החורף מגיע: רוביני מזהיר מפני "סערה מושלמת" בשווקים

חובות אדירים של ארה"ב, האטה אפשרית בסין, מיתון ביפן ומשבר החובות באירופה עשויים לפגוע בצמיחה החל ב-2013

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבעיות התקציביות בארה"ב, האטה אפשרית בצמיחה הכלכלית של סין, ארגון חובות באירופה ומיתון ביפן עשויים להתלכד לכדי "סערה מושלמת" שתפגע בכלכלה העולמית, אמר הכלכלן נוריאל רוביני.

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

יש סיכוי של שליש כי גורמים אלה ישתלבו ויפגעו בצמיחה העולמית החל ב-2013, אמר רוביני בראיון לבלומברג. אפשרויות אחרת הן "צמיחה כלכלית אנמית אך סבירה", והאפשרות האופטימית, בה תימשך ההתאוששות הכלכלית. "כבר ישנם סימני שבריריות", אמר רוביני, הזוכה לכינוי "Dr. Doom" (רואה שחורות).

עלייה בשיעור האבטלה בארה"ב, זינוק במחירי הנפט והמזון, עלייה בריביות באסיה ופגיעה במסחר בעקבות רעידת האדמה ביפן מאיימים על הצמיחה הכלכלית העולמית. מאז תחילת מאי, איבדו שוקי המניות בעולם יותר מ-3.3 טריליון דולר משוויים, ולהערכת רוביני, עד אמצע השנה הבאה השווקים הפיננסיים כבר יתחילו לחשוש מפני התלכדות הסיכונים לכדי משבר ב-2013.

מדד MSCI העולמי ירד ב-4.9% החודש, על רקע חששות כי שלל נתונים כלכליים שהתפרסמו באחרונה עשויים לאותת על אובדן תאוצה בכלכלה העולמית. הצמיחה הכלכלית בעולם עשויה להיבלם במחצית השנייה של 2011, עם המשך תהליך היציאה ממדיניות התמריצים ואובדן אמון בכלכלה, אמר רוביני.

רוביני הוא אחד הכלכלנים המועטים שחזו את המשבר הפיננסי העולמי ב-2007, שנגרם על ידי קריסה בשוק המשכנתאות האמריקאי. עם זאת, חלק מתחזיותיו לא התגשמו - בהן תחזיתו להפתעות שליליות בשווקים ביולי 2010, ולהאטה בצמיחה הכלכלית בחודשים שלאחר מכן. מדד MSCI העולמי טיפס ב-23% במחצית השנייה של 2010, והתמ"ג האמריקאי צמח בקצב מואץ של 2.6% ברבעון השלישי ו-3.1% ברבעון הרביעי.

הכלכלה הסינית עשויה להתמודד עם "נחיתה קשה" החל מ-2013, כאשר מאמצי הממשל בשנים קודמות לעודד צמיחה באמצעות השקעות יובילו לעודפים בשווקים, אמר רוביני לעיתונאים. "סין מסתמכת יותר ויותר לא רק על ייצוא, אלא גם על אג"ח", אמר, והוסיף כי "בהמשך הדרך, יווצרו כתוצאה שתי בעיות - בעיית הלוואות גרועות במערכת הבנקאית, והיצע עודף עצום, שיחדיו יובילו לנחיתה קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker