8,600 שקל בשנה - ויש לכם 
תואר ראשון מקוסטה ריקה

מכון י.נ.ר החרדי, בעל שלוחות בבני ברק ובירושלים, מציע לקבל תואר ראשון בייעוץ משפחתי וזוגי. לא מדובר באוניברסיטה ישראלית מוכרת

טלי חרותי-סובר

מכון י.נ.ר החרדי, בעל שלוחות בבני ברק ובירושלים, מציע לקבל תואר ראשון בייעוץ משפחתי וזוגי. לא מדובר באוניברסיטה ישראלית מוכרת, אלא באוניברסיטה בקוסטה ריקה בשם אימפרסיאל, שתאריה אינם מוכרים בישראל.

אין צורך לנסוע עד קוסטה ריקה כדי ללמוד באוניברסיטת אימפרסיאל, ואין צורך אפילו בקשר כלשהו עם המוסד — את הכל, כולל תשלום שכר הלימוד והשיעורים, יספק מכון י.נ.ר תמורת 8,600 שקל בשנה, ועוד תשלום חד־פעמי של 3,500 דולר. הלימודים נמשכים שלוש שנים. מנהל המכון הוא ד"ר מאיר שמעון עשור, ד"ר לרפואה אלטרנטיבית. באתר המכון ניתן לראות שהוא מציע לא רק תארים ראשונים, אלא גם סיוע בתואר שני ואפילו תואר שלישי.

בשיחה עם אשת השיווק של התוכנית בשלוחת ירושלים, היא הביעה חוסר שביעות רצון מכך שלא למדנו את לימודי התעודה במכון י.נ.ר, אבל הסכימה שנציג תעודות ממוסדות אחרים כדי לחשוב יחד על "השלמות".

אשת השיווק הודתה שהתואר אינו מוכר על ידי המל"ג, אבל הוסיפה כי "יש מקומות בישראל שמכירים בו — כל אחד והקריטריונים שלו". לעומת זאת, היא תיארה בהרחבה כיצד המוסד מוכר ב"רשימת אונסקו".

הנאום הזה מוכר מאוד ממקומות אחרים, למשל ממשרדו של עקיבא פרדקין, ששימש בעבר מנכ"ל המכללה למינהל וריצה מאסר בן שנתיים בגין עבירות מרמה, שהקים את פי.אייץ'.די אינטסיטיוט. הוא משווק לימודים לתואר ראשון, שני ושלישי מאוניברסיטאות כמו חרסון באוקראינה (תארים שאינם מוכרים בישראל) וגם מקוסטה ריקה. גם אריה חממי, שהקים את "מכללת" מורג, שאינה מוכרת על ידי המל"ג, משווק תמורת סכומים מכובדים תארים מחרסון וקוסטה ריקה.

נציין כי ארגון אונסקו אינו בודק את האוניברסיטאות בעולם, וכי "רשימת אונסקו" היא רשימה של מוסדות שהתאגדו ומשלמות דמי חבר כדי להופיע ברשימה באתר. בעלי הרשימה הודיעו ל–TheMarker באופן חד־משמעי כי אינם שייכים לארגון אונסקו העולמי.

ממכון י.נ.ר נמסר: "לתלמידים ובוגרים המעוניינים להסב את התואר שלהם, או בעלי תואר אקוויוולנטי שמעוניינים להשלים תואר, אנו מציעים שיתוף פעולה עם אוניברסיטאות המוכרות במדינתן. האוניברסיטאות מכירות בלימודים קודמים של התלמידים ומאפשרות תהליך של השלמה. התשלום ללימודי תעודה הוא למרכז י.נ.ר והתשלום עבור ההשלמה לתואר מתבצע ישירות מול האוניברסיטה על ידי התלמידים. איננו שלוחה של אף אחד".

טלי חרותי־סובר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker