החלטת בריטניה לאפשר לוואווי להשתתף בדור 5 היא תבוסה קשה לארה"ב".

החלטת ג'ונסון מהווה פשרה בין איסור מוחלט על השתתפות וואווי, כפי שדרשה ארה"ב, לבין בקשות חברות הטלקום לאפשר את השתתפותה. אף כי ההודעה היום שמה קץ לחודשים ארוכים של דיונים קדחתניים בבריטניה, התהליך עודנו רצוף סיכונים. בעוד ג'ונסון נערך לסיים את חברותה בת 47 השנים של בריטניה באיחוד האירופי ומתכנן לפתוח במשא ומתן על הסכם סחר חדש עם ארה"ב.

רשת דור 5 בסלולרצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

הגבלות על נתח שוק

לפי החלטת בריטניה, יוגבל ל-35% חלקה של וואווי באספקת הציוד של רכיבים לא רגישים לרשתות הדור הבא. ספקיות שהוגדרו ברמת סיכון גבוהה, בהן גם ZTE הסינית, ששימוש ברכיביה כבר נאסר בבריטניה, גם "לא יורשו להשתתף באתרים רגישים מבחינה גאוגרפית, כמו אתרים גרעיניים ובסיסי צבא".

ההגבלה של 35% תהיה תחת מעקב וייתכן שתצומצם עוד בהמשך, מסרה הממשלה. ההגבלה על הנתח של וואווי תואמת פחות או יותר את נתח השוק שלה בציוד לרשתות דור 4 הקיימות, ווואווי מסרה כי ההחלטה סבירה, וכי היא היתה צפויה.

עם זאת, ייתכן כי בעקבות החלטת ג'ונסון, חברות סלולר כמו EE שבבעלות BT, וודאפון ותרי (Three), ייאלצו להכניס שינויים בתוכניתיהן להקמת רשתות דור 5 כדי לעמוד בתנאים. תרי, חטיבה של האצ'יסון ההונג קונגית, התכוונה לרכוש מחברת וואווי את כל הציוד של רשת דור 5, ולבחור בנוקיה רק כספקית מערכות הליבה של הרשת. "אנחנו רשמנו בפנינו את החלטת הממשלה ובוחנים את הפרטים", אמר בתגובה מנכ"ל תרי דייב דייסון.

בהחלטה להגביל את גישתה של וואווי ובמקביל לאפשר לה ליטול חלק כספקית ציוד לרשתות דור 5, ממשלת בריטניה מהמרת כי תוכל להתמודד עם כל סיכון בטחוני לרשתות ועדיין להמשיך בשיתוף המודיעיני עם ארה"ב ובעלות ברית אחרות.

ג'ונסון דן עם טראמפ על וואווי בשיחת טלפון ביום שישי, ובבירור לא השתכנע לאסור כליל את השתתפותה. ראש הממשלה אמר כי בריטניה יכולה ליהנות משני העולמות: להמשיך ליהנות מגישה לטכנולוגיות הטובות ביותר ובמקביל להגן על המידע של הצרכנים. שירותי הביטחון הבריטיים קבעו ניתן להתגבר על הסיכונים הללו.

החשש בארה"ב: עוד מדינות יאמצו את המודל הבריטי

וואווי היא ספקית מרכזית של רכיבים לרשתות טלפון בבריטניה ובמדינות אירופיות אחרות זה למעלה מעשור, כך שמדינות רבות אחרות עוקבות בתשומת לב אחרי ההחלטה הבריטית. למעשה, מדינות אירופיות רבות נוטות לבחור בנתיב דומה לזה של בריטניה.

משרדי וואווי בבייג'יןצילום: THOMAS PETER/רויטרס

האיחוד האירופי יפרסם ביום רביעי את הקווים המנחים שלו אשר יאפשרו למדינות החברות לבחור בין הטלת מגבלות על וואווי לבין איסור מוחלט עליה, וזאת מבלי לחייב אותן ליישם כלל את הקווים המנחים. לפי טיוטה של המסמך שהגיע לידי בלומברג, המדינות יתבקשו לשקול להימנע משימוש ברכיבי ליבה ברשתות דור 5 שסופקו על ידי חברות ממדינות שבהן אין די "איזונים ובלמים דמוקרטיים".

קנדה אף היא הביעה עניין בהחלטה מפוצלת דומה - שתאפשר לוואווי לספק רכיבים, אך במקביל תבטיח בלימת כל סיכון ביטחוני. אחד החששות הגדולים של ארה"ב הוא שמדינות אחרות יעתיקו כפי שהוא את הפתרון של בריטניה, תוך התבססות על שיקול הדעת הרגולטורי שלה וגישה נרחבת לטכנולוגיות של וואווי.

"לא קל להעתיק את המודל הבריטי", הזהיר איאן לוי, המנהל הטכני במרכז הלאומי לאבטחת סייבר (NCSC) בבריטניה, בפוסט שפירסם במקביל לפרסום ההחלטה. "הגישה שגיבשנו עבור בריטניה מותאמת באופן מיוחד להקשר הבריטי. אסור לאחרים להניח שהם יוכלו ליהנות מאותה רמת הגנה עבור רשתות מודרניות אם הם ינקטו צעדים דומים מבלי לבצע קודם ניתוח משלהם".

לדבריו, השוק שבור מכיוון שמבחינה מסחרית לא מפתה להקים רשתות עם אבטחה טובה.

הכתבה של תומס סיל ואלכס מוראלס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker