היכונו לשנות ה-20: שמונה תחזיות לעשור שישבש את הכלכלה

האוכלוסייה העולמית תקטן ותזדקן, בני העשרה לא יוציאו רישיון נהיגה, האי-שוויון יהיה נושא פוליטי בוער, הביקוש לנפט יגיע לשיא ונקודת האל חזור של משבר האקלים ממש מעבר לפינה ■ בינתיים, העתיד נראה עגום

בלומברג
אנדה קוראן
פעילי המאבק במשבר האקלים צועדים לדאבוס, השבוע
פעילי המאבק במשבר האקלים צועדים לדאבוס, השבועצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס

הפסגות האלפיניות סביב דאבוס יזכירו השבוע לבכירים, משקיעים ופוליטיקאים ששיאים נוספים ממתינים לכלכלה העולמית - ואחריהם נפילה. הביקוש לנפט, ייצור מכוניות, שיעור הצעירים בקרב האוכלוסייה, גלובליזציה, אי-שוויון וכוחם של בנקים מרכזיים - יש כלכלנים הטוענים כי כל אלה יחלו לדעוך בעשור הנוכחי, שנות ה-20 של המאה ה-21. אסטרטגים של בנק אוף אמריקה כבר אומרים ללקוחות להתכונן ל"עשור שיא פורץ גבולות" שישבש עסקים והשקעות. אלה הם השיאים שעלולים להירשם בעשור הנוכחי.

1. שיא הגלובליזציה

ייתכן כי עידן הזרימה הגלובלית החופשית של אנשים, סחורות וכסף עבר את שיאו. ממשלות נוקטות מדיניות פרוטקציוניסטית, לצד הגבלת הגירה. לפי בנק אוף אמריקה, כיום יש יותר מ-77 מחסומים פיזיים בגבולות, לעומת 15 ב-1989, מיד לאחר נפילת חומת ברלין. לפי ארגון הסחר העולמי (WTO), קצב הצמיחה של הסחר הבינלאומי נפל מתחת לקצב הצמיחה ב-2019, זו הפעם החמישית מאז המשבר של 2008. השקעות זרות ישירות נמצאות בירידה מאז 2015, לפי האו"ם.

אפילו לאחר חתימה על הסכם ביניים במלחמת הסחר ארה"ב-סין, מעריך מכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית שהמכס הממוצע על יבוא מסין הוא 19.3% לעומת 3.1% בתחילת 2018. טראמפ מנסה גם לעצב מחדש את ארגון הסחר העולמי ולשים מחסומים בדרכו של יצוא הרכב האירופי. בריטניה עדיין צריכה לחתום על הסכם סחר פוסט-ברקזיט עם האיחוד האירופי. מנגד, התפתחות הכלכלה הדיגיטלית, התיירות הגואה וההסתמכות של חברות על הכנסות מחוץ לשוק הבית עשויות לתמוך באופטימיות שהגלובליזציה נמשכת.

העתיד נראה עגום

2. שיא הקפיטליזם

מנכ"ל ג'יי. פי מורגן צ'ייס, ג'יימי דיימון, ומייסד בלאקרוק, לורנס פינק, הם בין האנשים שדנו בשאלה אם חברות צריכות לפעול גם למען הלקוחות והעובדים - ולא רק בעלי המניות. מאחורי הדיון נמצאת עלייתו של הפופוליזם, החשש שהשכר לא עומד בקצב ההתייקרות של נכסים כמו מניות ונדל"ן, וחששות ממשבר האקלים. התבגרות בני דור המילניום היא הכוח המניע מאחורי הדיון. לדברי בנק אוף אמריקה, 87% מילידי 1996-1981 מבססים את החלטות ההשקעה שלהם על גורמים סביבתיים, חברתיים ואתיים.

3. שיא האי-שוויון

הלחץ להפחית את האי-שוויון יגבר בעשור הנוכחי, לקראת סיומה של תוכנית 2030 של האו"ם. 193 ממשלות חתמו על תוכנית לסיום העוני, ניקוי הסביבה וחלוקת העושר מחדש וההתקדמות כבר ניכרת. אבהיג'יט בנרג'י ואסתר דופלו, חתני פרס נובל לכלכלה של 2019, מעריכים כי ההכנסה הממוצעת של 50% העניים בעולם הוכפלה כמעט מאז 1980.

ויליאם גייל ממכון ברוקינגס מציין כי 400 העשירים ביותר בארה"ב החזיקו ב-3.26% מהעושר הכולל ב-2018, לעומת 0.93% ב-1982, אך חלקו של המאיון העליון במס לא גדל. מספרים אלה יככבו בכותרות לקראת הבחירות בארה"ב בנובמבר, בזמן שהמועמדים הדמוקרטים ידרשו להעלות מסים על תאגידים ועשירים.

הצמיחה במדד עושר משקי בית מ-1950*, בנקודות

4. הנעורים הגיעו לסופם

לראשונה בהיסטוריה יש יותר גמלאים (65 ומעלה) מילדים (18 ומטה) בעולם, והמגמה רק גוברת והולכת, לפי האו"ם. הילודה נחתכה בחצי מחמישה ילדים לאשה ב-1955, ותוחלת החיים בעולם עלתה מ-31 ב-1900 ל-72, ותגיע ל-83 עד סוף המאה. אוכלוסיית העולם תגדל במיליארד עד 2030, אך מספר בני ה-65 ומעלה יהיה גדול ממספר הילדים מתחת לגיל חמש. צמיחת האוכלוסייה בגיל העבודה תואט, ותגרום למצוקה במימון פנסיות ושירותי בריאות. במחקר של פרופ' צ'רלס ג'ונס מאוניברסיטת סטנפורד נאמר כי האוכלוסייה הגלובלית תפחת בטווח הארוך, ותפגע בצמיחה הכלכלית.

גודל האוכלוסייה בעולם לפי גיל, במיליארדים

5. שיא משבר האקלים

העולם עומד בפני סדרה של נקודות מפנה אקלימיות. מגזין "נייצ'ר" סיכם בנובמבר את הסיכונים, המתוארים כמצב חירום אקלימי שייאלץ ממשלות לפעול. "אנחנו טוענים כי הזמן למנוע את נקודת האל חזור התקצר לאפס, וכי זמן התגובה להשגת אפס פליטות הוא 30 שנים לכל היותר", כתבו מחברי המחקר. המאמץ הבינלאומי לרסן את הזיהום מדלקים מאובנים ספג מהלומה בדצמבר, עם כישלון פסגת האו"ם שהניבה הצהרה קלושה על נושאים שכבר הוסכמו בעבר.

6. שיא בביקוש לנפט

משבר האקלים מעורר ביקורת רבה על תמהיל האנרגיה של העולם. אנרגיות מתחדשות כמו רוח ושמש, ומכוניות חשמליות יהיו בנסיקה. חברות הנפט סבורות כי השיא בביקוש יגיע בעשור הבא לכל המאוחר. דוגמה מובהקת לכך היא סעודי ארמקו, יצרנית הנפט הגדולה והרווחית ביותר בעולם שאמרה בהנפקתה כי שיא הביקוש לנפט יגיע ב-2035, ואז יתייצב.

נתונים ותחזיות לביקוש לנפט, במיליוני חביות ליום

7. שיא בביקוש למכוניות

1.3 מיליארד כלי רכב נוסעים על הכבישים כיום, וכנראה שהמספר לא יגדל. עד אמצע המאה יגורו שני שלישים מהאוכלוסייה הגלובלית בערי ענק, והצורך במכוניות יפחת. השינוי כבר ניכר בערים הוותיקות: רק 26% מבני ה-16 בארה"ב הוציאו רישיון נהיגה ב-2017, לעומת כמעט 50% לפני 36 שנה, לפי נתוני סיוואק אפלייד ריסרץ'. טכנולוגיות זולות יותר כמו מוניות רובוטיות ושיתוף נסיעות יעמעמו את זוהר המכוניות.

8. שיא כוחם של הבנקים המרכזיים

בנקים מרכזיים אולי הצילו את העולם משפל כלכלי לאחר המשבר הפיננסי, אולם יכולתם לחולל נסים בכלכלות מכאן והלאה מוגבלת, לאחר 700 הורדות ריבית ו-12 טריליון דולר בהרחבות כמותיות מאז 2009. ריבית שלילית כבר נחשבת לאשמה בפגיעה בבנקים ובכלכלות. השינויים הדמוגרפיים, רמות שיא של חובות, שיבוש טכנולוגי והורדת מינוף בנקאי ישאבו את האנרגיה מהמדיניות המוניטרית. הפוליטיקאים, לפיכך, יהיו תחת לחץ להרחיב תקציבים במשבר הבא שיפגע בכלכלה העולמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker