ביידן התקפל: צינור הגז רוסיה-גרמניה יושלם – בתמורה לסיוע לאוקראינה

נורד סטרים 2 יחבר בין רוסיה וגרמניה באופן ישיר, ובכך עשוי להגביר את ההשפעה הרוסית במערב ■ השלמתו תחליש את אוקראינה, שעד כה צינור הגז הרוסי עבר דרכה תמורת דמי מעבר גדולים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנחת צינור הגז נורד סטרים 2 מול חופי האי ריגן שבצפון־מזרח גרמניה, נובמבר 2018
דפנה מאור
דפנה מאור

מוצרי אנרגיה הם הסחורות הכי גיאו-פוליטיות שקיימות, והוכחה נוספת לכך נראתה בשנים האחרונות בסכסוך בין ארה"ב לגרמניה על הקמת צינור הגז הטבעי נורד סטרים 2. את פרויקט הענק הזה מקימים הרוסים כדי להזרים גז טבעי לגרמניה ולשאר אירופה. שני הממשלים הקודמים בארה"ב, תחת דונלד טראמפ וברק אובמה, התנגדו להקמתו, מחשש שיבצר את השפעתה של רוסיה על בעלות בריתה של ארה"ב במערב היבשת. ביום רביעי בלילה הכריזה ארה"ב על הסכם עם גרמניה שבו הסירה את התנגדותה להקמת צינור הגז.

בתמורה להסכם, גרמניה תסייע לאוקראינה בפרויקטים הקשורים לאנרגיה. בעבר, ממשל טראמפ שקל להטיל סנקציות על חברת נורד סטרים 2, שנמצאת בבעלות רוסית ורשומה בשווייץ, ועל המנכ"ל שלה, מתיאס וורניג. אולם במאי ממשל ביידן הסיר את הדרישה לצעדי עונשין. ביידן עדיין מתנגד לצינור ורואה בו אמצעי של הקרמלין להשפיע על אירופה, אומרים מקורות בבית הלבן. אולם, הנשיא מבקש לשמר את הברית עם גרמניה כדרך אפקטיבית יותר לעמוד בפני ההשפעה של רוסיה. "כל הסכם שמאפשר השלמה של נורד סטרים 2 הוא פגום מאוד", אמר חבר בית הנבחרים הרפובליקאי פאט טומי, המכהן בוועדת הבנקאות של הסנאט. הוא דרש הטלת סנקציות כדי "לעצור את המאמצים של מוסקבה להפוך את אספקת הגז של אירופה לנשק".

נורד סטרים 2 הוא פרויקט עצום בהיקפו, שמחבר בין רוסיה לגרמניה דרך הים הבלטי, ונועד להכפיל את כמות הגז הטבעי שרוסיה מייצאת לגרמניה. אורך הצינור הוא 1,200 ק"מ, ולהקמה שלו יועד תקציב של 11.6 מיליארד דולר. הוא יפעל במקביל לנורד סטרים, צינור שקיים כעשור ונחשב למערכת הצינורות התת־ימית הארוכה בעולם. מי שעומדת מאחורי חברת נורד סטרים 2 היא ענקית האנרגיה גזפרום שבשליטת ממשלת רוסיה. כיום הגז הטבעי מגיע מרוסיה לגרמניה דרך אוקראינה.

עובדים בהקמת הצינור ברוסיה. אורך הצינור הוא 1,200 ק"מ, ולהקמה שלו יועד תקציב של 11.6 מיליארד דולרצילום: ANTON VAGANOV / REUTERS

בניית הפרויקט, שבו מעורבות 120 חברות מ-12 מדינות, התחילה ב-2018, אבל נעצרה בסוף 2019 בעקבות הטלת סנקציות אמריקאיות. אלו גרמו לחברה השווייצית שאחראית על הנחת הצנרת להפסיק את העבודות למשך שנה - עיכוב שעלותו מוערכת במיליארד דולר, על פי גורמים אמריקאים. בתחילת 2021 העבודות התחדשו.

לפי ההסכם, גרמניה וארה"ב ישקיעו 50 מיליון דולר בתשתיות אנרגיה ירוקה באוקראינה, ויקדמו עצמאות אנרגטית שלה. גרמניה תסייע לאוקראינה במיזם שלושת הימים, פורום דיפלומטי של מדינות מרכז אירופה העוסק באנרגיה. גרמניה וארה"ב ינסו להבטיח כי אוקראינה תמשיך לקבל מרוסיה 3 מיליארד דולר בדמי מעבר שנתיים שעד כה היא קיבלה בתמורה להעברת הגז הרוסי דרכה. ההסכם הנוכחי בין אוקראינה לרוסיה יימשך עד 2024.

ממשלת אוקראינה רואה ברשת הולכת הגז דרכה אמצעי להתגוננות מפני ההשפעה הרוסית, במיוחד לאחר המלחמה שבה סיפחה רוסיה את קרים ב-2014. רויטרס דיווחה כי בכיר במשרד החוץ ועמיתו הגרמני נפגשו השבוע בקייב עם נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי, כדי לדון בפרטי ההסכם. כמו כן, יגיע הנציג האמריקאי לפולין, המתנגדת לצינור. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, המשיך בשבוע שעבר לקרוא תיגר על הריבונות של אוקראינה. מקורות של רויטרס טוענים כי במסגרת ההסכם הצפוי, במידה ורוסיה תפסיק להזרים אספקה של גז למזרח אירופה, גרמניה תסכים להזרים מהאספקה שלה בחזרה לאוקראינה דרך הצינורות הקיימים.

ארה"ב גם תשמור לעצמה את הזכות להטיל סנקציות שקשורות לצינורות העברת אנרגיה, במקרה שהרוסים ינסו לכפות את רצונם בתחום האנרגיה. נציגי גרמניה טענו כי דחו דרישה אמריקאית לכלול סעיף "שאלטר", שיאפשר את השבתת הצינור. הגרמנים טענו שזו התערבות בוטה בפרויקט פרטי שלא תעמוד בדרישות החוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker