"תשלום קצבאות לפי מבחן הכנסה הוא רעיון פופוליסטי, גרוע ומזיק"

הכלכלן הראשי לשעבר במשרד האוצר, מיכאל שראל, תקף את הצעתו של יו"ר ועדת העבודה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף: "מבחן הכנסה יקבע סטיגמה של מסכנים למקבלי הקצבאות" ■ ח"כ יחימוביץ': "הצעד ימוטט את הבסיס המוסרי של מדינת הרווחה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"ההצעה להנהיג קצבאות ביטוח לאומי סלקטיביות, שישולמו לפי מבחן הכנסה, היא רעיון פופוליסטי גרוע ומזיק" — כך אמר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר, בעקבות הראיון עם יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), שפורסם אתמול ב–TheMarker. אלאלוף הציע להנהיג תשלום קצבאות ביטוח לאומי כמו זיקנה, ילדים, סיעוד ומענק לידה לפי מבחן הכנסה.

אלאלוף עמד בראש הוועדה לבחינת הנושא, שחבריה האחרים היו שראל, מנכ"ל הביטוח הלאומי שלמה מור יוסף, פרופ' מומי דהן ופרופ' ג'וני גל. הוועדה אמורה לגבש את המלצותיה בעוד כמה חודשים.

מיכאל שראלצילום: אמיל סלמן

שראל, המשמש ראש פורום קהלת לכלכלה (מכון מחקר שעוסק בגיבוש מדיניות כלכלית), הסביר כי "הנהגת מבחן הכנסה מייצרת מדרגת מס שרירותית, לא שקופה, שאין בה היגיון. יש מערכת מס ויש מבחני הכנסה. לכאורה מדובר בשני דברים שונים אבל בפועל, מבחינה כלכלית, זה אותו הדבר.

"אם אומרים למישהו, 'אם תרוויח למעלה מ–10,000 שקל בחודש, לא תהיה זכאי לקבלת קצבאות ילדים, זקנה, סיעוד או כל קצבה אחרת' זה כאילו שמייצרים מדרגת מס נוספת למי שמרוויח מעל 10,000 שקל והוא נדרש לשלם עוד סכום מסוים כמס (בעקבות גובה ההכנסה נשלל או מצומצם היקף תשלום הקצבאות והשכר נטו של מי שמשתכר מעל התקרה הקובעת לתשלום הקצבאות — פוחת. צ.ז).

"זאת ועוד, ברגע שקובעים מבחני הכנסה, תהיה סטיגמה של מסכנים למקבלי הקצבאות. כך יהיו כאלה שלא ירצו לקבל קצבאות בגלל הסטיגמה. לעומתם, יהיו אחרים שינסו להעלים הכנסות בכדי לקבל את הקצבה. הנהגת מבחן הכנסה לתשלום קצבאות תיצור תמריץ להעלמת הכנסות כדי לאפשר למשתכרים להיות זכאים לקבלת הקצבאות.

שראל גם חשש כי "מבחן הכנסה למשק בית יגרום לכשל נוסף: יהיה תמריץ להישאר במשק בית של הורה אחד בלבד על מנת שהקצבאות לא ישללו מהתא המשפחתי". שראל אף הוסיף כי "יישום המהלך יהיה כרוך בעלויות תפעול גבוהות. מישהו יצטרך להצליב את הנתונים על גובה ההכנסות".

הצעה איומה

פרופ' מומי דהן, מבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית, החבר אף הוא בוועדה, הצטרף להתנגדות. דהן אמר כי "אני תומך במתן קצבאות לכלל האוכלוסייה. מתן קצבה סלקטיבית פירושה הטלת מס על יציאה מעוני. מי שלא מרוצה משיעור המס הנוכחי צריך לתמוך בהעלאת נטל המס. אני בעד להעלות את נטל המס, כדי לממן חינוך ובריאות, אבל זה נושא אחר".

דהן הוסיף כי "קצבה סלקטיבית תכריח את האזרחים לעמוד במבחני הכנסה. במצב כזה, עשרות אחוזים לא ימצו את הזכות שלהם לסיוע בגלל חוסר מידע או בגלל נטל בירוקרטי לתבוע את זה". עוד אמר דהן כי "אם ינתנו קצבאות ילדים רק לעניים, ההיקף והגובה שלהן ילכו ויקטנו, כי הלגיטימציה לסייע רק לעניים תהיה קטנה יותר".

ח"כ אלי אלאלוףצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "זאת אשליה מסוכנת. מי שאמור לחלץ קשישים מעוני זו המדינה ולא הקצבה של שרי אריסון. מדובר בצעד מסוכן שמפרק את המדינה מאחריותה. לא הגמלאים המבוססים הם אלה שאמורים לספק רשת ביטחון לאחרים, אלא המדינה — שלה הם שילמו כל חייהם דמי ביטוח לאומי.

"ישנה סכנה ממשית למדרון חלקלק, שכן מה שמתחיל בביטול הביטוח לעשירון העליון, עלול בקלות להגיע בלחץ האוצר גם לעשירונים האמצעיים. זה עלול להיות קטליזטור מסוכן שבשמו יבואו השכבות המבוססות וידרשו מהמדינה הפחתה או ביטול מס בטענה שהן ממילא לא ייהנו עוד מהביטוח הציבורי".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הגיבה אף היא על הצעת אלאלוף: "אני מקווה ששר האוצר, כחלון, אינו שותף להצעה האיומה. צעד כזה, אם חלילה ייושם, ימוטט את הבסיס המוסרי והכלכלי של מדינת הרווחה המודרנית והנאורה. הפגיעה ברוב המכריע של המבוטחים, שכל חייהם הפרישו כסף משכר עמלם לחברת הביטוח הממלכתית של מדינת ישראל — הביטוח הלאומי, תהיה גורפת והמונית.

"גם העניים, שעבורם לכאורה נועד הרעיון, ייאלצו מעתה להביא תעודות עוני בבואם לקבל את מה שמגיע לכל אדם במדינה מתוקנת: מענק לידה, דמי אבטלה, קצבת זקנה, קצבת נכות ועוד. תפישה אוניברסלית של זכויות בסיס שמגיעות לכל היא אחד מהיסודות של העולם המודרני וחבל שבהבל פה מגיעים רעיונות שהם קיצוניים יותר מתפישת עולמו הקפיטליסטית־קיצונית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב