מטראמפ עד ארדואן: למה הורדות הריבית אינן צריכות לשמח אותנו

הסוד על רגל אחת: כשארה"ב מתחילה להוריד ריבית, כל העולם הולך בעקבותיה ■ הסימנים להאטה ואפילו מיתון ברחבי העולם מתחילים להתגבר ובנקים מרכזיים מורידים את הריביות הנמוכות ממילא - מה שלדעת כלכלנים רבים עלול לגרום נזקים נוספים

דפנה מאור
דפנה מאור
טראמפ במדשאת הבית הלבן, בחודש שעבר
טראמפ במדשאת הבית הלבן, בחודש שעברצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

זה קרה בצהרי היום באירופה. הנגיד מריו דראגי נתן את מתנת הפרידה שלו מהבנק המרכזי לכלכלת גוש היורו. לא עברו דקות ספורות מהאירוע, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צייץ: "הבנק המרכזי של אירופה, בפעולה מהירה, הוריד את הריבית בעשר נקודות בסיס. הם מנסים - ומצליחים - לפחת את היורו מול הדולר החזק מאוד, ופוגעים בייצוא מארה"ב... והבנק הפדרלי יושב, ויושב, ויושב. להם משלמים בשביל להלוות להם כסף, ואנחנו משלמים ריבית!"

דבריו של טראמפ לא היו מדויקים לגמרי. הבנק המרכזי של אירופה, הוריד את הריבית על הפקדונות, אבל לא את ריבית הבסיס. עם זאת, היורו באמת נפל מול הדולר האמריקאי, מיד לאחר הודעת הבנק המרכזי של אירופה בצהרי חמישי על חידוש התמריצים לכלכלת גוש היורו. הצעד ייעשה באמצעות סדרה של צעדים מוניטריים מרחיבים, ובהם חידוש הרכישות של נכסים והורדת ריבית הפיקדונות. נכון גם, שבאירופה יש ריבית שלילית, אז תיאורטית היא מרוויחה מלקיחת חובות (בפועל, זה לא בדיוק כך).        

הבנק המרכזי הוריד את ריבית הפיקדונות, הריבית עבור פיקדונות של בנקים מסחריים ב-ECB, ממינוס 0.4% למינוס 0.5%. הבנק הותיר את ריבית הבסיס בגוש היורו ללא שינוי ברמה של 0% - הרמה שבה היא נמצאת מאז מארס 2016. רמת הריבית תישאר נמוכה כל עוד האינפלציה לא תעלה לרמה הרצויה של 2%, צוין בהודעת הבנק.

טראמפ מת לריבית נמוכה. הוא תמיד היה "איש של ריבית נמוכה", כך אמר לפני כמה חודשים. עכשיו הוא לחוץ בטירוף להוריד את הריבית, וקרא אמש לראשי הבנק הפדרלי "מטומטמים", על כך שאינם מורידים את הריבית לאפס או מתחת לאפס.

טראמפ היה רוצה שיהיה לו דראגי כזה, שמוכן "לעשות כל מה שנדרש" כדי להגן על הכלכלה, או ליתר דיוק, במקרה של אירופה, להגן על הבנקים. בפועל, טראמפ רוצה מישהו שיגן על הנשיאות שלו. אם הריבית תהיה נמוכה, הוא אמר, זה יעזור לכלכלת ארה"ב. ואם לא, וארה"ב תיקלע למיתון, סיכויי הבחירה מחדש שלו נפגעים.

מריו דראגי
מריו דראגיצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

מה משותף לטראמפ וארדואן?

מזרחית לפרנקפורט, שם נמצא מטה הבנק המרכזי של אירופה, הוריד היום גם הבנק המרכזי של טורקיה את הריבית. טורקיה, שסובלת מאינפלציה גבוהה בהרבה מזו שבארה"ב או אירופה, הורידה את הריבית ב-3.25 נקודות האחוז. נגיד הבנק המרכזי של טורקיה, מוראט אויסל, הוריד את הריבית מ-19.75% ל-16.5%, הורדה חדה מהתחזיות. הלירה עשתה מהלך הפוך מזה של היורו, והתחזקה. "באחרונה, בנקים מרכזיים בכלכלות המפותחות החלו לאמץ מדיניות מרחיבה יותר, לנוכח היחלשות הפעילות הכלכלית בעולם והעלייה בסיכוני האינפלציה", נאמר בהודעת הבנק המרכזי של טורקיה.

וזהו כל הסוד על רגל אחת: כשארה"ב מתחילה להוריד ריבית, כל העולם הולך בעקבותיה. הסימנים להאטה ואפילו מיתון ברחבי העולם מתחילים להתגבר. בארה"ב אולי יש תעסוקה מלאה וצמיחה טובה יותר, אבל מלחמת הסחר שמנהל נשיאה מול סין ומדינות נוספות מעיבים על המגזר העסקי, התאגידים הרב-לאומיים הגדולים שלה והצרכנים. בהודו, תאילנד, ניו זילנד, מקסיקו  בוטסוואנה, מצרים, אינדונזיה, פרו, סרביה, ירדן, הונג קונג, ברזיל, סעודיה, רוסיה, דרום אפריקה, דרום קוריאה הורדה הריבית בחודשים האחרונים.

במקרה של ארה"ב וטורקיה יש דמיון נוסף: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כמו טראמפ, שונא ריבית גבוהה. הוא חושב שהיא יוצרת אינפלציה. במהלך השנתיים האחרונות יצא ארדואן למלחמה נגד הבנק המרכזי, בדרישה שיוריד את הריבית. הנגיד הנוכחי, מוראט אויסל, התמנה לפני שמונה חודשים במקום מוראט צ'טינקאיה, שפוטר על ידי ארדואן. זוהי הורדת ריבית שנייה, לאחר שביולי הוריד את הריבית ב-4.25%.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן במפגש עם חברי מפלגתו באנקרה, היום
נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואןצילום: /אי־פי

כלכלת טורקיה רק מתחילה להתאושש מהמיתון שבו שקעה, לאחר שהתנפחו בה בועות פיננסיות ענקיות, בין היתר בגלל פרויקטים מגלומניים שארדואן הוביל. גם עבורו, הריבית הנמוכה היא מנוף לשמירה על השלטון. גם עבורו, התערבות בעצמאות הבנק המרכזי אינה מוקצה מחמת מיאוס. הלירה הטורקית נפלה בכ-50% מאז שעלה לשלטון. צעדים אלה לא עודדו אמון בה, והיא נפלה בכמעט 7% מתחילת השנה.

הבשורות הרעות הן, שעל מדיניות הבנקים המרכזיים בעולם יש כיום מנופי לחץ פוליטיים. כמו כן, הריבית נמוכה, והולכת לכיוונים שליליים – מצב שלפי הערכת כלכלנים רבים כולל עיוות קשה שעלול לגרום לנזקים בכלכלה. ריביות נמוכות כל כך מנפחות בועות, מייקרות נדל"ן, ומקשות על החוסכים. בשורה התחתונה, היא מהווה מלכודת שבה נתקעו הכלכלות והבנקים המרכזיים בעולם מאז 2008 ואפילו לפני כן.

קשה לחזות שבאקלים הנוכחי בנק ישראל יוכל להעלות ריבית, וייתכן שיהיה אפילו תחת לחץ להורידה, לשמחת היצואנים שנמקים תחת חוזקת השקל. אפשר להתנחם אולי שעצמאותו של בנק ישראל נשמרת, אך לא לעולם חוסן, בעידן שבו הדמוקרטיה ומוסדות השלטון הוותיקים נמצאים תחת התקפה בכל מקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker