איך להיכנס לבורסה ולצאת בחיים

שוק המניות הוא חלק חשוב ובולט בעולם ההשקעות; ההנחה כי הוא מיועד למקצוענים בלבד היא בעייתית, מכיוון שלחלק ניכר מאיתנו אחזקות במניות דרך החיסכון הפנסיוני או קרן ההשתלמות ■ פרק שלישי בעונה 2 של מאני טיים - סדרת סרטי הכלכלה הקצרים שמסייעת לקבל אחריות על העתיד הכלכלי שלנו

דפנה מאור
איורים: עדי אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
איורים: עדי אורן

50 טריליון דולר, פלוס מינוס, הוא שוויו העכשווי של שוק המניות העולמי, שבו מתבצעות מדי שנה 10 טריליון עסקות - 317 אלף עסקות בשנייה. כמעט 50 אלף חברות רשומות בבורסות בעולם. כולנו קוראים ושומעים כמעט מדי יום על התנודות בבורסה - בתל אביב, בוול סטריט, בטוקיו ובלונדון - ורבים בטוחים שמדובר בעסק למביני דבר בלבד. מניות ובורסה הם משהו שסוחרים ממולחים, בנקאים, ספקולנטים או משקיעים מקצועיים מתעסקים בהם.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

שוק המניות נוגע לרבים. 30% מהשווי הכולל של נכסי הפנסיה בישראל נמצאים במניות. המשמעות היא שגם ללא ידיעכם, אתם יכולים להיות בעלים של מניות, באופן ישיר או עקיף, של חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה - דרך קרן הפנסיה שלנו, קרן ההשתלמות, קופת הגמל או כל מכשיר חיסכון אחר 
שאינכם נוברים ממש בקרביו.

בנוסף, לעשרות אלפי עובדי היי־טק בישראל יש מניות או אופציות לרכישתן בחברות שמעסיקות אותם. אותן אופציות מסמלות עבור רבים חלום התעשרות פתאומית.

גם אם אתם לא משקיעים אקטיביים, שבוחרים מדי יום לקנות ולמכור מניות, קונים אופציות או בוחרים בשורט, מוטב שלא לחיות בעלטה מוחלטת לגבי חלק חשוב כל כך מעולם ההשקעה והחיסכון.

משמעות המלה בורסה ביוונית היא עור (לכן, העוסק במלאכת עיבוד העור נקרא בורסקאי), שהתגלגלה דרך לטינית של ימי הביניים למלה ארנק בצרפתית ובאנגלית (Purse). כיום היא משמשת בעיקר לתאר את שוק המניות בשפות רבות.

משמעות הבעלות על מניות היא בעלות חלקית על חברה והשתתפות ברווחים שלה.

מחיר המניה נקבע בשוק ציבורי, והוא אמור להיות מושפע ממצבה של החברה, ממצב הכלכלה ומציפיות המשקיעים. הגרסה הראשונה של בורסת מניות הומצאה ככל הנראה, על ידי הסוחרים הממולחים של ונציה במאה ה–14. אלה מכרו וקנו הלוואות כדי לעזור למלכים של אותה תקופה לממן מלחמות והקמת אימפריות.

בורסה, במובן של זירת מסחר, הוקמה לראשונה בבלגיה, וסחרה בעיקר באיגרות חוב. במאה ה–17 השקיעו אנגלים עשירים בחברות שמימנו מסעות סחר לאסיה, תחת צ'רטר של המלכה אליזבת הראשונה, תמורת השתתפות ברווחים. הסחורות של חברות אלה, שנקראו כולן בשם שכלל את המלים איסט אינדיה, כללו תבלינים מהמזרח, משי ואופיום.

אתוס של 
התעשרות אישית

השקעה במניות נהפכה במאה ה–20 לבסיס לאתוס של התעשרות אישית. ממשלי הנשיאים רונלד רייגן וביל קלינטון פעלו במוצהר להפוך את כל משקי הבית האמריקאיים לבעלי מניות. בשנות ה–90 של המאה ה–20, בזכות מרוץ עליות ממושך בשווקים, הגיע תור הזהב של סוחרי המניות הקטנים, והיו אמריקאים רבים שפרשו מהעבודה כדי לעבוד מהבית כסוחרי יום - הם קנו ומכרו, וחלקם אף התעשר. ב–2001 הגיעה המגמה לשיא, כש–51% ממשקי הבית האמריקאיים היו בעלי מניות. חלומם של רייגן וקלינטון לא ממש התגשם, אולי מכיוון שבארה"ב, בניגוד לישראל, אין חובת חיסכון פנסיוני. נפילת שוק המניות מהשיא של שנת 2000 עימעמה את זוהרו, ונדרשו כמה שנים עד שהוא חזר למרוץ עליות נוסף, בחסות של ריבית נמוכה.

מדוע משקיעים יותר כשהריבית נמוכה? מכיוון שהחיסכון הסולידי, שבו יש תשואה מובטחת מראש, נהפך ללא כדאי, בעוד ששוק המניות מציע חלופה שבטווח הארוך נוטה להיות כדאית יותר בהשוואה לחלופות אחרות, ואולם בטווח הקצר התנודתיות שלה מלווה בסיכונים גבוהים יחסית.

לבחון את הגורמים

יש דרכים רבות להשקיע במניות – אחת היא בצורה עיוורת ואפילו ללא מודעות לכך בכלל, דרך קרנות החיסכון הפנסיוני ודומותיהן.

דרך אחרת היא להניח למקצוען זה או אחר לבחור עבורכם את ההשקעות - אם אלה יועצי ההשקעות בבנקים או באמצעות פנייה לאחד מבתי ההשקעות שינהל עבורכם את תיק ההשקעות. בכל מקרה, עליכם לבחון את העמלות על ההשקעה והאחזקה בתיק, כדי לא לכרסם ברווחים.

אחזקת מניות יכולה להיעשות דרך גופים שמחזיקים מניות, כמו קרנות נאמנות, או מכשירים פיננסיים שעוקבים אחרי מדדים בשוק, כמו תעודות סל. זוהי אחזקה לא ישירה של מניות, שחוסכת את הצורך להתעמק ולהבין בכל חברה וחברה. קרנות ותעודות סל הן בעלות מאפיינים - הן יכולות להשקיע לפי אזור גיאוגרפי, כמו מניות מדרום אמריקה, או מזרח אסיה; או מאפיינים מגזריים - מניות אנרגיה או מניות טכנולוגיה, למשל.

אם ברצונכם להשקיע במניות באופן מושכל, עליכם לבחון שלל גורמים: האם אתם מאמינים במגזר ובפוטנציאל שלו? האם אתם מאמינים בחברה שמוכרת לכם את מניותיה, כי בדקתם את הביצועים הפיננסיים שלה, את הפוטנציאל שלה ואת הערך שהיא מייצרת עבורכם ועבור הלקוחות שלה?

נתוני יסוד של חברה כוללים את הרווח, ההכנסה, תזרים המזומנים, נכסים ועוד. קריאת דו"חות פיננסיים דורשת ידע ספיציפי, ואולם סיכומים וניתוחים של דו"חות כאלה ניתן למצוא ברחבי האינטרנט מידי אנליסטים ובעיתונות הכלכלית והכללית.

כך תהיו משקיעים מעורבים

אפשר גם להיות משקיעים מעורבים - להתעדכן בכל הודעה של החברה, ואפילו ללכת לאסיפת בעלי המניות ולהטיל את קולכם בעד או נגד החלטות ההנהלה.

כדאי לבחון גם את איכות הניהול של החברה, ולשאול אם התנהלותה בסוגיות כמו השקעה במחקר ופיתוח, או חלוקת דיווידנדים מתאימה לכם.

חברות מושפעות רבות מהמצב הכלכלי, מרגולציה, מפריצות דרך טכנולוגיות ומשינוי בטעם הצרכנים. דוגמה לכך היא יבמ - שהיתה יצרנית מכונות הכתיבה הגדולה בעולם, שנעלמו עם המצאת המחשב האישי. החברה, בעזרת צוות הנהלה נועז ואיכותי, עברה את המעבר לעולם המחשוב בהצלחה. לעומתה, איסטמן קודאק כשלה בהתאמה לעולם שבו מצלמת הסרט נכחדה בשל עליית המצלמה הדיגיטלית והסמארטפון. חברת קוקה קולה מגלה בימים אלה שטעמי הקהל משתנים, וכי המותג האיקוני שלה כבר אינו ערובה לגידול במכירות. היא תצטרך להסתגל ולהתאים את עצמה לשינוי בשווקים כדי לא לדעוך.

בדיקת נתוני יסוד אובייקטיביים היא דרך אחת להחליט על השקעה במניות. קריטריונים ושיטות אחרות קיימים למכביר: השוואה של מכפילים, ניתוח טכני בעזרת גרפים, חיקוי של משקיעים מצליחים, או השקעה אתית, על פי אמונות וערכים - כפי שעושים מוסלמים בקרנות לפי חוקי השריעה, או קרנות מסוימות באירופה שלא משקיעות ב"מניות חטאים", כמו של יצרניות נשק, סיגריות ומגזרים המזהמים את הסביבה.

יש משקיעים המסתמכים על גורמים אובייקטיביים פחות, המייצרים מומנטום: חברה שמזכירה לנו חברה אחרת שמצליחה, או שפועלת בתחום חם - ובוחרים להשקיע בה, אף שנתוניה אינם מבטיחים במיוחד. חוק העדר והטיות פסיכולוגיות, שאותם הזכרנו בפרק הראשון של מאני טיים על ניהול סיכונים, פועלים במסחר במניות לא פחות מבכל תחום אחר.

תזמון השוק ויציאות וכניסות מהירות ממנו, מראה הסטטיסטיקה, הן דרך בטוחה למדי להפסיד כסף. וורן באפט, אחד ממשקיעי המניות המצליחים בעולם, ייעץ כי "בטווח הארוך יש לשמור על פשטות ולא להקשיב לבלבולי מוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם