"סימני לחץ בכלכלה העולמית": אופ"ק הנמיך את תחזית ביקוש הנפט הגלובלי

הנתח של ארגון יצואניות הנפט בשוק העולמי צפוי להתכווץ ל-32% עקב זינוק בתפוקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב ■ הנתח של אופ"ק בשוק הנפט העולמי עומד כיום על 35%

בלומברג
סוכנויות הידיעות
קידוח נפט יבשתי
קידוח נפט יבשתיצילום: בלומברג
בלומברג
סוכנויות הידיעות

ארגון יצואניות הנפט אופ"ק הנמיך את תחזית צמיחת ביקוש הנפט העולמי בטווח הבינוני והארוך, על רקע תנאי שוק קשים וסימני לחץ בכלכלה העולמית.

במסגרת תחזית הנפט העולמית השנתית של אופ"ק שפורסמה היום (שלישי), הנמיך הקרטל את תחזית ביקוש הנפט העולמי לשנת 2024 ל-104.8 מיליון חביות ביום, ואת תחזית הביקוש לשנת 2040 ל-110.6 מיליון חביות ביום.

"סימני לחץ הופיעו בכלכלה העולמית, והתחזית לצמיחה הגלובלית, לפחות בטווח הקצר והבינוני, עודכנה כלפי מטה שוב ושוב במהלך השנה החולפת", מסר הארגון.

אופ"ק גם הנמיך את תחזיות התפוקה של מדינות הקרטל עצמו לשנים הבאות, וצופה כי הנתח שלהן בשוק העולמי יתכווץ עד לאמצע העשור הבא, על רקע הצפת השווקים בנפט המופק מפצלי שמן (Oil Shale) בארה"ב.

עד שנת 2025, צפויה תפוקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב לזנק ביותר מ-40% ל-17 מיליון חביות ביום, או 3.1 מיליון חביות יותר מכפי שצפה אופ"ק בתחזית השנתית של השנה שעברה. תפוקת הנפט של ארה"ב תהווה כחמישית מהתפוקה העולמית ב-2025, לפי התחזית.

אופ"ק צופה כי הביקוש לנפט שמפיקות המדינות החברות בארגון יתכווץ ב-7% בארבע השנים הבאות, לרמה ממוצעת של 32.7 מיליון חביות ביום בשנת 2023. זאת, לעומת תפוקה של 35 מיליון חביות ביום השנה. עם זאת, הורדת התחזית קשורה גם לשינויים בזהות המדינות החברות בקרטל, לאחר שקטאר עזבה את הארגון בתחילת השנה.

הנתח של אופ"ק בשוק הנפט העולמי עומד כיום על 35%, אולם הוא צפוי להתכווץ ל-32% עד שנת 2025, לפי התחזית.

עם זאת, בטווח הארוך צפוי נתח השוק של אופ"ק לשוב ולגדול ל-40% עד שנת 2040, מאחר שצמיחת תפוקת הנפט מפצלי שמן צפויה להאט החל מאמצע העשור הבא, והתפוקה תתחיל להתכווץ החל מ-2029, לפי התחזית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ