שכר מינימום ודמי אבטלה: נהגי אובר לא ייחשבו יותר עובדי קבלן בקליפורניה

המדינה העבירה חוק שישפיע על מיליוני עובדים במדינה, ובהם נהגים של חברות שיתוף נסיעות, שרתים, עובדי מכוני יופי ומתקיני כבלים בטלוויזיה ■ החברות טוענות כי החוק ייאלץ אותן להעלות את התעריפים

הסמל של אובר על בניין בורסת ניו יורק
שלט אובר על בניין הבורסה בניו יורקצילום: Mark Lennihan/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מדינת קליפורניה העבירה את Assembly Bill 5 - חוק שייאלץ את אובר וליפט להתייחס לנהגים שלהן כאל עובדי החברה ולא כעובדי קבלן. החוק יעניק לעובדים המזדמנים הגנות, כמו שכר מינימום והטבות שמגיעות במקרה של אבטלה. החוק אושר הלילה (רביעי) בסנאט של מדינת קליפורניה כאשר 29 סנאטורים הצביעו בעד החוק, לעומת 11 מתנגדים.

מטרת החוק היא להאריך את הפסיקה של בית המשפט העליון של קליפורניה מ-2018, שקבעה הגדרות חדשות למי נחשב עובד מועסק של חברה. על פי הפסיקה, עובד הוא מועסק מלא של החברה, שמבצע תפקיד מרכזי לפעילות החברה.

נהגים מפגינים מחוץ למשרדי אובר. מאי 2019
נהגים מפגינים מחוץ למשרדי אובר. מאי 2019צילום: KATE MUNSCH/רויטרס

החוק הוא האתגר הגדול ביותר שעמו ייאלצו להתמודד אובר וליפט, מכיוון שהמודל העסקי שלהן מתבסס על צי של נהגים שנחשבים פרילאנסרים.

החוק ישפיע על מיליוני עובדים בקליפורניה, בהם נהגים של חברות שיתוף נסיעות, שרתים, עובדי מכוני יופי ומתקיני כבלים בטלוויזיה. הוא יעניק מומנטום לקונצנזוס הקיים בקרב מחנה המרכז-שמאל כי עובדים זכאים לרמה בסיסית של ביטחון כלכלי שרבים מהאמריקאים חיים כיום בלעדיו. כמה מועמדים לראשות המפלגה הדמוקרטית בבחירות 2020 בארה"ב תמכו בחוק, בהם ברני סנדרס, אליזבת וורן, קמלה האריס ופיט בוטיג'ג.

על פי הערכות בתעשייה, אצל חברות כמו אובר וחברת המשלוחים DoorDash, שפועלות על פי דרישה, תירשם עלייה של 20%-30% בעלויות שלהן כשהחוק ייכנס לתוקפו ועובדי הקבלן ייחשבו עובדי החברה. אובר וליפט כבר הזהירו משקיעים אפשריים מפני העובדה שקליטת עובדי הקבלן כעובדי החברה תשפיע על התחזית הפיננסית שלהן. מניות שתי החברות ירדו בכ-30% מאז סוף יולי.

חברות שיתוף הנסיעות טוענות כי החוק יאלץ אותן להעלות תעריפי נסיעה כדי לפצות על העלייה בעלויות. לטענתן, 90% מהנהגים שלהן ברחבי ארה"ב אינם עובדים במשרה מלאה.

לכתבה המלאה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker