עמירם כהן

הקיבוצים ממשיכים להתפרק מנכסיהם: מקומון התנועה הקיבוצית "הזמן הירוק" מדווח כי קיבוץ פלמחים מכר לאיש העסקים חיים גייר את שארית זכויותיו בפארק התעשייה פארק פלמחים, שבו הקים הקיבוץ את המפעל ליצור מוצרי בטון ספנקרייט שקרס.

בעסקה, שפרטיה סוכמו לאחרונה בין הצדדים, ימכור הקיבוץ לגייר 81 דונם מזכויותיו בפארק התעשייה, ואת יתרת אחזקותיו בחברת IES המשותפת לקיבוץ ולגייר. העסקה מהווה מרכיב בהסדר נושים לחובות הקיבוץ והיא קיבלה את אישור הבנקים ומינהל מקרקעי ישראל.

במסגרת העסקה יקבל הקיבוץ 12 מיליון שקל נוספים שהוחזקו עבורו בנאמנות בידי החברה המשותפת. הסכום יועבר לקיבוץ במועד החתימה על העסקה.

המכירה מסמנת סיום לשותפות בת 5 שנים בין גייר לקיבוץ פלמחים בפארק התעשייה ובמפעל ספנקרייט. בתחילת השותפות החזיק הקיבוץ בזכויות על 160 דונם מ-240 דונם שטח פארק התעשייה ובשליש מהאחזקות בחברת IES. ב-2006 נמחקה פעילות ספנקרייט מהבורסה, והשלד הבורסאי של החברה נרכש מהקיבוץ על ידי חיים גייר.

העסקה מצטרפת למגמת התפרקות הקיבוצים מנכסיהם התעשייתיים. לאחרונה דווח כי קיבוץ עין החורש מכר את המפעל לייצור חביות ואריזות המתכת פחמ"ס לחברה אמריקאית, תמורת 80 מיליון שקל. הקיבוצים מגל ויפתח חתמו על הסכם למכירת אחזקותיהם (31%) בחברה לתשתיות ההשקייה נטפים לקרן ההשקעות פרימיירה, בעסקה בשווי של 260 מיליון דולר. ההסכם מותנה בוויתור על זכות סירוב ראשונה שיש לקיבוץ חצרים, המחזיק ב-38% מהחברה לרכישת המניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker