הבעלים יצאו לפנסיה והעבירו את החברה השווה מיליונים לעובדים

כשפיטר נוימרק הגיע לגיל הפנסיה, הוא רצה להבטיח כי החברה שהקים תמשיך לתפקד. "מי יותר טוב מכך מאשר העובדים עצמם?"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מייסד חברת שחזור למכוניות קלאסיות בשרופשייר שבמערב אנגליה מעביר את הבעלות על החברה שהקים ל-60 עובדיו.

פיטר נוימרק, הבעלים ויו"ר של חברת קלאסיק מוטור קארס מאז הקמתה ב-1993, הפך את החברה לקואופרטיב בבעלות העובדים והם עכשיו ינהלו אותה בעצמם. הם יחלקו ברווחים באמצעות חלוקת בונוסים המבוססים על אחוז מסוים משכרם. חלק מהבונוס יהיה אפילו נקי ממס.

פיטר נוימרק ועובדי קלאסיק מוטור קארסצילום: Dave Bagnall/CMC

בחברה מועסקים יותר מ-60 עובדים, ובהם שבעה מתמחים, והיא שיפצה ושחזרה כמה מכוניות מפורסמות, ובהן יגואר E-טייפ שהשתתפה במרוץ לה-מאן ב-1961. המחזור של החברה בשנה שעברה הגיע ל-5.2 מיליון ליש"ט. כל העובדים יצורפו לקואופרטיב, וגם עובדים עתידיים יוכלו לקבל נתח מסוים בחברה אחרי תקופה מסוימת.

נוימרק אמר כי גילו "קרוב יותר ל-70 מאשר ל-60" וכי גם ניק גולדת'ורפ שייסד עמו את החברה מתקרב לגמלאות, "ולכן הרגשנו מחויבות לפקח על העברת האחריות, ומי יותר טוב מכך מאשר העובדים עצמם".

לוק מרטין, 31, שהצטרף לחברה כמתמחה לפני 12 שנה ומאז התקדם בה לתפקידים בכירים אמר כי "כולנו קצת בהלם, לקח לזה זמן לשקוע. קיבלנו הזדמנות מדהימה להעלות רעיונות ולעצב את העסק. זה מעניק לכולם מניע לעבוד קצת יותר קשה כשמדובר בעסק שלך".

החברה הוקמה בעיקר בזכות השקעות של נוימרק. מניות הרוב שהחזיק בחברה הועברו לישות חדשה, קרן נאמנות של העובדים. בשנה שעברה רשמה החברה רווח של כמה עשרות אלפי ליש"ט, רווח נמוך יחסית מכיוון שהחברה עברה למיקום חדש.

הניהול השוטף של החברה יעשה על ידי דירקטוריון מיוחד, שידווח לחבר הנאמנים שבראשו יעמוד נוימרק.

טים ליס, יו"ר הדירקטוריון הניהולי של החברה אמר כי בבריטניה יש יותר מ-300 בתי עסק שנמצאים בבעלות העובדים וכי מדובר במגזר צומח. הוא אמר כי התגובה של צוות העובדים היתה "מדהימה", אף כי הם היו ספקנים לגבי ביצועה כשהיא הוצגה להם לפני 12 חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב