יותר גדולה מאפל: מלכת הנפט הסעודית מתכוננת ליום שאחרי עידן הנפט

לאחר תקלות ודחיות, העניק בית המלוכה הסעודי אור ירוק להנפקת חברת הנפט הגדולה בעולם, שמתכוננת לדעיכתה הצפויה של תעשיית הנפט ורוצה להיות השורדת האחרונה בתעשייה ■ שווייה בהנפקה - יותר מטריליון דולר - יהפוך אותה לחברה הציבורית הגדולה בעולם

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מאז קידוח באר הנפט המודרנית הראשונה בפנסילבניה ב-1859, נמצא הנפט בלב הכלכלה והגיאופוליטיקה בעולם. עכשיו נפתח פרק חדש בסיפור של הנפט: התחזית לקיפאון או ירידה בביקוש, על רקע המעבר של העולם לאנרגיה ירוקה יותר. כמו בעבר, העידן הזה טומן בחובו שינויים כלכליים וגיאופוליטיים דרמטיים.

אחת הדוגמאות לכך היא ההנפקה הצפויה של ענקית הנפט הסעודית ארמקו. הנפקת החברה, שמייצרת מדי יום 10 מיליון חביות נפט, או 11% מהתפוקה העולמית, קיבלה בסוף השבוע אור ירוק מיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. עם שווי מוערך של הרבה יותר מטריליון דולר, ברגע שתונפק, היא תעקוף בקלות את אפל ותהיה החברה הציבורית הגדולה בעולם. ההנפקה נדחתה כמה פעמים, הן בשל פגיעה במתקן גדול של החברה במתקפת טילים בספטמבר, והן משום שהחברה נשלטת על ידי בן סלמאן, אוטוקרט עם דם על הידיים. אולם יש להרחיק ראות מעבר לכל אלה: מתחת לפני השטח, האסטרטגיה של ארמקו נועדה להופכה לשורדת האחרונה במקרה שבו תתכווץ תעשיית הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker