45 מדינות בארה"ב הצטרפו לחקירת ההגבלים העסקיים של ניו יורק נגד פייסבוק

קואליציה חוצה מפלגות של תובעים כלליים חוקרת את התנהלות ענקית הרשתות החברתיות ■ החקירה מצטרפת לחקירות נפרדות שמנהלים משרד המשפטים האמריקאי, נציבות הסחר הפדרלית וועדת המשפט של בית הנבחרים

לוגו בלומברג
בלומברג
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: STEPHEN LAM/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

הצרות של פייסבוק בתחום ההגבלים העסקיים החריפו היום (ג') לאחר שעשרות מדינות נוספות בארה"ב הצטרפו לחקירה רחבת היקף שמנהלת ניו יורק ושמתמקדת בשאלה אם התנהלותה העסקית של ענקית הרשתות החברתיות פגעה בתחרות או העמידה משתמשים בסיכון.

בסך הכל 45 מדינות - וכן גואם ומחוז קולומביה של הבירה וושינגטון - שותפים כעת בחקירה שחוצה מפלגות פוליטיות, אמרה התובעת הכללית של מדינת ניו יורק, לטיסיה ג'יימס, שמובילה את החקירה, בהודעה שפירסמה.

ג'יימס, החברה במפלגה הדמוקרטית, אמרה בעבר כי מטרת החקירה היא לברר אם צעדים שנקטה פייסבוק העמידו בסכנה מידע של משתמשים, צימצמו את איכות אפשרויות הבחירה של הצרכנים או ייקרו את מחירי הפרסום, שמהווה את מקור ההכנסות העיקרי של החברה.

פייסבוק
פייסבוקצילום: AFP

"חברות טכנולוגיה גדולות צריכות לתת דין וחשבון על מעשיהן", אמר התובע הכללי של מדינת לואיזיאנה ג'ף לנדרי, שמדינתו הצטרפה לחקירה, בהודעה. "אני גאה להצטרף לעמיתי הרפובליקאים והדמוקרטים במאמציהם להבטיח שענקיות היי-טק לא יוכלו להמשיך להסתתר מאחורי מערכות סבוכות ושותפות לדבר עבירה".

התרחבות החקירה היא העדות האחרונה לכך שמדינות בארה"ב ממשיכות למקד את תשומת לבן בענקיות טכנולוגיה, וחקירה דומה שאותה מובילה טקסס מתנהלת גם נגד גוגל . החקירות שמנהלות המדינות מתמקדות במגוון רחב של דפוסי פעולה שמניבים הכנסות של מיליארדי דולרים לחברת המדיה החברתית הגדולה בעולם ולחברת הפרסום מבוסס תוצאות חיפוש הגדולה בעולם.

ג'יימס וקבוצת התובעים הכלליים חוצה המפלגות נפגשו מוקדם יותר החודש עם בכירים במשרד המשפטים האמריקאי ובנציבות הסחר הפדרלית (FTC) של ארה"ב כדי לדון בחקירה. הן משרד המשפטים והן נציבות הסחר מנהלים חקירות משלהם נגד פייסבוק. הפגישות עשויות לאותת על אפשרות כי המדינות יצטרפו לחקירות הפדרליות, כפי ששיתפו פעולה המדינות בחקירת ההגבלים העסקיים נגד מיקרוסופט בתחילת שנות ה-90.

מלבד חקירות פדרליות וחקירות של מדינות, פייסבוק נתונה גם לחקירה של ועדת המשפט של בית הנבחרים, אשר עורכת בדיקה מקיפה של מידת השליטה שיש לפלטפורמות אינטרנט גדולות בכלכלה.

הכתבה של אריק לרסון בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ