עקום התשואות 2Y-10Y התהפך: מה זה אומר ולמה צריך להתחיל לדאוג עכשיו?

עקום התשואות הוא כלי פיננסי חשוב מאוד לחיזוי כלכלי ■ היום התהפך בו המרווח בין תשואות אג"ח ל-10 שנים ושנתיים, כפי שאירע בפעם האחרונה לפני המשבר הפיננסי של 2008

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ וג'רום פאואל
דונלד טראמפ וג'רום פאואלצילום: Carlos Barria/רויטרס

מאז 2007, קצת לפני פרוץ המשבר הפיננסי בארה"ב, לא קרה כדבר הזה: הפער בין תשואת אג"ח לעשר שנים של ממשלת ארה"ב, לבין תשואת האג"ח לשנתיים, התהפך. במצב רגיל, האג"ח לשנתיים נסחרות בתשואה נמוכה יותר, אבל היום הפער הזה נהפך לשלילי. זהו איתות של שוק האג"ח לציפיות למיתון או משבר כלכלי. התשואה לעשור היא 1.5962% וזו לשנתיים 1.6014%.

עקום התשואות הוא כלי פיננסי חשוב מאוד לחיזוי כלכלי, ולכל משקיע כדאי להכיר אותו.

בנוסף להיפוך התשואות בין האג"ח לעשר שנים ושנתיים, התחולל היפוך בין שלל צירופים של אג"ח, כאשר כל האג"ח שמתחת לחמש שנים נסחרות בתשואה גבוהה מהאג"ח לחמש שנים, למשל. 

לנתון בשוק האג"ח הצטרפו דיווחים על האטה חריפה בצמיחה בגוש היורו ובגרמניה בפרט, כאשר הכלכלה הגרמנית רשמה צמיחה שלילית ברבעון השני לעומת הרבעון הראשון, ועתה מצפים האנליסטים כי תיקלע למיתון. בבריטניה נרשם גם היפוך בעקום התשואות. לנוכח הסיכונים הגלובליים הגוברים, הבנק הפדרלי החל להוריד את הריבית, בצעד ראשון מסוגו זה יותר מעשור שהתבצע בסוף יולי. לפי תחזיות השוק הבנק הפדרלי ימשיך להוריד את הריבית השנה. ג'יימס בולרד, נשיא הבנק הפדרלי האזורי של סנט לואיס, אמר היום בפודאקסט כי הבנק הפדרלי בוחן אפשרות של שימוש בריבית שלילית, כמו זו שיש באירופה וביפאן.

מהו עקום התשואות

עקוֹם התשואות הוא גרף שמספק צילום רגעי של שוק האג"ח בזמן נתון — הציר האופקי מייצג את מועד הפירעון, והציר האנכי מייצג את הריבית — התשואה לפירעון.

עקום התשואות

נכון ליום נתון, ישורטטו על העקוֹם כל האג"ח הממשלתיות לפי מועד הפירעון — תשואת האג"ח ל–30 יום, לשלושה חודשים, וכך הלאה עד האג"ח ל–30 שנה. באתר של משרד האוצר של ארה"ב מפורטות התשואות (בכל יום נתון) ל–11 סוגי אג"ח, לפי מועד פירעון בסדר עולה.

באופן נורמלי, ככל שמועד הפירעון רחוק יותר, התשואה גבוהה יותר. תשואה היא המחיר שמשלם הלווה — במקרה זה ממשלת ארה"ב — על ההלוואה שניתנת לו. המלווה (הנושה) הוא מי שקונה את האג"ח — הציבור, מוסדות פיננסיים וכל משקיע אחר. הפער בין התשואות הקצרות, לאג"ח בעלות פירעון מוקדם, לבין התשואות הארוכות מלמדת משהו על הציפיות של המשקיעים מהמצב הפיננסי.

במצב שבו הכלכלה צומחת יפה, הביקוש גדל והפעילות הכלכלית תוססת — יש ציפיות ללחץ מחירים, כלומר לעלייה באינפלציה. בתגובה לכך עשויה הריבית לעלות, אם בשל מדיניות הבנק הפדרלי, ואם בשל הביקוש הגובר למימון. במצב ההפוך, שבו הכלכלה נחלשת, הביקוש יורד והמחירים דורכים במקום — הביקוש למימון יורד, והבנק הפדרלי צפוי להוריד ריבית כדי לתמרץ את הכלכלה.

מדוע חשיבותו כמדד פיננסי וכלכלי רבה?

ככל שההפרש בין הריביות לטווח ארוך לריביות לטווח קצר יורד, ועקוֹם הריבית (הקו שמחבר בין הריביות) יהיה פחות תלול, אפשר ללמוד מכך כי המשקיעים מצפים שהכלכלה תאט בעתיד. התופעה מכונה השתטחות של עקוֹם הריבית (flattening). במקרה הגרוע ביותר, העקוֹם מתהפך (inverted) — והריבית לטווח ארוך נמוכה יותר מזו לטווח בינוני או קצר. מצב כזה מאותת על ציפיות למיתון או משבר כלכלי.

לפי מחקר של הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו מ–2003, את כל אחת משש תקופות המיתון בין 1970 ל–2003, הקדימה התהפכות של עקוֹם התשואות. בפברואר 2000, חודש לפני שהגיעו הבורסות לשיא של קדחת הדוט.קום, התהפך עקוֹם התשואות — ובישר על תחילת הנסיגה הכלכלית שלאחר התפוצצות הבועה. יתר על כן, בתחילת 2006, שנה לפני שארה"ב נקלעה למיתון והחל המשבר הפיננסי הגדול, נפלו התשואות על אג"ח לעשר שנים מתחת לרמת התשואות לשלושה חודשים.

המיתון בדרך

האם העקום באמת חוזה מיתון?

כל עקום תשואות מראה את המצב ביום נתון, ולא את השינוי על פני זמן. לקראת סוף 1999 ובתחילת שנת 2000 רואים בבירור השתטחות, ולבסוף ההיפוך של עקום התשואות בפברואר 2000, לפני שקרס הנאסד"ק במארס, בפקיעה הגדולה של בועת הדוט.קום.

השתטחות נראית ב–2005 ובתחילת 2006, לפני ששוק הדיור בארה"ב הגיע לשיאו ולפני שהתחיל המיתון הגדול שהקדים את המשבר הפיננסי של 2008. העקום מתחדד משמעותית ב–2011, עם ההתאוששות מהמשבר הפיננסי. עוד נקודת שיפור שנראית היא לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות בסוף 2016. מתחילת 2017 פחות או יותר, העקום הולך ומתמתן.

הדרך הפשוטה לקרוא את עקום התשואות

כדי לפשט את ההתבוננות בעקום התשואות, וכן להציג את השינוי על פני זמן, נוהגים לקחת את ההפרש בין אג"ח לטווח ארוך לאג"ח לטווח קצר — בין עשר שנים לשלושה חודשים, למשל. ככל שהמרווח הזה נמוך יותר, הוא מאותת על יותר פסימיות בשוק האג"ח. ההפרש של עשר שנים ושנתיים – הנכתב בשפה מקצועי 10Y2Y – הוא אחד האינדיקטורים החשובים. כשהמרווח שלילי, ותשואות לעשר שנים נמוכות יותר מאלה של שנתיים, מדברים על היפוך העקום, וזהו איתות שלילי חזק ביותר.

בחודשים האחרונים התהפכו יותר ויותר מרווחים בעקום התשואות. אם להתבסס על הניסיון ההיסטורי, עקום התשואות מבשר על האטה כלכלית בארה"ב, ועתה, עם התהפכות הפער 2-10, יש עוד יותר סיבות לדאגה,  לא רק לאמריקאים, אלא לעולם כולו.

איך משפיע עקום התשואות על הריבית?

הבנק הפדרלי אמור לבסס את החלטות הריבית שלו על מצב הכלכלה, אולם עקום התשואות, שכל כולו מבוסס על ריביות, הוא אינדיקציה שראשי הבנק לא יכולים להתעלם ממנה כליל. הבנק הפדרלי העלה את הריבית מאז 2015, אך עצר את המהלך ואף הוריד ריבית בחודש האחרון, בעקבות סיכונים ממלחמת הסחר, לדבריו. אותם סיכונים כנראה אחראים לתמונת המצב שוק האג"ח, החושש מפני חולשה בכלכלת ארה"ב. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker