"מתווה הגז שגיבשנו הוא האפשרות היחידה שקיימת כרגע לפתח את משק הגז"

כך אומר מוריס דורפמן, המשנה ליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד רה"מ, בראיון ל-TheMarker TV ולערוץ הכנסת

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"אני דוחה את הטענות שהממשלה הלכה רחוק מדי במתווה הגז לטובת היזמים. זה ממש לא נכון. המתווה שגיבשנו היא האפשרות היחידה שקיימת כרגע לפתח את משק הגז". כך אומר מוריס דורפמן המשנה ליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד רה"מ, בראיון ל-TheMarker TV ולערוץ הכנסת.

"אני לא רק שלם עם המתווה אני חושש למקרה שהמתווה לא יתקבל. יהיה נזק כלכלי ואני לא אתייחס לנושא הפוליטי. מאגרי הגז לא יפתחו ויש לכך משמעויות כלכליות. בהיבט הכלכלי זה מיליארדים כל שנה. זה שיש גז בתמר לא מספק יתירות ובטחון אנרגטי. אם המתווה לא יאושר נאבד את כל חוזי חו"ל, את הלקוחות מצרים, ירדן ואת כל היתרונות הגיאופוליטיים. את אלה נאבד ברגע אחד".

קרדיט: TheMarker TV וערוץ הכנסת

עוד אמר כי "מדינת ישראל ניסתה במשך 50 שנה למצוא את הגז בעצמה ולא הצליחה. יש פה חברה שהצליחה למצוא גז בכמויות גדולות. כבר יש לנו גז אנו צריכים לעשות כי טוב עם מה שיש לנו. הם יידעו לעשות הרבה יותר טוב מאתנו ונוכל ליהנות גם מהכסף שיבוא (60% מס) ומיתרון גיאופוליטי, בטחון אנרגטי ויתירות זה הדבר הנכון לעשות".

לדבריו "הציבור צריך לשאול את עצמו: אם אנו רוצים את פיתוח משק הגז - הנה התשובה. אם לא רוצים את פיתוח משק הגז? יש חלופות. אפשר ללכת לפיקוח על המחירים, אפשר ללכת להלאמה, אפשר ללכת לבתי משפט ואפשר לעשות הכול. טוב זה לא יעשה. זה לא יביא למשק גז תחרותי ומפותח".

באשר לטענות שהשמיע בחודשים האחרונים הממונה על ההגבלים המתפטר פרופ' דיוויד גילה שהמתווה המתגבש לא יביא לתחרות ולהוזלת מחירים אמר דורפמן כי "לצערי לא הצלחנו לשכנע אותו שהפתרון שלו עדיף על כל מיני רעיונות שהיו לו. אנו חושבים שהוא טועה. אנו חושבים שהמתווה הזה יביא לתחרות אבל לא רק לתחרות, אלא, וזה ההבדל בינינו לבין גילה. את הממונה על הגבלים מעניין רק תחרות. אותנו רק משק הגז, החוזים, היצוא, יתירות בטחון אנרגטי - אלה דברים שהוא לא עוסק והוא לא מתעניין בהם לכן הראיה שלו מאוד צרה. הטענות שלו לא רלוונטיות".

בעניין המחיר אמר דורפמן כי "ההתעסקות לא כוללת רק מחיר יש כמה הביטים שונים שנוגעים למחיר אבל לא רק המחיר. המחיר עצמו אנו מדברים על הגבלת המחיר לממוצע היום. כל לקוח חדש שיכנס ישלם פחות מממוצע הלקוחות שהיו קודם הוא כבר במצב טוב יותר. מצד שני, בהשוואה בינלאומית המצב יותר טוב מרוב המדינות בעולם ו-2-3 מדינות שיש מחיר יותר טוב באזורים מסוימים. המחיר (כאן) מצוין ויאפשר פיתוח מאגרים נוספים. את זה נראה כשתהיה תחרות".

דורפמן דוחה את ההצעות לכפות מניעת בעלות צולבת של נובל אנרג'י בתמר ובלווייתן ואומר כי "אם היינו אמורים לכפות הפרדה מוחלטת היינו מגיעים למצב שלא מפתחים את משק הגז. יש למדינת ישראל מפעיל אחד- נובל אנרג'י. דלק היא משקיע פיננסי. נובל אנרגי יודעת להוציא את הגז מהאדמה. יש רק חברה אחת אם ניקח הימור נעיף אותה מתמר ומאיפה יודעים מי יבוא. אז לא יבוא מפעיל? אולי נוציא אותם מלווייתן? אחרי שהמדינה תעיף את המפעיל שם. התייעצנו עם הרבה גורמים שאמרו לנו אם אתם תעיפו חברה בינלאומית אנו לא נבוא לשם כי אתם יכולים לעשות לנו את אותו דבר".

בעניין הגברת הפיקוח על המחיר אמר דורפמן כי "אנו מתמודדים עם המחיר בכמה היבטים פעם אחת קביעת מחיר גג לשנים הקרובות עד שכל השינוי המבני יתרחש ויהיו שחקנים אחרים בשוק. אני לא מסכים שהמחיר גבוה מדי. יש סעיף במתווה שמדבר על כך שהחברות יצטרכו להציע בארץ גם את המחיר בחו"ל. כל מי שטוען שמחיר בארץ יותר גבוה מחו"ל אותם אנשים יכולים לרכוש את המחיר שזוכים בו בחו"ל. הם יגלו שהמחירים בארץ יותר סבירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"