הבנק האירופי מחדש את תוכנית התמריצים בסדרת צעדים דרמטיים - היורו נופל

אנליסטים: "ECB עדיין לא ירה עם כל התותחים" ■ היורו נחלש לשפל של שנתיים מול הדולר ■ הבנק מסר כי רכישות הנכסים החודשיות יימשכו ככל הנדרש ■ הוריד ריבית הפיקדונות לרמה של מינוס 0.5%

מריו דראגי
נשיא הבנק המרכזי האירופי, מריו דרגיצילום: REUTERS

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע היום על חידוש התמריצים לכלכלת גוש היורו באמצעות סדרה של צעדים מוניטריים מרחיבים, בהם חידוש הרכישות של נכסים והורדת ריבית הפיקדונות. היורו נחלש ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.0936 דולר ליורו - שפל של שנתיים.

הבנק המרכזי הוריד את ריבית הפיקדונות, הריבית עבור פיקדונות של בנקים מסחריים ב-ECB, ממינוס 0.4% למינוס 0.5%. הבנק הותיר את ריבית הבסיס בגוש היורו ללא שינוי ברמה של 0% - רמה בה היא נמצאת מאז מארס 2016.

בהודעת הבנק נאמר כי הריביות המרכזיות בגוש היורו צפויות להישאר ברמתן הנוכחית או ברמה נמוכה יותר עד שתחזית האינפלציה תתקרב בבירור לרמה של 2%. עד כה, העריך הבנק המרכזי כי הריביות יישארו ברמתן הנוכחית או נמוך יותר עד אמצע שנת 2020, אולם בהודעתו היום זנח את תחזיתו מבוססת התאריכים והחליף אותה כאמור בתחזית המבוססת על תחזית האינפלציה.

בנקים מסחריים בגוש היורו יקבלו פטורים מהריבית השלילית על חלק מפיקדונותיהם בבנק המרכזי, לאחר שראשי המגזר הביעו חשש מפני פגיעה ברווחיותם.

חידוש ההרחבה הכמותית

ECB גם הודיע היום על השקה מחודשת של תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) החל מתחילת נובמבר, שבמסגרתה יבצע רכישות נכסים בהיקף של 20 מיליארד יורו בחודש. הבנק ציין כי הרכישות "יימשכו ככל הנדרש", וכי הן "יסתיימו זמן קצר לפני שהבנק יחל להעלות את הריביות".

"במבט ראשון, נראה כי הבנק המרכזי של אירופה לא ממש ירה בכל התותחים כדי לתמוך בכלכלת גוש היורו", אמר רנקו בריך, ראש מחלקת ניתוח שווקים בחברת Monex Europe, בעקבות החלטת הריבית היום.

"חבילת ההרחבה הכמותית מצומצמת יותר מהתחזיות בשוק, שהיו לרכישות של 30 מיליארד יורו בחודש", אמר בריך ל-BBC. "אבל הבנק בבירור חזר למדיניות מרחיבה רצינית ובקלות ינקוט בפעולות אגרסיביות יותר במקרה של הרעה בתנאים".

טראמפ התלונן בציוץ - דראגי הגיב

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, קיים מסיבת עיתונאים במטה הבנק בפרנקפורט שבמהלכה התבקש להתייחס לציוץ שפירסם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעקבות החלטת הריבית האירופית היום, בו טען כי הבנק האירופי מחליש בכוונה את היורו מול הדולר.

כך כתב טראמפ בציוץ: "הבנק המרכזי של אירופה פועל במהירות והוריד ריביות ב-0.1%. הם מנסים, ומצליחים, להחליש את היורו מול הדולר החזק מאוד ופוגעים ביצוא מארה"ב. הבנק הפדרלי בארה"ב יושב, ויושב, ויושב. אצלם משלמים לך  כדי ללוות כסף, בזמן שאנחנו משלמים ריבית!".

תשובתו של דראגי לבקשתה של עיתונאית להתייחס לציוץ: "התשובה ברורה: יש לנו מנדט להשיג יציבות מחירים, ואנחנו לא מתמקדים בשערי חליפין, נקודה".

ישיבת הבנק המרכזי היום היתה הלפני אחרונה של דראגי, אשר יסיים את תפקידו כנשיא הבנק המרכזי בתחילת נובמבר, אז יוחלף על ידי כריסטין לגארד.

תפנית דרמטית

הודעת הבנק האירופי היום על חבילת התמריצים החדשה מסמנת תפנית דרמטית, לאחר שרק לפני תשעה חודשים סיים הבנק באופן רשמי את תוכנית הדגל שלו להמרצת כלכלת היבשת - תוכנית רכישות האג"ח בת ארבע השנים בהיקף של 2.6 טריליון יורו (3 טריליון דולר). באותה עת, גם אותת הבנק האירופי כי יתכן שיתחיל להעלות את הריבית בהמשך השנה הנוכחית.

אולם האינפלציה בגוש היורו בקושי מגיע למחצית מיעד הבנק המרכזי של כמעט 2%, ופעילות מגזר הייצור מתכווצת. מוקדם יותר היום הזהירו חוקרי מכון IFO במינכן, כי כלכלת גרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו - שקעה במיתון ברבעון הנוכחי.

לפי תחזית מעודכנת של המכון, התוצר המקומי הגולמי (GDP) של גרמניה התכווץ ב-0.1% ברבעון השלישי - רבעון שני ברציפות של צמיחה שלילית. ההגדרה המקובלת למיתון הינה שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker