המהפכה העולמית שיוזם ה-OECD: פייסבוק, אמזון וגוגל ישלמו יותר מסים

חברות רב-לאומיות יאלצו לשלם מסים גבוהים יותר במדינות שמהן מגיעות הכנסותיהן הגדולות ביותר

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לוגואים של מניות ה-FANG: פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל
צילום: REUTERS FILE PHOTO

ענקיות אינטרנט - בהן פייסבוק, אמזון וגוגל - ישלמו מסים גבוהים יותר במדינות שבהן נמכרים מוצרים ושירותים שלהן, לפי הצעה לרפורמה במערכת המיסוי העולמית שמאפשרת כיום לחברות להעביר את רווחיהן למדינות בעלות שיעורי המס הנמוכים ביותר.

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) מעוניין לשדרג את מערכת המס הבינלאומית כך שתתאים למאה ה-21 ולחייב ענקיות היי-טק לשלם מס חברות גבוה יותר במדינות שמהן מגיעות הכנסותיהן הגדולות ביותר.

OECD, ארגון בינלאומי של המדינות המפותחות, ציין כי חוקי המס הבינלאומיים הקיימים מאז שנות ה-20 של המאה הקודמת, אינם מבטיחים עוד חלוקה הוגנת של זכויות מיסוי בעולם שהופך ליותר ויותר מחובר.

"התוכנית הזו מאגדת בתוכה יסודות משותפים מתוך הצעות מתחרות קיימות, מעורבות בה למעלה מ-130 מדינות, ותשומות מממשלות, עסקים, ארגוני חברה אזרחית, מוסדות אקדמאים והציבור הרחב", אמר אמר מזכ"ל OECD, אנחל גורייה, בעת הצגת התוכנית.

לדבריו, התוכנית "מקרבת אותנו ליעד הסופי שלנו - להבטיח שכל החברות הרב-לאומיות ישלמו את חלקן ההוגן".

גורייה הביע תקווה כי בעקבות הצגת התוכנית יינקטו צעדים מהירים ליישומה. "אם לא יושג הסכם עד 2020, זה יגביר מאוד את הסיכון לכך שמדינות יפעלו באופן חד-צדדי, ויהיו לכך השלכות שליליות על כלכלה גלובלית שברירית גם כך. אסור לנו לאפשר לזה לקרות", אמר.

אנחל גורייה, מזכ"ל OECD
אנחל גורייה, מזכ"ל OECD

השינויים המוצעים הם חלק מתוכנית OECD לשחיקת בסיסי המס והסטת רווחים (BEPS), שמטרתה לתת מענה לתכנוני מס שבהם משתמשות חברות גדולות כדי לנצל פרצות בחוקי המס.

הארגון מעריך כי המצב החוקי הנוכחי גורם לאובדן הכנסות לרשויות מס בעולם בהיקף של עד 240 מיליארד דולר - כספים שהיו יכולים לשמש למימון פרויקטים ממשלתיים חיוניים, תשלומי רווחי ושירותים לציבור.

לפי התוכנית, שהוצגה היום (רביעי) על ידי OECD לצורך קבלת תגובות, חלק מהרווחים וזכויות המיסוי יוקצו למדינות שבהן יש לחברות את ההכנסות הגדולות ביותר. החוקים החדשים יכתיבו היכן ישולם המס ואת היקף הרווחים שעליהם יוטלו מסים.

דובר חברת אמזון אמר כי התוכניות הן צעד חשוב קדימה וכי החברה "תמשיך לתמוך באופן פעיל ולתרום לעבודת OECD כי להשיג פתרון מבוסס קונצנזוס".

מנגד, פעילים במאבק בעוני הגדירו את התוכנית המוצעת כחלשה ומסובכת מדי, והזהירו כי התוכנית "לא תביא להתקדמות משמעותית במאבק נגד תאגידים שמנצלים לרעה את חוקי המס".

ארגון הצדקה הבריטי Tax Justice Network מסר כי ההצעות יסייעו "רק מעט, אם בכלל" למדינות מתפתחות. מנכ"ל הארגון, אלכס קובהם, ציין כי OECD סירב לקבוע בתוכנית הגדרות ברורות של אלו עסקים יושפעו מהשינויים ואלו רווחים יהיו כפופים למיסוי בכללים החדשים, ובכך רק הגביר את החוסר ודאות.

"למרבה הצער, במיוחד עבור ממשלות של מדינות מתפתחות ואזרחיהן, ההצעה שהציג היום OECD מאוד מאכזבת", אמרה סוזנה רואיס, מנהלת קמפיין המיסוי בארגון אוקספם. "לפי הצעה חדשה זו, רווחי החברות ויכולתן להסיט אותם למקלטי מס כמעט לא תושפע, ועקב כך מדינות מתפתחות יזכו רק לצמיחה קטנה ביותר בהכנסותיהן ממס חברות".

ארגון Tax Justice Network אף העריך בעבר כי הצעות OECD עלולות לגרום בסופו של דבר להתכווצות סכום המסים המשולמים במדיניות עניות יחסית, ולהחמיר בכך את האי-שוויון הגלובלי.

הכתבה של ריצ'רד פרטינגטון בגרדיאן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker