הסינים איבדו את התיאבון לקניות - וזה צריך להדאיג את כל העולם

ההאטה הכלכלית בסין - לצד העלייה ביוקר המחיה - גורמת לצרכנים במדינה להדק חגורות ■ הצריכה הסינית אחראית לפעילות כלכלית של כ-4.9 טריליון דולר בשנה, ולנסיגה שלה - עם הצטמצמות הביקוש לבתים, מכוניות וסמארטפונים - צפויות להיות השלכות גלובליות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צרכן סיני עושה קניות
צרכן סיני עושה קניותצילום: Andy Wong/אי־פי

40 שנה לאחר שסין החלה במרוץ המופלא שלה ליהפך למנוע הצמיחה הכלכלית העוצמתי בעולם, תושביה חווים כעת דבר מה חדש ומטריד; התחושה שהזמנים הטובים כבר מאחוריהם.

הכלכלה הסינית מאטה, ויוקר המחיה עולה, בעוד מלחמת הסחר עם ארה"ב אינה מראה סימני סיום, והצמיחה בשכר מדשדשת. עוד ועוד צעירים מצטרפים למעגל העבודה בשעה שמספר המשרות החדשות פוחת.

התוצאה היא שצרכנים סינים, שהחלו לגלות זהירות בשנה האחרונה, מפחיתים את הוצאותיהם. הם קונים פחות מכוניות, סמארטפונים ומוצרי חשמל. הם הולכים פחות לסרטים ונוסעים פחות לחו"ל, ובאופן כללי מעדיפים לשמור את הכסף שלהם בבנק.

מבחינת צעירי סין, שמעולם לא חוו האטה כלכלית ממושכת, השינוי הוא משמעותי במיוחד. סין כבר עברה בעבר האטות כלכליות, אך הצרכנים שלה המשיכו לצרוך כרגיל גם בתקופות האלה. אלא שכיום לצעירים יש סיבות נוספות לדאגה. הסיכויים של בוגרי אוניברסיטה שסיימו באחרונה את לימודיהם למצוא עבודה פחתו בשנה האחרונה, על פי נתונים של אתר חיפושי העבודה Zhaopin.com, ומספר מחפשי העבודה גבוה ממספר המשרות הפנויות. בנוסף, מרבית המשרות הפנויות הן בשכר נמוך במגזר השירותים.

היחס בין הכנסה לנפש לבין הוצאה בסין

"מבחינת צעירים בשנות ה–20 לחייהם, זאת ההאטה הראשונה שהם חווים", אמר אנדרו פולק, מייסד טריוויום, חברת ייעוץ בבייג'ין. "הם מתחילים לחשוב שאולי העלייה העקבית בצמיחה הכלכלית אינה כה עקבית", הוא הוסיף.

וואנג ז'ונדה (27) עובד במשרה זמנית במתחם בז'נגז'ו, שבו שמיוצרים הטלפונים של אפל. היה בעבר נהג של דידי, המקבילה הסינית של אובר, וכעת הוא נמצא בתהליכים לקבלת רישיון נהיגה על משאית, בתקווה שכך יוכל להרוויח יותר כסף. עם זאת, הוא מודאג שלעולם לא ירוויח מספיק. "מה שאתה מרוויח אף פעם אינו תואם את מה שאתה מוציא", הוא אומר.

לנסיגה של הצרכנים הסינים — כוח עוצמתי שייצר פעילות כלכלית בשווי כ–4.9 טריליון דולר בשנה — יהיו השלכות גלובליות. התיאבון שלהם לבתים, מכוניות ואייפונים שינה את העולם, תמך בצמיחה הגלובלית וייצר רווחי ענק לחברות כמו אפל וג'נרל אלקטריק.

מכולות בנמל שנחאי
מכולות בנמל שנחאיצילום: בלומברג

הסימן המדאיג: מוכרים יותר אטריות

מגמת החיסכון הגוברת גם מציבה אתגר מיידי בפני ההנהגה הסינית, ששואבת את הלגיטימיות שלה מהשגשוג ומתחושת הביטחון של העם הסיני. התחושה המטרידה החדשה התפשטה ברחבי סין, מבירות פיננסיות נוצצות כדוגמת שנחאי ושנזן ועד מאחזים של מעמד הפועלים כמו ז'נגז'ו, עיר תעשייתית בת 10 מיליון איש בפנים המדינה.

בקניון במרכז העיר, וואנג לי מביטה על הקונים הבודדים שהגיעו. היא אחת מתריסר מוכרים שיושבים משועממים על כיסאות פלסטיק וצופים בתכנים בסמארטפונים, בעודם ממתינים לקונים. "אין שום דבר טוב. לא רק העסקים כאן סובלים", אומרת וואנג, שעובדת בחנות למגבות, בקבוקי מים ומזכרות. "מצבם של כל העסקים לא טוב".

ועדיין, ישנם גם סימנים לאיתנות. נתוני המכירות הקמעוניות האטו באופן משמעותי, אך הם עדיין צומחים בקצב שמדינות אחרות יכולות רק להתקנא בו. חלק מהנפילות במכירות, למשל של סמארטפונים, מתרחשות משום שהשוק הגיע לרוויה באופן טבעי.

ואולם, הסימנים להאטה רבים. 100 הקמעוניות הגדולות בסין היו עדות לירידה חדה במכירות בחודשים האחרונים, כך על פי נתוני חברת קפיטל אקונומיקס. המכירות של אטריות להכנה מהירה, למשל, שנתפשות כאחד הסמנים הבולטים להאטה משום שהמתעשרים החדשים בסין מעדיפים לאכול בחוץ או להזמין משלוח, דווקא עולות כעת — לאחר שירדו במשך כמה שנים.

שיעור החיסכון ביחס להכנסה פנויה במדינות שונות

"החדשות הרעות הן שכל הסימנים מצביעים על האטה בצריכה הפרטית. המגמה בוודאי עמוקה יותר מאשר מראים הנתונים", אמר ארנאן סווי, אנליסט צרכנות בחברת המחקר גייבקל דרגונומיקס.

ההאטה מגיעה בדיוק כשיוקר המחיה עולה. הצעירים נותרו מחוץ לשוק הדיור במקומות עשירים כמו בייג'ין ושנחאי. במקביל, יותר אנשים לוקחים משכנתא ומשלמים באשראי, מה שמעלה את יכולת הקנייה שלהם אך גם מגדיל את החובות שלהם.

דוחים את המוצר האולטימטיבי: חתונה

מנגז'י וו, תושבת שנחאי שעובדת בחברת טכנולוגיה, מודאגת מהמחיר של מוצרי מזון בסיסיים כמו בשר ותרופות שחייבים לייבא מארה"ב עבור אמה. יש לה משכנתא והלוואות להחזיר. כעת, היא וארוסה שוקלים לדחות את מוצר הצריכה האולטימטיבי: חתונה. "עדיין לא החלטנו אם נתחתן משום שזה יקר", אמרה וו, 30, שחולמת על טבעת מטיפאני וטקס חתונה בבאלי, אתר הנופש האינדונזי. "לא נעשה את זה בקרוב", היא הוסיפה.

מנהיגי סין מנסים לגרום לצרכנים להוציא שוב כסף. הממשל המרכזי יישם כמה צעדים חדשים באוגוסט, כולל הנחות על מוצרי חשמל גדולים. בשנים קודמות, הקונים האלה היו חלק ממה שנראה כמנוע צמיחה שאי אפשר לעצרו. הפתיחה של סין לעולם החיצוני בשלהי שנות ה–70 חיברה חברות גלובליות עם מיליארד אנשים המשתוקקים להותיר מאחוריהם את העוני השוחק. ובשעה שהכלכלה הסינית התפתחה, צצה תרבות צריכה חדשה, שנתמכת על ידי מאות מיליוני צרכנים. ההוצאה של משקי הבית אחראית כיום ל–40% מהפעילות הכלכלית השנתית של סין, שמוערכת ב–13 טריליון דולר.

הצרכנים הסינים נהפכו לחלק מהותי מהכלכלה הגלובלית, ולבדם היו אחראים לשביעית מהצמיחה העולמית בעשור האחרון, על פי חברת הייעוץ בוסטון קונסלטינג. כך למשל, ג'נרל מוטורס והשותפות הסיניות שלה מוכרות יותר מכוניות בסין מאשר בארה"ב. כעת עלה מספר האנשים בסין המהססים להוציא כסף. סקר של הבנק המרכזי של סין הראה גידול במספרם של תושבי הערים שהיו מעדיפים להפקיד את הכסף בבנק מאשר לבזבז או להשקיע אותו.

קניות בסין
קניות בסיןצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

בעוד הצמיחה בשכר מאטה, משקי הבית מצמצמים את הצריכה של מוצרים שאינם חיוניים (discretionary) ובוחרים לחסוך יותר. מגזרים כמו מכוניות וסמארטפונים מצטמצמים, ופחות אנשים קונים את המוצרים האלה בפעם הראשונה. המסחר המקוון עדיין משגשג, אך הצמיחה בצריכה המקוונת נחתכה ביותר ממחצית בארבע השנים האחרונות, כך מצאה בוסטון קונסלטינג.

מלחמת הסחר העלתה את העלויות של המזון מתוצרת ארה"ב, ותרמה לזינוק הכללי במחירי המזון בסין. סיבה נוספת להתייקרויות היא מגפת חזירים קטלנית, שהובילה לזינוק במחיר בשר חזיר — מקור החלבון העיקרי של תושבי סין. בפורומים מקוונים, הסיסמאות "fruit freedom" ו–"pork freedom" ("היכולת של הצרכן לרכוש פירות או בשר חזיר כאוות נפשו") נהפכו למילות חיפוש נפוצות. התשוקה לעסקות משתלמות דוחפת את הקונים הסינים לסניף הראשון במדינה של קוסטקו, רשת הקמעונות המוזלת האמריקאית, שנפתח באוגוסט ליד שנחאי.

וו, שעובדת בחברת טכנולוגיה, מחפשת עסקות משתלמות על מזון שהיא רוכשת מדי חודש. לדבריה, היא וארוסה משלמים מדי חודש את החזרי ההלוואות והמשכנתא עם חלק הארי של המשכורות שלהם — 5,600 דולר לפני מס. אך הסכום הקטן שהם מוציאים על מזון, כ–300 דולר בחודש, עלה בעשירית מאז תחילת השנה.

בעוד מאות קונים נדחפים סביבם כשהם דוחפים עגלות קניות גדולות — ריקות ברובן, למעט מוצרים בסיסיים כמו ביצים, חלב ובשר — וו חושבת שוב על הטבעת של טיפאני שעליה היא חולמת. הרכישה הזאת היא כעת באחריות הארוס שלה, היא אומרת. "טבעת מטיפאני כיום היא הרבה יותר יקרה" היא אמרה. "אז ארשה לו לקנות איזה מותג שהוא רוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker