וידיאו |

הקרב של סוחרי שוק בצלאל: "לא רוצים שום פיצוי - רק פרנסה"

את שוק בצלאל הוותיק יחליפו בקרוב בניינים על שטח של 11.8 דונם ■ הסוחרים בשוק רואים בפרויקט פגיעה חמורה בפרנסתם: "הרווחים שלנו יירדו בלפחות 80%, אין לנו לאן ללכת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> השלטים בדוכני הבגדים בסמטת "אילו מציאות" בשוק בצלאל מצדיקים את המיקום שבו הם נמצאים: על גלגל אחד ערימת בגדים ב-20 שקל, על גלגל אחר - ב-30 שקל, ובגלגל השלישי מונחים הבגדים היוקרתיים - ב-50 שקל.

לא ברור למה שוק בצלאל עדיין נקרא שוק - אין שם ריחות של דגים, אין תבלינים או פירות וירקות, ואפילו צעקות הרוכלים לא נשמעות למרחוק - אבל אולי הסיבה לכך נעוצה באווירת הדכדוך שבמקום. את כבוד השוק מציל מדי פעם בעל אחד הדוכנים: "זה הג'ינס שהבחורה ממול לובשת - רק ב-25 שקל", הוא קורא בקול ומצביע על בחורה שעומדת על המדרכה ממול ומשמשת עבורו דוגמנית הבית לרגע.

שוק בצלאל, שממוקם בטבורה של תל אביב - בין הרחובות קינג ג'ורג', בצלאל, בית לחם, טשרניחובסקי והמכבי - ניצב על מקומו מאז שנות ה-20 של המאה שעברה. ואולם, אם הכל יתנהל כמתוכנן, בקרוב הוא צפוי להיעלם מהשטח ובמקומו יוקם מתחם מגורים על שטח של 16 דונם שיכלול שטחי מסחר, בילוי ומבני ציבור. ב-2005 רכשה חברת אלעד ישראל מגורים (אז דנקנר השקעות) מקבוצת דלק נדל"ן שבשליטת יצחק תשובה את הקרקע תמורת 6 מיליון דולר (כ-24 מיליון שקל), במכרז שהוציאה העירייה.

שוק בצלאל בתל אביב

לטענת סוחרי השוק, הם צפויים לצאת קרחים מכאן ומכאן: הם גם יאבדו את מקור פרנסתם וגם לא יקבלו פיצוי - לאחר שבאחרונה קבע בית המשפט כי שניים מסוחרי השוק שדרשו פיצויים בגין תביעות העירייה לפינויים, יפונו מהמתחם ללא פיצוי.

כרגע הסוחרים מתוסכלים בעיקר מחוסר הוודאות. אף אחד, לדבריהם, לא מעדכן אותם לגבי התוכניות. "אם, נניח, אני צריך להזמין סחורה במיליון שקל, איך אני יכול לעשות זאת? אני לא יודע כמה זמן אני אעבוד עד שיגיעו הדחפורים", אומר סמי, המשמש יו"ר ועד הסוחרים של השוק. "זו עבריינות במעטה חוקי - חייבים לתת לנו מידע, אבל אני ניזון מהעיתונים".

סמי מציג בפנינו דרך מקורית לשמוע על התקדמות הפרויקט: הוא מתקשר לקבלן המבצע ומתחזה כרוכש פוטנציאלי - והפקידה שמעבר לקו מציעה דירות ב-2.5-2.7 מיליון שקל שיוקמו בתוך ארבע שנים. "אבל מתי מפנים את הסוחרים?", מתעקש סמי, ומוציא מהפקידה הבטחה עם ניחוח שיווקי: "אוטוטו, זה עניין של כמה חודשים", היא עונה לו, לא לפני שהיא מזמינה אותו לבוא ולהתרשם מהפרויקט. "לפעמים אני שואל את בעל החניון, שבתחומו אמורים לבנות את הבניינים, אם יש לי טעם לבוא לשוק בשבוע הבא או שאפשר כבר לוותר".

אזור שוק בצלאל בתל אביב

אבל הסוחרים לא מתכוונים לעצור. מבחינתם, הם אומרים, אין מה להפסיד והם מתכוונים להילחם ככל יכולתם - אם לא על הפינוי, אז לפחות על הפיצוי.

"לא נוותר על החנויות שלנו"

המחירים בשוק אמנם ברצפה, אבל הקונים בקושי מגיעים לאזור. מה גרם לכך? אם שואלים את הסוחרים, התשובה ברורה: "הם, הם", הם אומרים. "הם" זה יצחק תשובה, ה"טייקון" כמו שנוהגים הסוחרים לכנותו בבוז, שיקים את פרויקט המגורים במקום.

עבור הסוחרים, חלקם דור שני או שלישי בשוק, מדובר בגדיעת הפרנסה. "שום פיצוי לא יוביל אותנו לוותר על החנויות שלנו", אומר אחד מהם. בחודש האחרון הגישו 15 מסוחרי השוק התנגדות לתוכנית הבינוי במקום, בטענה כי היא מתעלמת מחיי המסחר באזור. העבודות עדיין לא החלו, אבל עם תחילתן, ככל הנראה בחודשים הקרובים, אמורות מרבית החנויות להיסגר כדי לאפשר את החפירות.

לדברי הסוחרים, כבר כעת ניכרת הפגיעה בפרנסתם שגורמת ללקוחות להדיר רגליהם מהשוק: "אין פה שירותים, עקרו אותם לא מזמן", מספר אורן, בעל דוכן לבגדים. "אין פה פחי זבל, בהודו המצב טוב יותר. הקיפו לי את הדוכן בגדרות לבנים - הכל כדי שיהיה ליזמים קל להוציא אותנו בקלות", הוא מצביע אל עבר גדרות הלבנים המחשיכים את הדוכן שלו. "התקשרנו עשרות פעמים לעירייה וביקשנו שיתקינו שירותים, אבל הם לא עשו זאת - למה הוציאו את הקודמים?", מתקוממת דבורה, אחת הרוכלות. כיום הפדיון של דבורה נמוך בחצי ממה שהיה לפני שנה; סוחר אחר טוען כי אצלו ירדו המכירות ב-80%.

פאר ויסנר

הסוחרים בשוק בצלאל זועמים. העירייה, הם אומרים, פועלת כדי להחליש את עמדתם לקראת מיקוח עתידי על פיצויים. כך, הם טוענים, החניון החדש באזור גובה 40 שקל ליום חניה - כפול מהמחיר שהיה בעבר. עבור המוכרים זהו מחיר הדומה לכמעט שני זוגות מכנסיים, ועם מחירים כאלה, הם בטוחים, אף אחד לא יבוא, יחנה ויקנה בשוק.

בעיה נוספת, לטענת הסוחרים, היא פקחי העירייה, שמחלקים במקום דו"חות רבים, גם על עבירות פעוטות. לדבריהם, הוצאת סחורה לתצוגה במרחק סנטימטרים בודדים מהתחום שבו מותר לעשות זאת מחייבת בתשלום קנס של מאות שקלים. תיאוריות הקונספירציה נמשכות, כשהסוחרים מספרים כי הצעה שהגישו לפני שנים רבות לרכישת השטח נדחתה על ידי העירייה.

"שטרונגול שלא קשור למרקם"

הסוחרים אמנם כועסים, אך לא מדובר עבורם בהפתעה. כבר מאז 2005, עת מכרה העירייה את הקרקע לידיים פרטיות, הם יודעים שזמנם קצוב. אלא שחברי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה הביאו לעיכוב של שלוש שנים בהוצאת תוכניות הבנייה אל הפועל.

התוכנית המקורית שעמה יצאה אלעד ישראל לדרך (לפי מתווה העירייה) היתה כלכלית מאוד ליזמים: היא הבטיחה מגדל של 16 קומות שבו 125 דירות בשטח של כ-100 מ"ר, המשקיפות ברובן לים. לפי תנאי המכרז, נדרשה החברה לפנות על חשבונה כמה דוכנים שקיבלו מעמד של דיירים מוגנים.

אזור שוק בצלאל בתל אביב

ואולם, עסקות לחוד ומציאות לחוד. חבר הוועדה המקומית, פאר ויסנר, יו"ר מפלגת הירוקים ולשעבר סגן ראש עיריית תל אביב, הגיש התנגדות לתוכנית ומאז היא מתעכבת. ויסנר טען כי תוכנית בניין העיר שאושרה ב-1993 מאפשרת לוועדה המקומית להתערב בתוכנית העיצובית ובבנייה. לגישתו, לעירייה אסור להיות שותפה להריסת מרקם חיים אורבני עממי, ולייצר במקומו מתחם מגדלים מנוכר. "שוק בצלאל ממוקם באזור המאופיין בבנייה נמוכה", טוען ויסנר. "רצון היזמים לבנות 'שטרונגול' שלא קשור למרקם החיים הסביבתי, כדי לראות את הים מכל פינה - הוא ברור, אבל לא מקובל".

בסופו של דבר, בעקבות ההתנגדויות שהוביל ויסנר התכווץ הפרויקט לבנייה נמוכה יותר, של 6-8 קומות בלבד. גם שטחי הדירות צומצמו - מ-100 מ"ר ל-60-70 מ"ר - מה שהגדיל את מספר הדירות בתוכנית המקורית מ-125 ל-160 בתוכנית החדשה. הוועדה המקומית אף הצליחה להגדיל את מספר מקומות החניה שיועדו לציבור במקום ולחייב את חברת אלעד בהקמת שני גני ילדים במתחם.

ואולם גם לאחר ששונתה התוכנית להסכמת כל חברי הוועדה המקומית, ולאחר שגם החברות אלעד וצמח המרמן (שהצטרפה כשותפה לפרויקט בשנה האחרונה) עיכלו והפנימו את דחיית ביצוע הפרויקט והשינויים המחייבים - שוב נראה כי הוא נדחה, עם הגשת ההתנגדות של 15 מסוחרי השוק. לטענת עורכי הדין עופר יעקב ואסף מסדה ממשרד יעקב גבסי ושות', המייצגים את הסוחרים, התוכנית המוצעת כוללת סימונים להריסת מבני המסחר שבהם נמצאים עסקי הסוחרים, שם יש הוראות לחפירת מרתפים וחניונים באופן שיחייב אותם לפנות את עסקיהם או לפחות להפסיק את פעולתם לתקופה ממושכת.

"יוזמי התוכנית התעלמו מעובדת קיומו של שוק פעיל ומקיומם של עשרות סוחרים, בעלי חנויות ודוכנים. באופן תמוה, התוכנית אינה מתייחסת או מסבירה מה יעלה בגורלם של בעלי הדוכנים", אומרים עורכי הדין. הם מוסיפים כי "אין הוראה אופרטיבית לגבי הפינוי, פיצויים או ניסיון להגיע אתנו להסדר".עוד טוענים עורכי הדין כי התוכנית המקורית אושרה בהליך מזורז במסגרת הוול"ל (ועדות בנייה למגורים לקיצור הליכי בנייה) בראשית שנות ה-90, ובחלוף 18 שנה אין לשנותה, כפי שעשתה הוועדה המקומית, אלא להתחיל את ההליך התכנוני מחדש.

"במתחם שבו אמור לקום הפרויקט יש שני דוכני פלאפל ואולי עוד שני עסקים", אומר האדריכל אבנר ישר, המקדם את התוכנית בשם אלעד ישראל מגורים וצמח המרמן. "מרב השטחים בפרויקט הם מסחריים ויישארו כך. דופן השוק כלל לא נמצא במתחם הפרויקט, ולכן לא נעשית כאן שום פעולה נגד המסחר. התוכנית שמקודמת כעת היא טובה יותר. היא כוללת בנייה נמוכה, דירות קטנות שיתאימו למגוון אוכלוסיות, מתחם מסחרי וכיכר פנימית. התהליך היה ממושך, אבל הוא הביא תוצאה מצוינת לכולם".

סמי, יו"ר ועד הסוחרים

ואולם, עו"ד יעקב טוען כי "לפי התשריט, שטחים רבים בתוכנית מסומנים בצהוב, שמשמעו הריסה, אז אי אפשר להגיד שלא מפנים את הסוחרים. ברור גם שכל האזור ייהפך לאתר בנייה אחד גדול, ובשלב מסוים כבר לא ישמש שוק.

"מקדמים כאן פרויקט עם כמה שיותר רווח ליזמים מבלי להסתכל לצדדים", אומר עו"ד יעקב. "כרגע הסוחרים במלחמה על הבית. זו הפרנסה היחידה שלהם, והם לא יודעים לעשות משהו אחר חוץ מלמכור גופיות, תחתונים וארנקים בשקל. יש פה בעיה והעירייה צריכה להיות סבלנית וקשובה. מבחינה משפטית פעלנו עד עתה בהגשת ההתנגדות, אך אם היא תידחה, נמשיך לפעול בהגשת ערר לתוכנית, הוצאת צווי בית משפט והליכים משפטיים נוספים, שימנעו את פינוי והריסת המתחם".

"אין משהו שיוציא אותנו החוצה"

למרות התחרות שאמורה להיות בין הסוחרים, נראה כי הקשרים החברתיים ביניהם התחזקו מאז שהתוכנית החלה לצבור תאוצה, והם מדברים בקול אחד כשניצב מולם עיתונאי.

"אני נמצא כאן כבר 25 שנה. פעם אי אפשר היה לעבור פה מרוב שהמקום היה מלא באנשים. תראה איך זה נראה כיום - הרגו את השוק בתקשורת עוד לפני שהוא נסגר", אומר סמי. "היזמים חושבים שהם באו לקייטנה, אבל השוק הזה מפרנס 100 משפחות, לאן הם רוצים שנלך? לים?".

ראובן, בעל חנויות בשוק

הסוחר אורן טוען ש"הכל קומבינות של הטייקונים על חשבוננו", ומעיד כי הוא מוכן "למות פה ולא לעזוב". גם מאיר, 58, בעל דוכן לבגדים, אומר: "לא למדתי, מגיל 7 אני פה עם ההורים שלי, ואין משהו שיוציא אותי החוצה".

כשאין הרבה קונים, ראובן, בעל שתי חנויות באזור, בשנות ה-60 לחייו, יושב ומשחק שש-בש עם חבריו. כשהוא שומע שבאנו לדבר על השוק, הוא מקפל את המשחק בכעס. "מאז שהשתחררתי מהצבא, אחרי מלחמת יום כיפור, אני פה. כל המשפחה מתפרנסת מהחנויות. אלה חנויות שלנו בטאבו, אז מה רוצים מאתנו? אנחנו לא רוצים שום פיצוי. כסף נגמר, אנשים רוצים רק פרנסה".

בניגוד לסוחרים, לא כל הלקוחות מתרגשים מהבשורה על הפינוי הקרב של השוק. "אז יסגרו", פוטרים כמה מהם כלאחר יד. אחרים נבוכים אולי מהשאלות, שמא יקשרו אותם למקום הזול והפשוט, ואומרים שזו פעם ראשונה שלהם במתחם.

ואולם, יש גם קונים שעבורם פינוי השוק הוא בגדר נפילת מעוז. "יש פה מציאות לנכדים", אומרת אופירה, בשנות ה-60 לחייה, שבאה לשוק לפחות פעם בשבוע ונוברת בערימה גדולה של בגדים ב-20 שקל. "כואב הלב על זה שבקרוב הוא ייסגר".

שירלי, 38, דווקא זוכרת את המקום עוד כשהיו בסמוך לו מגרשי ספורט. "בכל פעם שאני במרכז העיר אני עושה סיבוב בשוק. אני קונה פה תיקים, חגורות, גרבונים, אטבי כביסה ובגדים פשוטים שמתאימים ליוגה. יש כאן הכל. פעם אפילו קניתי פה ז'קט ב-50 שקל שזוכה להרבה מחמאות. אבל אני הכי אוהבת לבוא לשוק בצלאל בגלל האווירה. איפה עוד בתל אביב יצעק לי מרחוק המוכר: 'בואי, בואי חיים של אבא, יש תיקים חדשים'".

מהחברות אלעד ישראל מגורים וצמח המרמן מסרו בתגובה כי העבודות באזור יחלו בשבועות הקרובים והשיווק יחל בחודשים הקרובים. החברות סירבו להתייחס לעניין הסוחרים, ומסרו כי בשבועות הקרובים הנושא יעלה לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה ובלשכת מנהל אגף הנכסים בעירייה.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "השטח שבו פועל השוק הוא שטח פרטי השייך לבעלי העסקים ולדיירי הבניינים בו, אך השוק ממשיך לפעול ובעלי העסקים לא נדרשים להתפנות, ומשכך אין בכוונת העירייה לפצותם. במסגרת הוצאת היתר הבנייה הסכימו היזמים להיפגש עם הסוחרים כדי להגיע עמם להסכמה לקראת תחילת העבודות, ללא פגיעה בשוק עצמו, והעירייה מסייעת ליזם בכך.

"בדיון שהתקיים השבוע בוועדה המקומית להתנגדויות לתוכנית, הוחלט לאשרה תוך קבלת חלק מההתנגדויות שהוגשו לתוכנית. כמו כן, הוחלט להקים ועדה משותפת, שתורכב מיזמי התוכנית, נציגי המתנגדים, נציגי מהנדס העיר וחברי מועצה, שתדון בדבר המשך פעילות השוק במהלך הבנייה ולאחר מימוש התוכנית, והוועדה תגיש את מסקנותיה תוך כחודשיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker