מס הון שמציעה אליזבת וורן היה חותך במחצית את הונם של 15 העשירים ביותר בארה"ב

הונם המצרפי של עשירים כמו בזוס, גייטס ובאפט היה מתכווץ במאות מיליארדי דולרים, לפי מחקר חדש על תוכניתה של המתמודדת על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות

לוגו בלומברג
בלומברג
המועמדת הדמוקרטית לנשיאות אליזבת' וורן בכנס בחירות בסולט לייק סיטי, בשבוע שעבר. הכריזה כי אם תיבחר, תחתום מחדש על ההסכם עם איראן
אליזבת וורןצילום: Rick Bowmer/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

הונם האישי של מיליארדרים כמו ג'ף בזוס, וורן באפט וביל גייטס היה מתכווץ במאות מיליארדי דולרים במצטבר במשך עשרות שנים, לו תוכניתה של הסנאטורית האמריקאית אליזבת וורן - להטיל מס הון על עשירים - היתה מיושמת, ואם הם מצדם לא היו עושים דבר כדי להימנע מתשלום המס.

כך עולה מחישובים הנכללים במחקר חדש שפירסמו שני כלכלנים צרפתיים, אשר סייעו בגיבוש התוכנית של וורן - המתמודדת על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ארה"ב.

הונם האישי המצרפי של 15 העשירים ביותר בארה"ב היה מתכווץ ביותר ממחצית לסכום של 433.9 מיליארד דולר לו תוכניתה של וורן היתה מיושמת מאז שנת 1982, לפי מחקר של הפרופסורים עמנואל סאאז וגבריאל זוקמן מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

למרות שביססו את חישוביהם על כמה הנחות היפותטיות, החישובים מדגישים מה שעשויה להיות שאלת מפתח בעימות בין המתמודדים על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ביום חמישי: מה צריכה ארה"ב לעשות כי לצמצם את אי השוויון הגובר בעושר ובהכנסות?

נתוני המחקר אינם לוקחים בחשבון אפשרות של צעדים שעשויים היו לנקוט המיליארדרים כדי לצמצם את חשיפתם למס, ובכלל זה צמצום חסכונותיהם או מסירת סכומי כסף גדולים יותר. במקום זאת, המחקר מניח כי עשירי ארה"ב עשו ההיפך: הם צמצמו, במקום להגדיל, את הוצאותיהם ואת תרומותיהם לצדקה, באופן יחסי לעושר שאיבדו כתוצאה מהמס.

הונו האישי של מייסד אמזון בזוס, שהוערך ב-160 מיליארד דולר בשנת 2018, לפני הסדר הגירושין שלו השנה, היה מתכווץ ל-86.8 מיליארד דולר. הונו של מייסד מיקרוסופט גייטס היה מתכווץ ל-36.4 מיליארד דולר לעומת הון מוערך של 97 מיליארד דולר.

הונו של יו"ר ברקשייר התאוויי, באפט, היה מתכווץ ל-29.6 מיליארד דולר לעומת 88.3 מיליארד דולר, והונו של מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, היה מתכווץ מ-61 מיליארד דולר ל-44.2 מיליארד דולר. הונו של מייסד אורקל, לארי אליסון, היה מתכווץ ל-23.5 מיליארד דולר לעומת 58.4 מיליארד דולר.

וורן באפט וביל גייטס צילום: בלומברג

מלבד חמשת העשירים הגדולים ביותר בארה"ב, המחקר גם ניתח כיצד המס המוצע של וורן היה משפיע על הונם של עשירים אחרים, בהם צ'רלס קוך; יורשי וול-מארט ג'ים, רוב ואליס וולטון; ומייקל בלומברג.

הונם של מיליארדרים שהתעשרו בשלב מאוחר יותר התכווץ בשיעור מתון יחסית מכיוון שהם היו משלמים את המס פרק זמן קצר יותר.

החישובים מראים כיצד מס של אחוזים בודדים על עשירים יכול לשחוק את הונם לאורך זמן ולצמצם בכך את אי השוויון בעושר. הערכות החוקרים לגבי השפעת תוכנית המס של וורן על הונם של העשירים מהווים רק חלק קטן ממחקר רחב יריעה שמציג את ההיגיון שעומד מאחורי התוכנית ואת האופן שבו ניתן להוציא אותה לפועל.

תוכנית המס

תוכניתה של וורן מציעה להטיל על 75 אלף משקי הבית העשירים ביותר בארה"ב מס שנתי של 2% על כל הונם האישי שעולה על 50 מיליון דולר. מס גבוה יותר של 3% יוטל על הון אישי שמעל למיליארד דולר. לדבריה, התוכנית תסייע לבלום את התרחבות האי שוויון.

מבקרי התוכנית טוענים כי יהיה קשה לגבות את המס וכי יהיה קל לחמוק ממנו. הם גם מפקפקים בחוקתיות שלו.

זוקמן וסאאז התבססו על הערכות ההון האישי ברשימת העשירים של מגזין פורבס בשנת 2018 כבסיס להשוואה בניתוחים שערכו של השלכות המס של וורן. המגזין מפרסם את רשימת העשירים השנתית מאז 1982.

כמה מהעשירים הגדולים ביותר בארה"ב, בהם באפט וגייטס, כבר אמרו בעבר כי אנשים כמותם צריכים לשלם יותר מסים.

המשקיע המיליארדר ג'ורג' סורוס, יורשת אימפריית דיסני אביגיל דיסני ו-17 עשירים נוספים פירסמו ביוני מכתב גלוי ובו הביעו תמיכה במס ההון של וורן. הם אמרו כי למחוקקים יש אחריות מוסרית להטיל מסים כבדים יותר על העשירים.

הן סאאז והן זוקמן ערכו מחקרים יחד עם תומס פיקטי, שספרו רב המכר העלה לסדר היום את הפערים בהכנסות ובעושר.

הכתבה של ריץ' מילר ולורה דיוויסון בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ