"אנשים שאין להם הון עצמי לדירה לוקחים הלוואות משלימות מטורפות"

ח"כ אורלי לוי אבקסיס בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת על הצעת החוק שהיא מקדמת - משכנתא של עד 90% לרוכשי דירה ראשונה: "היום המדינה מייצרת את הקליינטורה של אותם בעלי דירות להשקעה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"בגלל דרישת ההון העצמי לרכישת דירה בשיעור של 30% ממחיר הדירה, ישנם כאלה שמציגים בפני הבנק הון פיקטיבי ולוקחים הלוואות משלימות מטורפות", כך אומרת ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת.

ח"כ לוי אבקסיס הסבירה כי "יש כאלה שמציגים בפני הבנק הון פיקטיבי, יודעים את זה במשרד האוצר, בבנק ישראל ובבנקים. כשאני הולכת לבנק מספרים לי שאנשים שאין להם ההון העצמי הנדרש לוקחים הלוואות משלימות מטורפות בבנקים אחרים שהם משלמים עליהם ריבית לא בשיעור של 3%, שאותה שיכולים להשיג מהבנק או מהמדינה אלא באמצעות הלוואות לכל מטרה. הם מסובכים ואף אחד לא בודק את יכולת ההחזר שלהם".

ח"כ לוי אבקסיס דחתה את הטענות באוצר ובבנק ישראל שלפיהן הצעת החוק תעודד את הביקושים ועלולה לגרום לעליית מחירים. "אומרים לנו שההצעה הזו עלולה להביא לעליית מחירים. לכן הצעתי לשר האוצר להתחיל ולהחיל את ההצעה על אותן תוכניות שהן נגישות להיצע וביקוש כמו מחיר למשתכן. בדירות שנמכרות לפי מחיר למשתכן המחיר הוא סופי. מדובר בדירות במחירים נמוכים לכן אם המדינה תיתן ערבות על החלק היחסי זה לא הרבה. בעבר המדינה נתנה ערבות מדינה על 95% מההלוואה והמדינה לא קרסה".

"אנחנו צריכים לנתב את הביקושים, ולהוציא את המשקיעים. היום המדינה מייצרת את הקליינטורה של אותם בעלי דירות להשקעה כי ככל שהזוגות הצעירים ייצאו החוצה והמשקיעים יכנסו אזי אנחנו מספקים להם את צורכי הדירות. לכן, השוק הזה הוא כל כך פרוץ ובכל רגע נתון בעל הבית יכול להוציא אותך משם ולהקפיץ לך את שכר הדירה. אנחנו הופכים את הזוגות הצעירים לשבויים של בעלי הדירות".

לוי אבקסיס הודיע שתמשיך לקדם את הצעת החוק. "היום ההורים משעבדים את עצמם, את הפנסיות שלהם, לוקחים הלוואות בשם הילדים, להם אין ביטחון, ובטח גם לא ילדים שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה