קרנות הפנסיה החדשות של האוצר יוצאות לדרך: "עוד מאות שקלים לחוסכים", דמי ניהול נמוכים

כיום, יותר מ-750 אלף עובדים משלמים את מלוא דמי הניהול לחברת הביטוח, סכום שיכול להסתכם בשליש מהחיסכון ■ הקרנות שנבחרו: מיטב דש והלמן אלדובי

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דורית סלינגר ומשה כחלון
דורית סלינגר ומשה כחלוןצילום: אמיל סלמן ומוטי מילרוד
ערן אזרן
ערן אזרן

שר האוצר, משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הכריזו היום על בחירת קרנות ברירת המחדל לשנתיים הקרובות. קרנות הפנסיה שנבחרו הן מיטב דש והלמן אלדובי. הקרנות הציעו דמי ניהול נמוכים משמעותית מממוצע דמי הניהול הנהוג בשוק. דמי ניהול אלו יחולו על המצטרפים לקרנות למשך 10 שנים.

קרן הפנסיה של מיטב דש תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן. דמי הניהול שתגבה קרן הפנסיה של הלמן אלדובי יעמדו על 1.49% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.001% מהצבירה בקרן. לשם השוואה, החוק מתיר לקרנות הפנסיה לגבות דמי הניהול מקסימאליים של 0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות החודשיות; בעוד שדמי הניהול הממוצעים בענף נמוכים יותר ומסתכמים בכ-0.28% מהצבירה ו-3.17% מההפקדות השוטפות (ב-2015).

החלשים מסבסדים את החזקים

לקרנות ברירת המחדל יצורפו עובדים שלא בחרו בעת הצטרפותם למקום העבודה במוצר פנסיוני. במידה והמעסיק יבחר שלא לצרף את עובדיו לקרן שנבחרה בהליך שערכה הממונה, יהיה עליו לבצע הליך תחרותי לבחירת קרן פנסיה לעובדיו. ההליך התחרותי יבטיח לכל הגופים בשוק החיסכון הפנסיוני הזדמנות שווה לזכות, בהתאם לקריטריונים הכוללים דמי ניהול נמוכים, תשואה גבוהה ושירות איכותי.

מטרת תוכניתו של האוצר היתה שהעובדים החלשים, המשלמים בדרך כלל את דמי הניהול המרביים בקרנות הפנסיה, יוכלו ליהנות מחיסכון בעלות נמוכה. כיום, יותר מ-750 אלף עובדים משלמים את מלוא דמי הניהול לחברת הביטוח, סכום שיכול להסתכם בשליש מהחיסכון.

העובדים החלשים הללו אינם נהנים מהיכולת שיש לעובדים מאוגדים - למשל, עובדי חברת החשמל - ללחוץ על חברות הפנסיה ולגרום להפחתה של דמי הניהול. כך נוצר מצב שדווקא העובדים החלשים הם אלו שמשלמים את דמי הניהול הגבוהים, בעוד העובדים החזקים והמאוגדים משלמים סכומים נמוכים מאוד - ו"מסובסדים" בצורה עקיפה על ידי החלשים. קרן ברירת המחדל אמורה לפתור את הבעיה הזאת.

הפחתת דמי הניהול צפויה להגדיל את קצבת הפרישה של עובדים במאות שקלים מדי חודש. לפי נתוני האוצר, לשכיר המשלם כיום דמי ניהול מקסימאליים, צפוי המהלך להגדיל את הקצבה הצפויה בכ-18%. שכיר בעל שכר ממוצע צפוי להגדיל את קצבתו הצפויה בפרישה ביותר מ-900 שקל.

הרפורמה שקידמו שר האוצר, והממונה על שוק ההון, תאפשר לכל המעסיקים והעובדים במשק להפקיד בקרן פנסיה אחת מבין השתיים שנבחרו. הקרנות יחלו לצרף עמיתים בנובמבר 2016 בהתאם לדמי הניהול הנמוכים שנקבעו. תקופת הפעילות של הקרנות תימשך שנתיים ובסופן יתבצע הליך בחירה נוסף.

הרפורמה תגביר את התחרות בענף

שוק הפנסיה בישראל סובל כיום מריכוזיות יחסית - ובו פעילים חמישה שחקנים עיקריים. ואולם, מאז רפורמת בכר, שהפרידה את קרנות הפנסיה והחיסכון מהבנקים, דמי הניהול בקרנות ירד בצורה קבועה - ונראה כי הרפורמה החדשה תסייע להמשך הירידות. לפי הודעת האוצר, "הרפורמה צפויה להביא להוזלה בדמי הניהול בשוק הפנסיה כולו, כמו גם לשיפור איכות השירות ולהגברת התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני".

חברות הביטוח והמעסיקים התנגדו לרפורמה של סלינגר. על רקע זאת, איגוד חברות הביטוח עתר לבג"ץ לפני מספר חודשים וטען ש"הרפורמה חורגת באופן קיצוני מתחום הסבירות, ופוגעת פגיעה קשה ובלתי מידתית בזכות הקניין, בחופש החוזים ובחופש העיסוק של הגופים המוסדיים, כמו גם של המעסיקים והעובדים". המעסיקים מצדם נהנו עד כה ממצב שהם קובעים לעובדים היכן יופקדו כספי הפנסיה, מי ינהל אותם ואיזה סוכן ביטוח יגזור את הקופון על חשבונם.

ואולם, שופטי בית המפשט דחו את העתירה, וציינו בהחלטתם, בין היתר, כי המדינה אחראית לדאוג לרווחתם של העובדים בתקופה הפרישה, ולכן בסמכותה של הממונה על שוק ההון לקבוע הוראות אשר יטיבו את מצבם של עובדים.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, מסרה: "רפורמת קרן ברירת המחדל תביא את בשורת התחרות לכל החוסכים לפנסיה, ובפרט לחוסכים הבלתי מאוגדים. המהלך צפוי להוריד את ממוצע דמי הניהול במשק, להגדיל את התחרות בשוק ולהפחית את הריכוזיות".

שר האוצר, משה כחלון ציין כי "מדובר במהפכה בשוק הפנסיה בישראל. לראשונה גם עובדים לא מאוגדים ייהנו באופן אוטומטי מתנאים מצוינים. הרפורמה תגדיל את קצבת הפרישה של העובדים במאות עד אלפי שקלים בחודש. אני קורא לכל העובדים: דאגו לעתידכם והצטרפו לקרנות הזוכות, ההבדל בכיס בגיל הפנסיה יהיה מאוד משמעותי".

"המפץ הגדול בשוק הפנסיה יוצא לדרך"

בבית ההשקעות מיטב דש ציינו בתגובה לזכייה כי "המפץ הגדול בשוק הפנסיה יוצא לדרך". אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, מסר: "יוזמת משרד האוצר מבורכת וחשובה ואנו גאים לקחת חלק במימושה. ניתן לספק לעמיתים קרן פנסיה טובה במחיר הוגן ולשם כיוונו. אין ספק כי הזכייה במכרז תהיה קפיצת מדרגה משמעותית נוספת עבורנו בעולמות הפנסיה. התחרותיות תגדל ונמשיך לשבור את הריכוזיות שקיימת בתחום.

"במשך שנים שילמו לקוחות ללא כוח מיקוח דמי ניהול גבוהים עד מרביים בקרנות הפנסיה. ההסדר החדש יוצר שוויוניות ואיזון חברתי ואנחנו גאים להוביל אותו ומזמינים כל מעסיק וכל עובד במדינה להצטרף לקרן הפנסיה שלנו ולהנות מתנאים חסרי תקדים בשוק הפנסיוני בישראל. בשנים האחרונות הובלנו את המהפכה הדיגיטלית בעולם הפנסיה. אנו מתכננים להמשיך ולהשתמש בפתרונות טכנולוגיים אלה גם עבור עשרות אלפי הלקוחות שיצטרפו אלינו בעקבות הזכייה במכרז".

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן-אלדובי גמל ופנסיה, אמר בתגובה לזכייה כי "שוק הפנסיה נמצא בצמיחה משמעותית בשנים האחרונות ומבחינתנו הזכייה מהווה מנוע צמיחה משמעותי לקרן הפנסיה של הלמן אלדובי. אני מברך את אגף שוק ההון שהצליח לקדם את הרפורמה הנ"ל למרות לחצים והתנגדויות גדולות מאוד,אנו שותפים ותומכים בניסיונות האוצר לקדם בנחישות. את הגברת התחרות ושבירת הריכוזיות העצומה שיש כיום בשוק הפנסיה הן באופן כללי והן ע"י חיזוק בתי ההשקעות אשר מהווים מחוללי תחרות חשובים ביותר בענף".

בשוק ההון הגיבו למכרז של האוצר. יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה ציין כי "שוק הפנסיה הנו שוק שמאופיין בשנים אחרונות בתחרות עזה ובדמי ניהול יורדים וכך יימשך גם בעתיד. גובה דמי הניהול בפנסיה הנו מרכיב חשוב אך בוודאי אינו חזות הכל. היקף הצבירה בחשבון הפנסיה של העמית לקראת פרישתו תלוי גם בתשואה, בהתאמת הכיסוי הביטוחי לצרכי העמית, ניהול נכון של מערך הטיפול בתביעות ופיצוי הנדרש לעמיתים.

"בבחירת קרן פנסיה יש לשקול שיקולים ארוכי טווח ולא לטווח הקצר וביניהם לכלול פרמטרים של יציבות, ניסיון, יתרונות לגודל, תשואות וטיפול זהיר ואחראי בטיפול באירועים הביטוחיים של העמיתים. אנו מברכים על כניסתם של שחקנים חדשים לענף ואנו כקרן הפנסיה הגדולה והמובילה בישראל נמשיך להעמיד לרשות העמיתים, המעסיקים, איגודי העובדים והסוכנים את היתרונות המובהקים של קרן הפנסיה של מנורה מבטחים ולהמשיך בהובלת הענף באחריות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב