חיים כץ: פעם פנסיה היתה עשירה יותר, היום האוצר מתמקד רק בדמי הניהול

שר הרווחה אמר את הדברים בוועדה הציבורית לבחינת עתיד ענף הביטוח ■ כץ: "זה מצחיק ולא מקצועי. המשק ימות מעודף רגולציה"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

הוועדה הציבורית לבחינת עתיד ענף הביטוח התכנסה היום לישיבה רביעית את תשומת הלב משכו שני אורחים: שר העבודה ורווחה, חיים כץ ושר הבריאות, הרב יעקב ליצמן.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, פתח את הדיון ואמר כי "אין פנסיה במשק הישראלי. אם ההורים של הצעירים שלנו לא יתנו להם, אז הם יישארו עניים בסוף ימיהם. אנו החוסכים משקיעים 96 משכורות בפנסיה שלנו מבלי שנדע מה נקבל בסוף הדרך. בכל תקציב המאושר בממשלה מצב התקציב הפנסיוני מחריף, כי מי שהכי פחות מעניין הם החוסכים עצמם.

יוותר? שר הרווחה חיים כץ צילום: אמיל סלמן

"אז מדוע אין פנסיה? העובדים והמעסיק מפרישים 20% בחודש לפנסיה, אם אנחנו עובדים 40 שנה אנחנו משקיעים 8 שנים של חיסכון בקופה, היום אתה כבר לא צובר שכר אלא צובר כסף ואין לך מקדם מובטח. בכל רגע נתון הממונה על הביטוח יכולה לשנות את המקדם ואיש במשק לא יכול לומר לה דבר. אתה כחוסך יכול להמשיך ולנסות לחסוך לעתיד אבל במקביל המקדם יעלה וכך תמצא את עצמך אחרי שאיבדת 12% מכספי הפנסיה שלך".

כץ ביקר את החלת חוק פנסיית החובה בישראל. "פנסיית החובה במשק היתה שגיאה. כי מי שאין לו פנסיה מרוויח 5,000 שקל בחודש והוא צריך לשלם 7% ממה שהוא מרוויח, אז מה קורה איתו? הוא חוסך 40 שנה ומקבל בסוף 2,000 שקל בחודש במקרה הטוב, אי אפשר להתקיים מזה. בזמנו חוקקתי חוק שיכנס לתוקף רק בעוד 17 שנה, כאשר אנשים מהפנסיה החדשה יצאו לפנסיה וימשיכו ליהנות מהזכויות הסוציאליות שלהם בהבטחת ההכנסה. עצמאיים כיום צפויים ליהנות מהרפורמה בפנסיה בעוד 50 שנה".

בנוסף, השר כץ מתח ביקורת גם על החלת המודל הצ'יליאני, "ביום שיצטרכו להקצות הרבה אג"חים לטובת הפורשים לפנסיה, אסור לנו להיות נאיבים, מדינת ישראל לא תעמוד בכך ולא תשפה את החוסכים כשהריבית בעולם היא אפס. אם היינו יוצרים פנסיה אמיתית, אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו לא יהיו נזקקים ביום מן הימים, אז אנחנו כמחוקקים צריכים ליצור פנסיה חדשה".

כמו כן, התבטא השר על העלאת גיל הפרישה לנשים. "העלאת גיל הפרישה לא תיתן כלום לאיש, לא לביטוח הלאומי ולא לנשים הפורשות לפנסיה, אלא זה רק ירע את מצבן, כי הן לא יוכלו לקבל את הקצבה שלהן בהגיען לגיל 62. זה טוב לעיתונים ולכותרות אבל בפועל זה רק ירע את מצב החוסכים".

בנוסף, התייחס השר כץ לקרן ברירת המחדל שבמכרז של משרד האוצר זכו מיטב דש והלמן אלדובי. כץ מתח ביקורת על התפישה של האוצר ששמה בראש את שיעור דמי הניהול על חשבון אלמנטים אחרים בקרנות הפנסיה. "ראיתי את המכרזים של ברירת המחדל של האוצר, פעם פנסיה הייתה עשירה יותר מהיום ומלווה ביטוח שארים ובביטוח תאונות אישיות למשל, אך לצערי היום האוצר כמו חלקים מסוימים בציבור מתמקד אך ורק בשיעור דמי הניהול שמשלמים החוסכים, זה נראה לי מצחיק ולא מקצועי. אנחנו חיים בעולם בו כולם פוחדים מהתקשורת. אנחנו נמות מעודף רגולציה ואנחנו אשמים בכך, אנו זקוקים להקלות ברגולציה, ולשם כך הגורמים השלטוניים צריכים לדעת לקבל יותר החלטות ופחות לפחד מהביקורת עליהם".

כץ התייחס לסוגיית ביטוחי הסיעוד ואמר כי "בא חברי ליצמן בכוונות טובות והוא רוצה לעשות ביטוח סיעודי שיעלה מאות שקלים למשפחה בחודש, ויתן כיסוי ביטוחי לכל החיים של 3,000 שקל בחודש. אבל מה נעשה אם האשפוז הסיעודי יעלה 15 אלף שקל בחודש?. אם אין לך את ההשלמה הזו לא תוכל להיכנס למוסד סיעוד".

הוועדה הציבורית לבחינת עתיד ענף הביטוח הוקמה על ידי לישכת סוכני הביטוח. בראשה עומד השר לשעבר גדעון סער, חברים שמואל סלבין, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר; דורון שורר, המפקח על הביטוח לשעבר; גלית אבישי, יו"ר ארגון "אמון הציבור", ואריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב