עימות טרנס-אטלנטי

מכסים של 7.5 מיליארד ד' שהטילה ארה"ב על אירופה נכנסו לתוקף היום

האיחוד האירופי בתגובה: "נטיל מכסי תגמול בבוא העת" ■ ארה"ב החלה לגבות מכס של 10% על יבוא מטוסים אזרחיים מאירופה ומכס של 25% על מגוון מוצרים אחרים בהם יינות, גבינות וויסקי

בלומברג
סוכנויות הידיעות
מרקל, טראמפ ומקרון בפסגת נאט"ו בבריסל, ב-2017
מרקל, טראמפ ומקרון בפסגת נאט"ו בבריסל, ב-2017צילום: JONATHAN ERNST / רויטרס

ארה"ב החלה להטיל היום (ו') מכסים על מגוון מוצרים המיובאים מהאיחוד האירופי כצעד עונשין על סבסוד וסיוע ממשלתי אירופי ליצרנית המטוסים איירבוס.

בתחילת החודש, קבע ארגון הסחר העולמי (WTO) כי הסיוע האירופי הפר את חוקי הארגון ואישר לממשל האמריקאי להטיל מכסים על מוצרים אירופאיים בהיקף שיא של 7.5 מיליארד דולר מדי שנה - הסנקציות הקשות מעולם שאישר WTO.

יבוא של מטוסים אזרחיים וחלקיהם מהאיחוד האירופי לארה"ב יישא החל היום מכס של 10%, ועל מוצרים אחרים כמו יינות, גבינות וויסקי יוטל מעתה מכס של 25%.

ססיליה מלמסטרום, נציבת המסחר של האיחוד האירופי, אמרה היום בתגובה כי האיחוד האירופי יטיל בבוא העת מכסי תגמול על מגוון מוצרים המיובאים בארה"ב עקב סבסוד ממשלתי אמריקאי ליצרנית המטוסים בואינג.

בכך שבה ואותתה מלמסטרום כי צעדי העונשין האירופים יוטלו רק אחרי פסיקת WTO הצפויה בתחילת השנה הבאה לגבי טענות אירופיות בדבר סובסידיות ממשלתיות שמהן נהנית בואינג. האיחוד כבר גיבש חבילת מכסי תגמול בהיקף של 12 מיליארד דולר.

"צעד זה אינו מותיר לנו ברירה אלא להטיל מכסים משלנו בבוא העת בגלל בואינג, שסיוע שקיבלה מארה"ב הפר את כללי WTO", אמרה מלמסטרום בהודעה שפירסמה היום.

איירבוס
איירבוסצילום: Bloomberg

אירופה התכוננה להסלמה במחלוקת בת 15 השנים סביב סבסוד יצרניות המטוסים והזהירה מראש את ממשל טראמפ מפני הטלת מכסים וקראה לו להגיע לפתרון מוסכם.

"לאיחוד האירופי ולארה"ב יש אחריות משותפת לשבת ולמנהל משא ומתן על הסדר מאוזן שתואם את החלטת WTO", אמרה היום מלמסטרום.

"הטלת מכסים זה על זה אינה משרתת את האינטרס ארוך הטווח. אנחנו נגרום נזק משמעותי ביותר לשרשרת הפצה מאוד משולבת של מגזרי התעופה בארה"ב ובאיחוד האירופי והדבר יגרום נזק משני לענפים רבים אחרים שכבר סובלים כתוצאה ממתיחות הסחר הנוכחית", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker