בדיקת TheMarker |

לפני שתחליטו איזו מכונית לקנות: המוסכים שיחסכו לכם מאות שקלים

בעל מכונית משלם בממוצע 4,800 שקל בשנה על טיפולים במוסך ■ למרות זאת, הרוכשים עדיין מתמקדים במחיר המכונית, ולא מתעניינים בעלויות הטיפולים - בהבדלים בין הדגמים ובין המוסכים

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

מכוניות חדשות כמעט לא מתקלקלות. הסיכוי שיתגלגלו בשנותיהן הראשונות על הכביש לביקור לא מתוכנן במוסך בעקבות תקלה מכנית נמוך מאוד - וגם אם אירעה תקלה כזו, עלות התיקון כלולה באחריות. ולמרות זאת, בעליה של מכונית חדשה לא יוכל לחמוק משלושה ביקורים במוסך לפחות בשלוש שנות האחריות, לצורך טיפול תקופתי, הנדרש אחת לשנה ומחויב בתשלום. עלות הטיפולים מסתכמת באלפי שקלים בשלוש השנים, אבל בדרך כלל לא מביאים אותה בחשבון במעמד רכישת המכונית - אף שקיימים הבדלים לא קטנים בין דגמי המכוניות.

לא אחת אנו מדגישים מעל דפים אלה את חשיבות השקלול של עלויות הביקור העתידי במוסך, ולא רק את ההשוואה בין מחירי המכוניות, במעמד הרכישה. לפי תחשיב שביצעה חברת חשב רכש, הוצאות האחזקה של מכונית משפחתית מסתכמות ב-33 אלף שקל בשנה (ראו תרשים). עיקר הסכום נובע מהפחת של המכונית (אובדן ערך), כ-10,700 שקל, ומהוצאות דלק שנתיות שמסתכמות בסכום דומה (החישוב מבוסס על נסיעה שנתית של 15 אלף ק"מ). עלות התיקונים והחלפים (כולל צמיגים) שבהם נושא בעל רכב מדי שנה מגיעה ל-5,300 שקל - סעיף ההוצאה השלישי בגובהו.

שלוש סיבות עיקריות מביאות מכונית למוסך: תיקון, טיפול או תאונה. תיקון נדרש כתוצאה מתקלה לא צפויה, למשל בעיה במזגן. בתקופת האחריות, הטיפול בתקלות כאלה הוא על חשבון יצרן הרכב, במוסכי היבואן. טיפול הוא תחזוקה שגרתית - החלפת שמנים, מסננים וחלקים נוספים עם בלאי גבוה - שמטרתה לשמור על המנוע ועל מכלולים נוספים. בעל הרכב נושא בעלות הטיפולים התקופתיים גם בתקופת האחריות. במקרה של תאונה, במרבית המקרים נדרשים טיפולי פחחות נוסף על התיקונים המכניים, וחברת הביטוח היא זו שתישא בעלותם.

לצורך הבדיקה ההשוואתית של המחירים, התמקדנו בטיפולים תקופתיים שגרתיים. לשם בדיקת השונות במחירי הטיפולים, פנינו לכמה יבואנים, כדי שידווחו על עלות הטיפול הממוצעת בדגמי המכוניות שהם מייבאים. במקביל, פנינו למוסכים כלליים, בניסיון לקבל מפה מפורטת יותר של עלויות הטיפולים. מרבית הלקוחות של מכוניות חדשות עושים את הטיפולים התקופתיים ברשת מוסכי היבואן, אף שניתן לבצעם גם במוסכים כלליים - בלי לאבד את אחריות היצרן.

תוצאות הבדיקה גילו כי אף שהשונות בעלויות הטיפולים התקופתיים לא תמיד מובהקת, ישנה בכל זאת חשיבות לבחינה מוקדמת של העלויות כאשר מקבלים החלטה איזה דגם מכונית לרכוש, ובעיקר - בבחירת המוסך שבה יטופל הרכב לאחר הרכישה.

פער של 400 שקל בשנה בין המוסכים

לצורך ההשוואה, פנינו לכל היבואנים שמשווקים מכוניות בקבוצת המשפחתיות (סגמנט C) וביקשנו מהם את העלות המשוערת של הטיפולים התקופתיים במשך שלוש שנים - החלפה של מסנני שמן, אוויר ודלק, והחלפת שמנים. העלות לא כוללת החלפה של רפידות בלם, שמשתנה בהתאם לאופי הנהיגה של הנהג. המחירים כוללים מע"מ.

הנחת היסוד היא נסיעה של 20 אלף ק"מ בשנה, ולכן הטיפול האחרון, בסוף תקופת ההשוואה, הוא טיפול 60 אלף ק"מ. כמו כן, הנתונים שביקשנו מאפשרים להשוות בין עלות הטיפול במכוניות בכמה מרווחים: 15, 20 ו-30 אלף ק"מ.

השוואת מחירי הטיפולים בין המשפחתיות העלתה כי המכונית שבה הכי זול לטפל, מבין המשפחתיות החדשות, היא טויוטה קורולה - העלות המצטברת של הטיפולים במוסכי היבואן היא 2,445 שקל בשלוש שנים. במקום השני מבין המכוניות הזולות לתחזוקה נמצא רכב נוסף מבית טויוטה, אוריס ההיברידית, שמערכת ההנעה המתוחכמת שלה לא דורשת טיפולים מיוחדים, ועלות הטיפול בה בשלוש שנים מסתכמת ב-2,462 שקל.

מוסך בוש בירושליםצילום: אמיל סלמן

עוד בצמרת הטבלה של המשפחתיות הזולות לתחזוקה: יונדאי i30, שתעלה לכם 2,595 שקל בשלוש שנים; אופל אסטרה, שעלויות התחזוקה של מסתכמות ב-2,832 שקל; ורנו פלואנס עם מנוע דיזל שתחסיר 3,038 שקל מחשבון הבנק שלכם.

רנו פלואנס, למרבה ההפתעה, נמצאת גם בקצה השני של הטבלה. גרסת הבנזין שלה היא המשפחתית שיקר ביותר להחזיק, ותעלה לבעליה 3,860 שקל בשלוש שנים. במקום השני אוחזות במשותף המשפחתיות של קבוצת פולקסווגן: סיאט ליאון, סקודה אוקטביה ופולקסווגן גולף וג'טה. לכולן מנוע ותיבת הילוכים זהים, וכך גם עלות הטיפולים בהן - 3,656 שקל בשלוש שנים. מכוניות נוספות שיקרות, יחסית, לטיפול הן סיטרואן C4 שתעלה לכם 3,478 שקל בשלוש שנים, וקיה פורטה שתרושש אתכם ב-3,365 שקל.

ממה נובעים ההבדלים בעלות הטיפולים? ברנו פלואנס בנזין, למשל, נדרשים מצתי אירידיום בטיפול האחרון (60 אלף ק"מ) שמוסיפים למחיר 489 שקל, ואינם נדרשים במכוניות אחרות. הבדלים נוספים הם במספר החלקים המוחלפים. במכוניות אירופיות, למשל, מוחלף מסנן המזגן לעתים קרובות יותר. הפערים בין מחירי החלפים, השמנים ושעות העבודה הם זניחים.

מרבית היצרנים ממליצים לסור לטיפול מדי שנה, אבל באשר לטווח הקילומטרים בין טיפולים יש הבדלים בין הדגמים. ביונדאי, למשל, נדרש טיפול כל 15 אלף ק"מ, במיצובישי כל 20 אלף ק"מ, וברנו כל 30 אלף ק"מ. עם זאת, מתברר שהיתרון הגדול במרווח טיפולים גדול הוא בהפחתת הטרחה הכרוכה בהגעה למוסך, ולא בעלות הטיפולים - טיפול שנדרש כל 30 אלף ק"מ עולה בערך כמו שני טיפולי 15 אלף שנדרשים ברכב אחר.

"מחירי הטיפול בדגמי מכוניות משתנים כל הזמן", אומר שייקה הורוביץ, מנכ"ל רשת המוסכים המורשים הילוך שישי. "זה שוק משוכלל ואף יבואן לא רוצה להיתפש כיקרן. פעם היה מקובל לחשוב שבמכוניות אירופיות הטיפולים יקרים, אבל כיום אין הבדלים מהותיים".

טיפול במוסך כללי לא פוגע באחריות

דירוג המכוניות מתבסס על עלויות הטיפול במוסכי היבואן, אם כי לא בהכרח כדאי לטפל במכוניות דווקא בהם. בניגוד למה שנהוג לחשוב, טיפול במוסכים כלליים (שאינם שייכים לרשת היבואן) אינה פוגעת באחריות שמעניק היבואן.

אם הטיפול במוסך כללי זול יותר, כדאי לפנות אליו, ולפגוש את היבואן רק כשנדרש תיקון מכני גדול, במסגרת האחריות. עם זאת, המוסכים הכלליים אינם בהכרח זולים יותר. נוסף על הפנייה ליבואנים, ביקשנו הצעות מחירים גם מכמה מוסכים כלליים: מוסך דלתא בראשון לציון, מוסך גיל במודיעין ורשת המוסכים (Bosch Car Service - BCS).

בבדיקת המוסכים הכלליים התמקדנו בכמה דגמים פופולריים או יקרים יותר לטיפול, מכיוון שלמוסכים כלליים קשה יותר להציג הצעות מחיר עתידיות, שמשקפות למשל טיפול 60 אלף ק"מ במכונית בדגם חדש. לכן, ההשוואה בין המוסכים כוללת רק כמה דגמים נבחרים.

במקרה של טויוטה קורולה, למשל, זול יותר ללכת למוסך היבואן מאשר לשני מוסכים כלליים שבדקנו. במקרים אחרים, פערי המחירים אינם גדולים. הטיפולים ביונדאי i35, לדוגמה, עולים 3,093 שקל במוסך היבואן, כשבמוסך גיל מודיעין הם עולים 2,806 שקל. המוסכים הכלליים כדאיים יותר בעיקר במכוניות שהטיפול בהן יקר במוסך היבואן. כך, למשל, במוסך מרשת BCS יבקשו מכם 2,494 שקל על טיפולים במשך שלוש שנים לסקודה אוקטביה, לעומת 3,656 שקל במוסכי היבואן. עלות התחזוקה ברנו פלואנס עם מנוע בנזין במוסך דלתא בראשון לציון תהיה 2,244 שקל, לעומת 3,860 שקל במוסך הכללי של קרסו באותה עיר.

יונדאי i30, שתעלה לכם 2,595 שקל בשלוש שניםצילום: יונדאי

בבחירת מכונית חדשה, ההבדלים בירידת הערך הם מהותיים יותר בחישוב ההוצאות בהשוואה לעלויות התחזוקה השוטפת. כלומר, אין טעם להעדיף טויוטה קורולה על פני סקודה אוקטביה רק בשל עלויות התחזוקה - למרות פערי המחירים של הטיפולים ביניהן.

עם זאת, אחרי שכבר בחרתם איזו מכונית לקנות, בחירת המוסך יכולה לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים. אם בחרתם במכונית שיקר יותר לתחזק, כמו רנו פלואנס בנזין או דגמי קבוצת פולקסווגן - הרי שמעבר למוסך כללי מקצועי שאתם סומכים עליו, יכול להוזיל את עלויות הטיפולים השוטפים.

בכלל, לפני טיפול לא יזיק להרים טלפון לכמה מוסכים ולברר מחירים. אם המכונית נדרשת ליותר מטיפול שגרתי, כלומר לתיקון מורכב שדורש למשל החלפה של הממיר הקטליטי או של חלקים יקרים אחרים, לפעמים משתלם לקחת את המכונית לכמה מוסכים (אפילו על גרר) ולקבל כמה הצעות מחיר.

"החום הישראלי נותן למכוניות בראש"

הפערים הקטנים במחירי הטיפולים נובעים מהתחרות בין מוסכי היבואן למוסכים הכלליים. "היבואנים נותנים למוסכי הרשת פרקטיקות ניהוליות", מודה בכיר בזירת היבואנים. "הם עוזרים להם לשפר את הניצולת של שטחי העבודה במוסך, את היעילות ואת מדדי הביצוע. למוסכים כלליים קשה יותר להגיע ליעילות כזאת. כך, מוסכים מורשים יכולים להוריד מחירים. במוסך כלליים קטנים יש כ-120 כניסות בחודש; במוסך מורשה מספר הכניסות הוא 70-40 ביום".

עוד אומר הבכיר: "יתרון נוסף של מוסך יבואן הוא הדיאגנוסטיקה. אם יש תקלה, והמכונית לא מניעה, מוסך אחד יכול לומר שהבעיה היא במחשב המנוע, השני יחליף את מסנן הדלק, והשלישי ימצא בעיה בהזרקת דלק. במוסכים מורשים יודעים מהי התקלה".

במוסכים הכלליים, מטבע הדברים, לא מסכימים לניתוח הזה. "פעולות פשוטות, כמו החלפת שמן ומסננים, לא מצריכות מומחיות אדירה", אומר מוסכניק ותיק. "ליבואן יש מלכודת דבש. אתה בא למרכז שירות, עם פקידות נחמדות וחדר המתנה יפה. גם במחירים לא קורעים אותך, העיקר שתישאר לקוח. אבל כשיש לך תקלה אמיתית, תבקש לגרור את המכונית למוסך שלהם - ואז המחיר יהיה גבוה מאוד".

רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים ובעל מוסך כללי בירושלים, אומר: "מחירי הטיפולים נמצאים בירידה, בעיקר בגלל חלקים סיניים שהורידו גם את המחיר של המקוריים. בעלי המוסכים מצליחים להרוויח על טיפולים שאפשר לתכנן ולקבוע אותם מראש, ושמשך הזמן שלהם קבוע מראש. זו רוטינה פשוטה, בלי הפתעות מיוחדות".

הורוביץ מהילוך שישי מוסיף: "עיקר התחרות היא פנימית, בין מוסכים מורשים. כולנו עובדים על אותו מפרט טיפולים, והמחירים דומים. גם מול מוסכים כלליים היבואנים דאגו להוזיל חלפים, ולדעתי יש תחרות טובה ובריאה".

המוסכים הכלליים, יש להבהיר, אינם מקשה אחת. בחלק מהם אפשר לברר טלפונית מהם המחירים של טיפולים שגרתיים, וכך לעשות השוואת מחירים. אחרים מבקשים להגיע לבדיקה. יש כאלה שיודעים בדיוק מהו מרווח הטיפולים הנחוץ, ובדיוק מה נדרש בכל טיפול, ואחרים מחליפים חלקים "לפי העין".

גם בנוגע למרווחי הטיפולים אין הסכמה. אחד המוסכניקים אמר לנו: "כשאתה נוסע בחום הישראלי ועומד בפקקים, שמן המנוע חם. אם אתה מגיע לטיפול ב-30 אלף ק"מ (כפי שממליצים כמה מהיצרנים - ד"ש), אתה מגיע לטיפול עם שמן שכבר שנה 'קיבל בראש'. היו מכוניות שפתחו בגלל זה ראש מנוע - לכן אני בודק שמן פעם בשנה".

במוסכים הכלליים מספרים כי בעלים של מכוניות חדשות ממעטים להגיע אליהם לטיפולים שוטפים. מכוניות חדשות מגיעות למוסכים הכלליים רק אחרי תאונות - כשבעליהן נדרשים לפנות למוסך הסדר. "כבר 20 שנה שטיפול במוסך כללי לא פוגע באחריות, אבל לקוחות עדיין חושבים שזה פוגע", אומר לנו מוסכניק.

מועדון לקוחות ושטיפת המכונית

במוסכי היבואן מציעים הנחות, כרטיסי מועדון ושירותים כמו שטיפת המכונית ואף לקיחה והחזרה לבית הלקוח. יבואנים רבים וחברות טרייד אין השייכות ליבואן, מעניקים עם רכישת הרכב שוברים המקנים טיפולים חינם, או בהנחה ניכרת, כדי לעודד את הלקוחות להגיע למוסכים המורשים בשלוש השנים הראשונות.

בכיר באחת מיבואניות הרכב: "אחרי שלוש שנים, עם מכוניות שנשמרו במצב טוב וללא תאונות, אני יכול להישאר תחרותי לעומת המוסכים הכלליים. יש אפילו חלפים ברמות מחירים נמוכות יותר, למכוניות ותיקות. קשה לי יותר להתחרות בחלקים מפירוק ובכל מיני עבודות טלאים שלפעמים אתה מוצא במוסכים כלליים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker