סופר-אבוקדו: המהפכה הגרעינית שתציל את הפרי האהוב בישראל

יבולי אבוקדו ברחבי העולם נפגעו בעקבות משבר האקלים, אך צוות של מדענים ממקסיקו וארה"ב, שמיפה את הגנום של הצמח, עשוי להציע תרופה - ולפתח זנים עמידים שגם אינם תלויים בשינויי מזג האוויר ■ כדי להצליח בכך הוא צריך קודם להיאבק בדעות קדומות נגד הנדסה גנטית, להתגבר על פוליטיקה בין מדינות ולחמוק ממאבקים של קרטלי סמים

ניו יורק טיימס
דיוויד יפה־בלאמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבוקדוצילום: CELIA TALBOT TOBIN / NYT
ניו יורק טיימס
דיוויד יפה־בלאמי

ההיסטוריה של האבוקדו ארוכה ומוזרה. היא מתחילה בימי האצטקים, שקראו לפרי "אהואקטל", מילה שמשמעותה אשך. מאות שנים אחרי כן, השף האוסטרלי ביל גריינג'ר נחשב לשף הראשון שהגיש בשנות ה–90 טוסט אבוקדו. כיום זהו המאכל הידוע ביותר של דור המילניום, ומהווה סנסציית אינסטגרם. באחרונה הגיעה ההשתלשלות הזאת לנקודת מפנה, שעלולה להיות שנויה במחלוקת: האם בעקבות האיום שמציב משבר האקלים בפני האבוקדו כדאי להנדס את הדנ"א של הפרי?

בחודש שעבר הכריז צוות מדענים מארה"ב ומקסיקו כי השלימו את מיפוי הדנ"א של כמה זני אבוקדו, כולל האס הפופולרי. המחקר שלהם צפוי לשמש בסיס לטכניקות גידול ועריכה גנטית, שנועדו להניב אבוקדו עמיד בפני מחלות ובעל יכולת לשרוד בתנאים של יובש קיצוני יותר.

האם המדענים ימצאו פתרון לבעיית האבוקדו?צילום: CELIA TALBOT TOBIN / NYT

החדשות החמות אולי חלפו מעל ראשם של חובבי טוסט האבוקדו ההיפסטרים בארה"ב. ואולם כבר עכשיו משבשות טמפרטורות גבוהות יותר את שרשרת האספקה שלו וגורמות לעליות מחירים, שמתודלקים גם באי־ודאות שיוצרת מלחמת הסחר.

"בגלל שינוי האקלים, הטמפרטורות עלולות להשתנות, הלחות תהיה שונה, האדמה תשתנה, חרקים חדשים יגיעו, ועמם מחלות", אמר לנו לואיס הררה־אסטרלה, פרופסור לגנומיקה של צמחים באוניברסיטת טקסס־טק, שהוביל את פרויקט האבוקדו. "אנחנו צריכים להיות מוכנים להתמודד עם כל האתגרים הבלתי נמנעים האלה".

בריאיון אמר גריינג'ר שהוא תומך במחקר הגנטי, אבל הפרויקט מעורר בו שאלות על עתידו של הפרי האהוב. "איך בדיוק הם מתעסקים עם הפרי? מה הם משנים?" הוא שאל. התשובה היא שהאבוקדו לא משתנה. לפחות עדיין לא.

האקלים לא מחכה

בשנים האחרונות ריצפו מדענים את הגנום של כמה פירות, ובהם בננות, עגבניות ותפוחים, והשתמשו במידע כדי ליצור מגוון חדש של פירות. אלא שאבוקדו מהונדס גנטית לא יהיה עמנו בקרוב, בין היתר משום שנדרשות לעצי אבוקדו שלוש שנים כדי להצמיח פרי.

מיפוי גנטי של אבוקדוצילום: CELIA TALBOT TOBIN / NYT

עם התעצמות שינויי האקלים, האתגרים העומדים בפני תעשיית האבוקדו הולכים ונהפכים לדחופים יותר. בשנה שעברה שיבש גל חום בקליפורניה את יבול הקיץ, ואילץ ספקים לייבא פירות מחו"ל. כתוצאה מכך, המחיר הסיטוני של ארגז המכיל 48 אבוקדו הוכפל מ–35 דולר ל–70–80 דולר. ג'ים דונובן, בכיר בחברת אספקת האבוקדו מישן פרודוס מקליפורניה, אמר כי "זו היתה רמת המחירים הגבוהה מעולם שנשמרה לאורך זמן".

מדענים בתחום חוזים כי בשנים הבאות צפויים להגיע גלי חום בתדירות גבוהה יותר, מה שיוביל למחסור חמור עוד יותר באבוקדו. ב–2018 הסתכמה תפוקת האבוקדו בקליפורניה ב–136 מיליון ק"ג, אך מחקר חדש שנערך במדינה צופה כי שינויי האקלים עלולים להפחית את תפוקת האבוקדו של המדינה ב–40% בשלושת העשורים הבאים.

"יש סוגי אבוקדו שגדלים במקומות חמים מאוד עם מעט מים, ויש כאלה שגדלים במקומות גשומים", אמר הררה־אסטרלה. "אם נוכל לזהות את הגנים שנושאים עמם עמידות לחום ולבצורת, נוכל להנדס את האבוקדו של העתיד".

שונאים הנדסה גנטית

המחקר שמיפה את הגנום של האבוקדו צפוי להיות שנוי במחלוקת. אף ש–90% מהמדענים טוענים כי מזון מהונדס גנטית (GMO) בטוח לאכילה, ארגוני איכות סביבה רבים מתנגדים לשינוי גנטי בצמח. לטענתם, הוא מגביר את השימוש בקוטלי מזיקים וגורם לשינוי לא רצוי בתוכן התזונתי.

אבוקדוצילום: CELIA TALBOT TOBIN / NYT

הררה־אסטרלה ועמיתיו במקסיקו נדרשו לנווט בפוליטיקה המורכבת של הביוטכנולוגיה. פרויקט האבוקדו שלהם יצא לדרך ב–2012 עם מענק של 2.5 מיליון דולר ממשרד החקלאות המקסיקאי. ואולם שלוש שנים אחרי, הממשלה — שהחלה להתנגד למחקר גנטי וביוטכנולוגיה — סירבה לחדש את המימון, ואילצה את הצוות להשיג מימון ממקורות אחרים. משרד החקלאות של מקסיקו לא נענה לבקשה לתגובה. "יכולנו לסיים את הפרויקט כבר לפני שלוש שנים אם היה לנו כסף לשלם לאנשים עבור המחקר", אמר הררה־אסטרלה.

פרט למכשול הפוליטי, החוקרים עומדים גם בפני משוכות מדעיות. בניגוד לגידולים כמו תירס או סויה, לאבוקדו מבנה מורכב שמקשה לגדל אותו במעבדה. כדי לאסוף דגימות של זנים שונים, הררה־אסטרלה וצוותו נסעו למקומות מרוחקים במקסיקו, כולל אזורים שבשליטה כלכלית של קרטלי סמים.

לדברי הררה־אסטרלה, ניתוח החומר הגנטי של זני אבוקדו היה כמו הדבקת מסמך שעבר במגרסה. המדענים שלפו ממגוון של זני אבוקדו קטעים מהגנום, ואז חיברו את המקטעים הלא רצופים האלה לתמונה שלמה. "זה היה כמו להדביק חזרה ספר של 2,000 עמודים שמישהו קרע לחתיכות קטנות", אמר הררה־אסטרלה. "צריך לייצר משפט, ואחר כך פסקה, ואז עמוד".

הפוליטיקה של הפרי

מאז תחילת הפרויקט ב–2012 התקדמה הטכנולוגיה, וכיום היא מאפשרת לבצע את מיפוי הגנום ביתר קלות. בזכות זאת, צוות החוקרים הרחיב את שאיפותיו ומעוניין לרצף זנים נוספים של אבוקדו, ובימים אלה ממפה קבוצת חוקרים במקסיקו את הגנום של כ–100 זנים נוספים. המפות הגנטיות האלה יאפשרו למדענים לנתח את ההבדלים בין זנים שונים של אבוקדו ולזהות מקטעים ספציפיים של דנ"א שהופכים את הפירות לעמידים בפני מחלות, ומעניקים להם תכונות רצויות אחרות.

ארוחת בוקר עם אבוקדוצילום: Melissa Rayworth/אי־פי

בזכות העבודה הזאת נסללת הדרך לעריכה גנטית, שבה החוקרים מכניסים פיסות חדשות של דנ"א לגנום של הצמח, או מוחקים פיסות קיימות. היא גם תאפשר להמציא טכניקות גידול ורבייה שמקדמות תכונות מסוימות בלי צורך להתערב בקוד הגנטי של הפרי.

עוד דרך לשפר את סיכויי ההישרדות של האבוקדו היא להנדס את הגזע התחתון (rootstock) — גדם עץ שעליו מגדלים יכולים להרכיב סוגים חדשים של ענפי אבוקדו. שינוי גנטי לגזע התחתון, במקום לענפים העליונים של העץ שנושאים את הפרי, יכול להפוך את האבוקדו לעמיד יותר בפני פטריות שפוגעות בפרי.

"זוהי אפשרות משמעותית לגרום לאנשים להסכים לקבל הנדסה גנטית", אמר ויקטור אלברט, ביולוג באוניברסיטת באפלו בניו יורק, שעבד על הפרויקט. "לא חייבים לייצר אבוקדו מהונדס, וגם אם משתמשים בהנדסה גנטית לא חייבים ליישמה על הפרי עצמו".

לדברי מוניקה גנלי, יועצת חקלאית ומומחית לסחר באמריקה הלטינית, פיתוח זני אבוקדו עמידים בפני מחלות או בצורת ממושכת יכול להרים את תעשיית החקלאות המקסיקאית, שמייצרת כמעט 50% מהאבוקדו בעולם, ומסתמכת בעיקר על יצוא לארה"ב. בשנה שעברה ייצאה מקסיקו כמעט מיליארד ק"ג של אבוקדו לארה"ב. "זה גידול חשוב. מרכיב מרכזי בסחר החקלאי, שחשיבותו גוברת בעשורים האחרונים", אמרה גנלי.

לא פחות מהשינוי האקלימי, זמינות הפרי ומחירו מושפעים מפוליטיקה. ביוני, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, השתעשע בפומבי ברעיון של הטלת מכסים על מקסיקו — מהלך שהיה מקפיץ לשחקים את מחיר האבוקדו. כמה שבועות לפני כן זינקו מחירי האבוקדו בקצב המהיר ביותר הזכור, בעקבות איומיו של טראמפ לסגור את הגבול הדרומי.

זמינותו של הפרי תלויה לבסוף גם בקרטלי הסמים, שהאלימות שלהם משבשת לעתים את ייצור האבוקדו — בעיה נוספת שהנדסה גנטית לא תפתור. "המדע טוב ורב עוצמה", אמר הררה־אסטרלה, "אבל הוא לא עושה נסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker