ארה"ב לא תוריד את המכסים שהטילה על סין

ארה"ב וסין יחתמו היום על השלב הראשון בהסכם הסחר, אך ארה"ב לא תוריד את המכסים שהטילה על תוצרת סינית במאות מיליארדי דולרים עד אחרי הבחירות בארה"ב ■ טראמפ טוען כי המכסים הם אחד ההישגים הכלכליים הגדולים שלו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ועמיתו הסיני שי בפסגת ה-G20 באוסקה, ביוני
נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלנד טראמפצילום: Susan Walsh/אי־פי

המכסים הקיימים על תוצרת סינית שמיובאת לארה"ב, בשווי במאות מיליארדי דולרים ככל הנראה יישארו עד אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר 2020. מקורות הבקיאים בנושא מסרו כי כל הורדה של המכסים תלויה בכך שסין תמלא את תנאי השלב הראשון של הסכם הסחר.

שני הצדדים צפויים לחתום היום על השלב הראשון בבית הלבן. לדברי המקורות, הצדדים הגיעו להבנה כי רק לאחר עשרה חודשים מהיום ארה"ב תחל לבדוק את האפשרות להורדת מכסים, המשפיעים על יצוא סיני לארה"ב בשווי 360 מיליארד דולר.

תקופת המבחן, שצפויה להופיע בהסכם שייחתם היום, אמורה לתת לממשל טראמפ מספיק זמן לוודא כי סין אכן מקיימת את תנאי השלב הראשון בהסכם הסחר. עם זאת, ארה"ב תוריד בחצי את המכסים שהטילה ברמה של 15% על סחורות ומוצרים סיניים בשווי 120 מיליון דולר, כפי שהכריזה שתעשה בדצמבר האחרון.

שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, דיבר עם עיתונאים אתמול (שלישי) בערב, והכחיש את הדיווחים כי סין עשויה לקבל הקלה במכסים, לפני חתימה על השלב השני בהסכם הסחר.הוא הוסיף כי אין קשר בין לוח הזמנים להורדת המכסים ולבחירות בנובמבר.

"המכסים האלה יישארו עד השלב השני של הסכם הסחר", אמר מנוצ'ין. "אם הנשיא יצליח להשיג את השלב השני של ההסכם במהירות, הוא ישקול את הורדת המכסים כחלק מהשלב השני". השר הסביר כי "אם לא, המכסים לא ירדו. אין לזה שום קשר לבחירות או למשהו אחר. אין שום הסכם סודי".

סגן ראש ממשלת סין, ליו חה (משמאל) ושר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין
סגן ראש ממשלת סין, ליו חה (משמאל) ושר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'יןצילום: Andrew Harrer/Bloomberg

אנשי ממשל אמריקאי מסרו כי ההסכם המלא, 86 עמודים, יפורסם במקביל לחתימה, והכחישו כי יש תוכנית להורדת מכסים. "החלק היחיד שאינו פומבי בהסכם הוא הנספח הסודי שמפרט את כמויות הרכישות בין שתי המדינות", מסרו רוברט לייטהייזר, נציג הסחר של ארה"ב ומנוצ'ין. "אין שום הסכם בעל פה או הסכם כתוב אחר בין ארה"ב וסין על הנושאים האלה, ואין הסכם להורדת מכסים".

גורמים בממשל טראמפ המעיטו בערכם של השפעות המכסים על הכלכלה האמריקאית. פיטר נבארו, יועץ הסחר של טראמפ, כתב בטור ב"וול סטריט ג'ורנל" כי כלכלנים רבים וכן הבנק הפדרלי אינם מביאים בחשבון את היתרונות הכלכליים של המכסים. "לתחזיות המכוערות של הכלכלנים שהם אנטי-מכסים אין שום קשר למציאות היפה של כלכלת טראמפ", כתב נבארו.

ממשל טראמפ החל לעבוד בימים האחרונים על דרכים אחרות, לקראת המשך המשא ומתן עם סין על נושאים בעייתיים יותר, כמו הסובסידיות הנרחבות שמעניקה ממשלת סין לתעשייה, שצפויים להיכלל בשלב השני של הסחר. ביום שני הסיר ממשל טראמפ את התיוג של סין כמניפולטורית מטבע, מהלך שנתפש כוויתור לטובת בייג'ין. ארה"ב, האיחוד האירופי ויפן הודיעו כי הם הגיעו להסכמה על הצעה לחוקים גלובליים בנוגע לסובסידיות לתעשייה, מהלך שיגביר את הלחץ על סין.

בינתיים, ליו הי, סגן נשיא סין, שיחתום על השלב הראשון כנציג סין, נפגש היום עם מנהיגי הקהילה העסקית בארה"ב, ובהם טום דונהיו, ראש לשכת הסחר של ארה"ב, ונציגים ממועצת העסקים ארה"ב-סין, ארגון סחר.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה בטוקיו, בשבוע שעבר
ראש ממשלת יפן שינזו אבה בטוקיוצילום: AFP

השווקים הגיבו בירידות

הדיווחים כי ארה"ב אינה צפויה להוריד מכסים לפני נובמבר הובילו לירידות אמש בוול סטריט ולירידות היום בבורסות אסיה. הדולר נחלש מול הין. "אלה אינן חדשות רעות לחלוטין - אם אכן הורדת המכסים תהיה תלויה בכך שסין תעמוד במחויבויותיה בשלב הראשון. כל עוד מדובר בהסכם שמרגיע את המצב, זה עדיין טוב עבור סין. אנחנו צריכים לחכות עד שנקבל את פרטי ההסכם המלא", אמר ליו פייקיאן, הכלכלן הראשי של חברת נטווסט מרקטס בסינגפור.

ארה"ב הסכימה לא להטיל מכסים על מוצרים סיניים נוספים ולהוריד את המכסים על תוצרת סינית בשווי 120 מיליארד דולר. עתידם של יתר המכסים שהוטלו אינו ברור, וכלכלנים אומרים כי הם ממשיכים להעיב על כלכלות שתי המדינות.

הבית הלבן התאמץ באופן חריג למנוע כל בדיקה ציבורית של ההסכם לפני החתימה עליו. אנשי הקונגרס נדרשו לקרוא את ההסכם במתקן מאובטח בגבעת הקפיטול, ולא קיבלו עותקים ממנו. במשך יותר מחודש צוות הבית הלבן אמר כי הוא עובד על תרגום ההסכם.

לוח הזמנים יאפשר לטראמפ להשאיר את המכסים חסויים עד לאחר שהבוחרים בארה"ב יחליטו האם הוא ממשיך לכהונה שנייה. טראמפ טען כי המכסים על סין הם אחד ההישגים הכלכליים הגדולים שלו.

קציר של פולי סויה בארה"ב
קציר של פולי סויה בארה"בצילום: Michael Conroy/אי־פי

הורדת המכסים היא נושא רגיש עבור השווקים הפיננסיים, שהגיבו בתנודות חדות לכל דיווח על הורדה או העלאה של מכסים במהלך השנתיים האחרונות של מלחמת הסחר. היא העלתה את האי-ודאות בנוגע לתחזיות הצמיחה הגלובלית.

לאחר שהשלב הראשון של ההסכם ייכנס לתוקפו, ארה"ב תשאיר מכס של 25% על מוצרים סיניים בשווי 250 מיליארד דולר ומכס של 7.5% על מוצרים סיניים בשווי 120 מילארד דולר. סין לא התחייבה להורדת מכסים במסגרת ההסכם, אך היא מבטיחה להחריג מוצרים אמריקאיים מסוימים ממכסים, כדי שתוכל להגדיל את רכישתם ליעדים שנקבעו בהסכם.

סין התחייבה להגדיל את רכישות המוצרים החקלאיים כמו פולי סויה ובשר חזיר, וכן יש לה מחויבויות בנושאי קניין רוחני, העברת טכנולוגיה בכפייה ומט"ח. טראמפ אמר בשבוע שעבר כי השיחות על השלב השני עשויות להתחיל מיד, אבל לא יסתיימו עד לאחר 3 בנובמבר - מועד הבחירות בארה"ב.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker