הסטודנטית בת ה-29 שהרסה לאמזון את החגיגה

לינה קאן היתה סטודנטית לא ידועה למשפטים ב-2017, כשפירסמה מאמר על הגבלים עסקיים שבו טענה כי אמזון היא מונופול הפוגע בכלכלה ■ כך בוטל הכרטיס החופשי לפעילותה של ענקית הקמעונות המצליחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לינה קאןצילום: ניו יורק טיימס

לינה קאן (ח'אן) היתה סטודנטית לא ידועה למשפטים ב-2017, כשפירסמה מאמר ב-Yale Law Journal. במאמר שלה היא קבלה נגד הגישה המקובלת בחוגי ההגבלים העסקיים ששררה מאז שנות ה-70, שהתמקדה בעיקר ברווחת הצרכנים, כלומר במחירים.

אמזון, ענקית הקמעונות המקוונת, נהפכה בשני העשורים האחרונים לחברת ענק שהכנסותיה גדולות מאלה של פייסבוק, גוגל וטוויטר ביחד. היא מעסיקה חצי מיליון עובדים ושולטת בעסקי השרתים, המפעילים את האינטרנט באמצעות חטיבת הענן שלה. עד לפני זמן לא רב חמקה כמעט לחלוטין מכל בדיקה מדוקדקת על ידי הרגולטורים. המאמר של קאן הוא אחד הגורמים המרכזיים ששינו זאת.

המתחרים אולי רועדים מאמזון, אבל הצרכנים אוהבים אותה – המשלוחים שלה מהירים והמחירים שלה נמוכים. היא מספקת סרטים אהובים וצפויה לבנות מטה שני שכולם רוצים שיוקם בעירם.

המאמר של קאן, "פרדוקס ההגבלים העסקיים של אמזון", הציג את הטענה שלפיה החברה לא צריכה לקבל כרטיס חופשי להתנהג באופן אנטי-תחרותי רק מפני שלקוחותיה מרוצים. החוקים האוסרים על מונופולים נדחקו הצדה, לדברי קאן, וכתוצאה מכך צברה אמזון כח מבני עצום, שמאפשר לה לשלוט בחלקים רבים מהכלכלה.

מחסן של אמזוןצילום: ניו יורק טיימס

קאן הסבירה את הכישלון של אסכולת שיקגו בתחום הגבלים עסקיים, שמתעלמת מכוח וריכוזיות, אבל ציינה במאמר שיש קולות חדשים בשיקגו. אסכולת שיקגו, היא מסבירה, היתה קבוצת הכלכלנים שעיצבה את התיאוריה הניאו-קלאסית בכלכלה החל מאמצע המאה ה-20, והמרכז שלה היה אוניברסיטת שיקגו.

(יש לציין, כי קאן מעירה במאמרה המקורי כי קיימת קבוצה חדשה של חוקרים באוניברסיטת שיקגו, כמו לואיג'י זינגלס וגיא רולניק (מייסד TheMarker), שהתרחקו מהגישה הניאו-קלאסית ובוחנים את נושא התחרות בשווקים גם מבחינת כוח וריכוזיות).

אחד מעמודי התווך של הכוח הזה הוא המידע – יש לה מידע עצום על צרכנים. אחר הוא נכונותה לוותר על רווחים. יש לה תשתית מחסנים ומשלוחים בעלת יתרונות שמאפשרים לה להשפיע הרבה מעבר לנתח השוק שלה. קאן טענה שהיא דומה לחברות מסילות הרכבת של העידן הפרוגרסיבי, בתחילת המאה ה-20. "אלפי קמעונאים ועסקים עצמאיים חייבים לנסוע על המסילות של אמזון כדי להגיע לכביש, ותלותם במתחרה הגדולה שלהם הולכת וגדלה".

המאמר זכה ל-146,255 צפיות, להיט במונחי עולם המשפט. הפופולריות שלו זיעזעה את ממסד ההגבלים העסקיים, והפכה את קאן לסלבריטי בוושינגטון.

רוהיט צ'ופרהצילום: ניו יורק טיימס

מולה יוצאים כעת המבקרים – חוקרים שמוצאים פגם בהצעותיה להחיות ולהרחיב את חוקי ההגבלים העסקיים. היו מהם שניסו לזלזל במאמר שלה בטענה שהוא היפסטרי. חלקם סירבו להאמין שאישה כתבה טקסט משפטי פורץ דרך, והחלו לדבר על סופרי צללים.

"כישרון משפטי נדיר"

קאן נולדה בלונדון להורים פקיסטנים שהיגרו לארה"ב כשהיתה בת 11. כיום היא בת 29, נשואה טרייה לרופא מטקסס שיש לו חשבון אמזון פריים פעיל במיוחד. היא התקבלה כעמיתת מחקר בקולומביה וגופים רבים מחזרים אחריה.

"כצרכנים וכמשתמשים אנחנו אוהבים את ענקיות ההיי-טק", היא אומרת, "אך כאזרחים, כעובדים וכיזמים, אנו מזהים את הבעייתיות בכוח העצום שצברו. צריך מסגרת עבודה חדשה, אוצר מלים חדש כדי להעריך ולטפל בדומיננטיות שלהן", אומרת קאן.

ג'ון ד' רוקפלר ג'וניורצילום: ASSOCIATED PRESS

רוהיט צ'ופרה, ראש נציבות הסחר הפדרלית (FTC) החדש, החליט להעסיק את קאן כיועצת זמנית ביולי, בתקופה שבה נושאים דחופים דורשים טיפול - כמו שמירה על פרטיות ועל מידע של המשתמשים, תחרותיות והגבלים עסקיים. ה-FTC תקיים סדרה של שימועים בסתיו הקרוב, הראשונים מסוגם מאז 1995, כדי לבחון אם הכלכלה המשתנה דורשת שינוי בגישה של רשויות אכיפת החוק.

השימועים יחלו ב-13 בספטמבר באוניברסיטת ג'ורג'טאון. שני פאנלים יבחנו האם רשות ההגבלים העסקיים צריכה להמשיך להתמקד בתחום הצר שבו התמקדה עד היום, או להרחיב את תחום אחריותה, כפי שטוענת קאן.

"סוף סוף התחלנו לבחון כיצד חוקי הגבלים עסקיים, שמקורם בחשדות לריכוז של כוח בידיים פרטיות, בעצם פועלים כיום לקדם ריכוזיות כזו", היא אמרה. רעיונות מקוריים הם דבר נדיר בחוגים פוליטיים, וצ'ופרה מרוצה מכך שקאן נמצאת במחנה שלו. "נדיר מאוד להיתקל בכישרון משפטי כמו קאן", אמר צ'ופרה.

אז רוקפלר – היום בזוס

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוסצילום: AP

אידה טרבל, העיתונאית שהתחקירים שלה על חברת סטנדרד אויל של ג'ון רוקפלר הביאו לפירוק החברה, כתבה על רוקפלר: "לוקח זמן לרסק אנשים שמנסים להפוך את הסחר ללגיטימי. אחת התכונות המרשימות ביותר של רוקפלר היא סבלנות... הוא היה כמו גנרל בצבא, שמטיל מצור על עיר מוקפת גבעות מבוצרות, מסתכל מכדור פורח על תמונת הקרב הכללית ומזהה את כל נקודות התורפה. שום מטרה לא היתה קטנה מדי בשבילו: חנות מכולת פינתית, בתי זיקוק צנועים או צינור נפט קצר בבעלות פרטית. כל הדברים הקטנים יכולים לצמוח".

כאשר קאן קראה זאת היא חשבה על ג'ף בזוס, מייסד אמזון. במאמר שלה ב-Yale Law Journal נטען כי הרגולטורים המפקחים על המונופולים ומתמקדים במחירים לצרכנים חושבים לטווח קצר מדי. קאן חושבת כי לחברות כמו אמזון – שמוכרות דברים, מתחרות מול חברות שעושות אותו דבר ומחזיקות בפלטפורמה שבה נעשות העסקות – יש יתרון מובנה שפוגע בתחרות ההוגנת.

"האינטרסים של הצרכנים לטווח ארוך כוללים איכות מוצר, מגוון וחדשנות – גורמים שקודמו על ידי התפתחות התחרותיות בשווקים הפתוחים", היא כתבה. הנושא שהמאמר של קאן העלה הוא זה: האם אנחנו סומכים על אמזון, או על כל חברה גדולה אחרת, שתעצב את העתיד שלנו? חברות מחקר ואוניברסיטאות הצטרפו לקרב.

"לטעון שהאכיפה על הגבלים עסקיים נחלשה הוא דבר אחד, אבל להמשיך מכאן ולומר שאנחנו צריכים לחזור ליעד הפופוליסטי של יצירת תנאים שווים לכולם ולבדיקת חברות גדולות זה צעד רחוק מדי", אמר דניאל קריין מאוניברסיטת מישיגן. קריין מתנגד אמנם לדעותיה של קאן, אך מעריך אותה על כך שפתחה נושא כה חשוב לדיון.

הרברט הובנקמפ, מומחה להגבלים עסקיים באוניברסיטת פנסילבניה, כתב כי אם חברות כמו אמזון יסומנו כמטרה רק מכיוון שהמחירים הנמוכים שלהן פוגעים בתחרותיות, אנו עלולים להחזיר את הכלכלה לתקופת האבן, ולכפות מחירים גבוהים על כולם.

טימותי מוריס, יו"ר ה-FTC לשעבר, וג'ונתן נקטרליין, היועץ המשפטי לשעבר של ה-FTC, פירסמו ביוני מאמר תגובה לזה של קאן והתנועה לרפורמות בחוקי ההגבלים העסקיים, תחת הכותרת "הגבלים עסקיים בעידן האינטרנט", העוסק ברשת המרכולים A&P.

A&P המציאה בשנות ה-20 של המאה הקודמת את הסופרמרקטים המודרניים. עם המחירים הנמוכים, מגוון המוצרים הרחב ויכולות ההפצה המעולות, הרשת נהפכה לקמעונית המובילה של תקופתה. היא החזיקה ב-70 מפעלים וקיצצה את הצורך במתווכים, מה שאיפשר לה להוריד עלויות.

מוריס ונקטרליין כתבו כי הצלחתה של A&P עוררה תגובות נגד, וכי הממשלה חקרה את הרשת בנושא הגבלים עסקיים בשנות ה-40 של המאה ה-20, בעקבות תלונות של המתחרים כי הם לא יכולים להתחרות בה. הרשת נסגרה אחרי עשור של דעיכה הדרגתית ב-2015. ההשוואה עם אמזון היא ברורה. מוריס ונקטרליין מזהירים כי אין לאפשר לממשלה לרדוף אחר אמזון כפי שרדפה אחרי A&P.

"אמזון הוסיפה מאות מיליארדי דולרים לכלכלת ארה"ב. היא חדשנית ומבריקה. פריצות הדרך של החברה סייעו ביצירת חדשנות בקמעוניות אחרות ובמגזר הטכנולוגיה, לטובתם של הצרכנים", כתבו מוריס ונקטרליין.

אמזון לא יכלה להציג את טענותיה בצורה טובה יותר משעשו זאת מוריס ונקטרליין. מה שלא מפתיע, בהתחשב בהערה בעמוד הראשון של המאמר, שלפיה הכותבים קיבלו מימון מאמזון לכתיבתו; ובהערה נוספת בעמוד 85, שלפיה הכותבים ייעצו לאמזון בנושאי הגבלים עסקיים בעבר. אמזון סירבה לחשוף באיזה סכום סייעה לכתיבת המאמר, וכן סירבה להגיב למאמר של קאן, אך פירסמה הצהרה, שלפיה "אנו פועלים במגוון עסקים, החל מקמעונות ועד שירותי טכנולוגיה ויש לנו תחרות קשה ומבוססת בכל התחומים הללו. קמעונות היא העסק הגדול ביותר שלנו, והיא מהווה פחות מ-1% מהקמעונות העולמית".

רכישת הול פודס על ידי אמזון בקיץ 2017 תמורת 14 מיליארד דולר כמעט היתה  קו פרשת המים. דיוויד סיסיליני, חבר הקונגרס הדמוקרטי המוביל בתת הוועדה לרפורמות רגולטוריות, מסחריות וחוקי הגבלים עסקיים, קרא לבצע שימוע לחברה - אך נענה בסירוב.

"כל המדינה ניסתה להבין מדוע הכלכלה לא פועלת כמו שצריך", אמר סיסיליני. "השכר לא עולה, כוחם של העובדים נחלש. כל מה שאנו מנסים לעשות הוא לייצור שוויון בתנאי התחרותיות, ויותר קשה לעשות זאת עם חברות ענק שהופכות את התחרותיות לבלתי אפשרית עבור חברות קטנות. אנחנו נמצאים בתחילת הדרך למציאת פתרון לבעיה", הוא אמר.

באמצע כל התהליך הזה, קאן מצאה זמן להתחתן עם שאה עלי, רופא שמתמחה בקרדיולוגיה בדאלאס. ירח הדבש היה בהוואי. עלי לקח איתו את הספר "הטיית לב" של ג'יין אוסטין, כי הוא לא קרא אותו מזמן. קאן לקחה איתה ספר על תאגידים והדמוקרטיה האמריקאית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker