דפנה מאור
דפנה מאור

בוריס ג'ונסון, ראש הממשלה של בריטניה, הכריז בצהריים כי בריטניה והאיחוד האירופי הסכימו על טיוטת הסכם ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט). בתגובה, עברה הלירה שטרלינג מירידות של כ-0.6% לזינוק של 0.8%.

סיבה אפשרית לזינוק בשער המטבע, מעבר לכך שהשווקים מעדיפים ודאות על אי ודאות, היא שאם ג'ונסון הגיע להסכם עם אירופה, הרי שבריטניה לא תתרסק החוצה מהאיחוד ללא הסכם – מה שנקרא ברקזיט קשה. מצב של ברקזיט קשה מאיים לעשות שמות בכלכלת בריטניה ולערער את זרימות הסחר, התיירים, העובדים והחיים בכלל באיחוד האירופי, שותף הסחר הראשי של בריטניה.

השמחה שהפגינו השווקים עשויה להיות מוקדמת, מהסיבות הבאות, שכולן כרוכות זו בזו:

1. כדי ליישם את ההסכם, יידרש אישור הפרלמנט.
2. ג'ונסון איבד את הרוב שלו בפרלמנט בחודש האחרון, עם עריקתם של כמה מחברי מפלגתו.
3. כמה שעות לפני ההכרזה על ההסכם, הודיעה DUP, המפלגה הדמוקרטית יוניוניסטית האירית, כי לא תתמוך בהסכם שמבשל ג'ונסון.
4. גם ראש הממשלה הקודמת, תרזה מיי, הגיעה להסכם עם האיחוד. היא כבר התפטרה מתפקידה לאחר שלא הצליחה ליישם אותו.
5. מיי ספגה שלוש תבוסות משפילות בפרלמנט כשרוב חבריו הצביעו נגד ההסכם שהציעה.
6. משוכה נמוכה יותר שההסכם יידרש לעבור הוא אישורם של ראשי מדינות האיחוד.
7. חברי פרלמנט מתנגדי ברקזיט העלו הילוך במאמציהם לדרוש משאל עם שני, שבו אולי תבוטל ההחלטה לפרוש. גם זו החלטה בעייתית ושנויה במחלוקת, אם תתקבל.

השאלה החשובה ביותר שנשארת היא: האם הברקזיט יקרה? לג'ונסון נשארו עוד 14 יום עד המועד שבו בריטניה מיועדת לצאת מהאיחוד, עם או בלי הסכם - לכאורה.

מדוע לכאורה? מכיוון שהמועד כבר נדחה מסוף מארס לסוף אוקטובר, ומאחר שנראה שאף אחד לא מסוגל לפתור את התסבוכות הרבות שמייצרת יציאה של בריטניה מהאיחוד - ובעיקר סוגיית הגבול האירי.

בשלב זה, דחיות חוזרות ונשנות הן ההימור הבטוח יותר. חילופי שלטון בבריטניה נוספים גם הם עשויים להתרחש בעתיד הלא רחוק. המזל הגדול ביותר של השמרנים - שמנהיגם לשעבר דיוויד קמרון הוא זה שהכניס את בריטניה לבוץ הברקזיט עם ההימור האומלל שלו על משאל עם - הוא שהיריב הפוליטי שלהם הוא פוליטיקאי לא אהוד, ג'רמי קורבין מהלייבור. ג'ונסון נמצא במירוץ נגד הזמן כדי לשכנע את DUP להסכים לתמוך בו, אבל אפילו במקרה כזה אין ודאות שהוא יצליח להשיג אישור להסכם בשבועיים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום