משק בהאטה? הישראלים לא מפסיקים לקנות מכוניות

רבע מיליון מכוניות נמכרו בישראל ב-2014 - שהיתה שנת שיא בזכות השקת דגמים פופולריים והתחזקות השקל, שהורידה את המחירים ■ 
2015 תיפתח בהתייקרות המיני והמשפחתיות, אך הפגיעה במכירות צפויה להיות קלה בלבד בזכות קאמבק של היפניות והשקת ג'יפונים חדשים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

השנה האזרחית מסתיימת תחת עננת אי־ודאות פוליטית וכלכלית, אבל בענף הרכב פותחים גם השנה בקבוקי שמפניה. שוק הרכב המקומי, שרק לפני ארבע שנים חגג מכירות של יותר מ-190 אלף מכוניות בשנה - שבר השנה את שיא המכירות שנקבע ב-2011, רשם זינוק כ–14% ביחס למכירות אשתקד ויסכם השבוע מכירות של יותר מ–250 אלף מכוניות.

מה הוביל לכך ש-2014 היתה שנת שיא? מדובר בשילוב יוצא דופן של כמה גורמים ומגמות, שניתוחם יוכל גם לשפוך אור על העתיד להתרחש ב–2015 - שהמכירות בה צפויות לרשום ירידה קלה בלבד ביחס לשיא.

1. היבוא הוזל, הלקוח (לפעמים) מרוויח

יבואני הרכב, שהם סוחרי מטבעות ממולחים, רוכשים את המכוניות בעיקר בדולרים, בין וביורו. השקל החזק במשך רוב השנה איפשר, לפיכך, רכישה בזול. אמנם לא תמיד המחירונים הרשמיים היו נמוכים, אבל ההנחות לציי הרכב וגם ללקוחות פרטיים התרחבו. המחיר הריאלי של מכוניות בישראל פחת והלך, והגמישות איפשרה תחרות.

במקביל ירד גם מחיר הכסף, ובעקבותיו רווחו שירותים כמו ליסינג מימוני והלוואות רכישה מגוונות. הבנקים אפילו שמחו להציע הלוואה עם בטוחה טובה ויציבה יחסית כמו מכונית.

נראה שב–2014 חל מהפך בתפישת הציבור. הריבית האפסית ומחירי המכוניות הנמוכים, הובילו לכך שמימון נהפך לדרך נפוצה לרכישת מכונית. יבואנים מדווחים כי יותר משליש מהמכירות ללקוחות פרטיים נעשו דרך תוכניות מימון שונות.

פרסומות, שהציגו את האפשרות לקנות מכונית חדשה במחיר חודשי של כמה מאות שקלים, תרמו לחגיגה.

עם זאת, יש המזהירים מהיווצרות בועה בתחום זה. מרבית ההלוואות ותוכניות הליסינג הן מסוג "הלוואת בלון", כלומר מורכבות מתשלום סכום ראשוני של כמה אלפי שקלים, תשלום חודשי נמוך יחסית ולבסוף - "בלון", שמגלם את שארית המחיר.

אם מחיר המחירון של המכונית נמוך מסכום הבלון, גם מכירת המכונית, כלומר מימוש הבטוחה, לא תאפשר החזרה של ההלוואה, מה שצפוי להיות בעייתי עבור רוכשי רכב שנהגו לשלם מחיר נמוך מדי חודש.

צילום: רויטרס

2. התחרות על הלקוח הפרטי גוברת

בגלל עוצמתן של חברות הליסינג, האוליגופסון (שוק שנשלט על ידי כמה לקוחות גדולים) של ענף הרכב המשיך השנה להיחלש. צי הרכב הצמוד נותר בגודל דומה, כ–300 אלף מכוניות, והעלייה בשווי השימוש מונעת ממנו לגדול.

השנה החליפו החברות את המכוניות משנת השיא 2011, ורכשו עשרות אלפי מכוניות לציים. כמה מכרזים גדולים — בהם זה של צה"ל — תרמו גם הם למכירות. עם זאת, הפנייה של חברות הליסינג ללקוחות הפרטיים התרחבה. הן הציעו לו השנה ליסינג מימוני וגם מכוניות חדשות לגמרי (יד שנייה, אפס ק"מ), תוך שהן מגלגלות אליהן חלק מהנחת הציים. אחת החברות, אלבר, אף נהפכה ליבואנית בעצמה, והחלה למכור דגמים של טויוטה והונדה ביבוא מקביל מארה"ב.

3. מתאילנד עד ארה"ב — היבוא התרחב

לאחר שנים של הכנות והצהרות על הפיכתה של ישראל למדינה עם שתי תקינות - אירופית ואמריקאית - השנה התממש החזון ביתר שאת. דגמים של ניסאן, טויוטה והונדה התחילו להגיע בתקינה אמריקאית ולהרחיב את ההיצע בישראל.

כצפוי, לא היו אלה דגמים רבי מכר, אלא דגמי נישה - מכוניות סדאן גדולות, מכוניות פנאי ומיניוואנים. ואולם זה עשוי להשתנות כש–UMI, יבואנית שברולט, תהיה חייבת לייבא מכוניות מארה"ב, עם הפסקת השיווק שלהן באירופה ב–2016.

כך, בשוק הישראלי יש כעת מגוון רחב של דגמים, שכולל מכוניות מאובזרות ומתוחכמות בתקינה אירופית, מכוניות גדולות בתקינה אמריקאית וגם דגמים כמו פיז'ו 301 או מיצובישי אטראז', שיועדו לעולם השלישי. המגוון הזה צפוי לגדול עוד ב–2015.

מהם הדגמים הנמכרים ביותר?

4. שנת הדגמים הפופולריים

ב–2014 לא הושקו דגמים מהפכניים בישראל, אבל זו היתה השנה המלאה הראשונה בשוק לשורה של דגמים חשובים ופופולריים בישראל - חמש מתוך שש המכוניות הנמכרות ביותר השנה — שקהל רחב יחסית המתין לבואם.

הדגם הנמכר ביותר הוא טויוטה קורולה, עם כ–13 אלף מסירות (עד סוף נובמבר), והוא אחראי לבדו לכ–6% מכלל המכירות בישראל. במקום השני נמצאת קיה פיקנטו, רבת המכר של 2013, ואחריה שורה של דגמים חדשים או מוכרים - מאזדה 3, סוזוקי קרוסאובר, סקודה אוקטביה ויונדאי i10.

5. הג'יפונים ממשיכים לכבוש

למרות ההצלחה של הקורולה, נתח השוק של מכוניות משפחתיות בינוניות ירד ב-1% - ל–34%. בנוסף, גם בתוך קטגוריה זו הורגשו השנה יותר רוכשי דגמי סטיישן והאצ'בק, ולא סדאן קלאסיות.

מכוניות המנהלים ממשיכות לאבד גובה. נתח השוק שלהן ירד לכ-3% בלבד, לעומת 4.5% ב–2013.

הסגמנט הצומח ביותר הוא זה של רכבי הפנאי הקטנים (ג'יפונים), קטגוריה שכוללת כמה דגמים - מניסאן ג'וק עד לשברולט טראקס. הקטגוריה הזאת הגיעה לנתח של כ–6% ב–11 החודשים הראשונים של 2014, לעומת כ–3% בתקופה המקבילה ב–2013. גם רכבי הפנאי הבינוניים (כמו קיה ספורטאז') ממשיכים לצבור תאוצה, עם גידול של 32% בכלל המכירות ונתח שוק שעלה מ–9% ל–11%.

6. שוק מכוניות היוקרה צמח

השמועות על מיתון לא הגיעו לשוק מכוניות היוקרה. כמעט כל מותגי היוקרה הציגו עלייה נאה במסירות, והגיעו למספרים שלא היו מוכרים בעבר.

אאודי מסרה יותר מ–2,500 מכוניות ב–11 החודשים הראשונים של השנה, עלייה של כ–11%. מרצדס וב.מ.וו רשמו עלייה של 20% במכירות כל אחת, לקסוס זינקה ב–77%, וקאדילק - ב–82%.

את העליות הובילו מכוניות יוקרה קטנות וזולות יחסית, שהן אלטרנטיבה למכוניות מנהלים של מותגים "עממיים", לצד מבצעים והורדות מחירים נמשכות של יבואני היוקרה.

ייתכן גם כי העליות במכירות של מכוניות יוקרה נובעות מכך שיש כיום לגיטימציה גדלה והולכת לנסיעה במותגים יוקרתיים, שאולי נחשב בעבר למנקרי עיניים.

צילום: אייל טואג

7. מהפכת הרישוי תחכה לשר הבא

דיוני ועדת הכלכלה על אישור חוק רישוי שירותי רכב היו סוערים, וכוונת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לחייב יבואנים לטפל במכוניות שהגיעו בערוצי יבוא מקבילים, ואף לדאוג לתיקונים בטיחותיים, זכתה לביקורת (שלוותה באיומים להעלות את המחיר), גם מצד ארגוני בינלאומיים של יצרני רכב. למעשה, נדמה שאין גוף בענף הרכב, כולל איגודי המוסכים והשמאים, שלא מתח ביקורת על חלקים שונים בחוק.

השר כ"ץ לחץ, אך הכנסת התפזרה לפני אישור החוק.וגם תמרונים שונים של משרד התחבורה (כמו ניסיון לפצל את החוק) לא הועילו.

לאחר הבחירות יהיה ככל הנראה שר תחבורה אחר, שעלול לסכל את המהפכה השירותית המובטחת.

8. חברות הביטוח בלמו את השקיפות

באיחור ניכר, משרד התחבורה ניסה ב–2014 לשנות את תקנה 309, הקובעת אילו בדיקות יעברו מכוניות לאחר תאונה קשה בטרם יורשו לחזור לנסוע בכבישים. החוק קבע כי במכוניות שניזוקו באופן קשה אך חזרו לכביש יירשם ברישיון: "נזק בטיחותי תוקן ונבדק".

חברות הביטוח התנגדו לשינוי הזה נחרצות, אך התיקון אושר בסופו של דבר.

עם זאת, האכיפה טובה פחות. מאז שנכנסה התקנה לתוקף, רק עשרות מכוניות זכו לרישום ברישיון, ורבות אחרות חוזרות לכביש ללא רישום כזה.

דו"ח של מבקר המדינה שפורסם השנה חשף את הממדים המדאיגים של סחר בחלפים גנובים בישראל, לצורך תיקון של מכוניות לאחר תאונות קשות. המכוניות האלה נמכרות לאזרחים תמימים שאינם מודעים לכך. המרוויחות העיקריות מהתופעה הזאת הן חברות הביטוח, שהחלפים הזולים מאפשרים להן לחסוך בעלות השיקום של מכוניות שניזוקו בתאונות.

התחזית ל-2015: דומה עם ירידה קלה במסירות

בשנה הקרובה לא צפויות מהפכות בענף הרכב. השוק הישראלי ישמור על כוחו, אם כי לא צפויה עלייה במכירות — ואלה אף עשויות לרדת מעט. לפי מקורות שונים בענף, 2015 תסתיים עם מכירה של כ–220 אלף מכוניות, ירידה של מעט יותר מ–10% לעומת המכירות ב–2014. עם זאת, גם בימי מיתון ובחירות נראה כי הביקוש בשוק הישראלי קשיח.

מה בכל זאת ישתנה בשוק? הנה כמה תחזיות:

1. עליית מחירים במיני ובמשפחתיות

כמעט בכל שנה מאיימים היבואנים להעלות את המחירים. פעמים רבות זה לא קורה. גם אם המחירונים הרשמיים אכן מתעדכנים כלפי מעלה, הנחות ומבצעים שוחקים את המחירים בהדרגה.

אלא שהפעם אנו נוטים להאמין ליבואנים, ולהעריך כי אכן תהיה התייקרות קלה. הסיבות העיקריות לכך הן היחלשות השקל, בעיקר מול הדולר (שהוא המטבע שבו נרכשות מכוניות כמו יונדאי וקיה), והעלאת מסים עקיפה — דרך שתי הטבות מס שיצומצמו.

ההטבה הראשונה היא זו של המיסוי הירוק. הקריטריונים למתן הטבת מס יוחמרו, ודגמים שונים יעלו בעקבות זאת לקבוצת זיהום גבוהה יותר. כך, למשל, הטבת המס על יונדאי i10 בגרסה הידנית הבסיסית תצטמצם ב–1,600 שקל, רבים מדגמי סקודה ופולקסווגן יתייקרו ב–4,000 שקל, והמיסוי על טויוטה קורולה ומאזדה 3 (בגרסאות הבסיסיות), יעלה ב-1,900 שקל.

בנוסף, מרשימת מערכות הבטיחות המזכות בהטבת מס הוסרו שתי מערכות שנמצאות במרבית המכוניות בישראל — מערכת תגבור בלימה וחיישני לחץ אוויר צמיגים. הסרה זו תביא להפחתת הקיזוז במס במאות שקלים. לפי הערכות שונות בענף, לנוכח כל אלה, המשפחתיות יישרו קו סביב מחירים של 130–135 אלף שקל.

2. שובה של מאזדה

כשהשקל חזק, כפי שקרה ב–2014, נהנים מכך כל היבואנים, אך עדיין יש פער בין היבואנים בשל הפיחות שחווה הין והתחזקות הדולר. הפער הזה צפוי לשנות דרמטית את יחסי הכוחות בין היבואנים. כך, יונדאי, מותג שנרכש בדולרים, צפוי להיחלש, ואולי אף לרדת מהמקום הראשון בטבלה. מי שנמצאת בעמדת זינוק טובה להחליפו היא טויוטה, שעשויה גם ליהנות מהקיפאון בשוק הרוסי — שהמכוניות עבורו מיוצרות בטורקיה, ועשויות להציף כעת את ישראל. לצדה, נראה גם זינוק במכירות מאזדה, שנהנית משער הין הנמוך וגם משורת דגמים חדשים וחשובים, כמו ה–2 והג'יפון CX–3.

3. בסימן סופר־מיני ורכבי פנאי

להיטי המכירות בשנה הבאה לא צפויים להשתנות. המשפחתיות יהיו עדיין הנמכרות ביותר, אך נתח השוק שלהן יירד. מעניין יהיה לעקוב אחר כמה קטגוריות.

מכוניות הסופר־מיני, למשל, צפויות לזכות לעדנה. לאחר ירידה בנתח השוק שלהן השנה, הוא צפוי לעלות, בזכות שורה של דגמים חדשים — כמו יונדאי i20, סקודה פאביה ומאזדה 2.

בעוד מכוניות המיני צפויות להתייקר, לדגמי הסופר־מיני יש לאן לרדת. באחרונה הורידה מיצובישי את מחיר האאוטלנדר ל–130 אלף שקל כחלק ממבצע, ולאחר שגם קיה ויונדאי הורידו מחירים לרכבי הפנאי הוותיקים, ייתכן שזוהי מגמה חדשה ומעניינת— רכבי פנאי בינוניים במחיר של מכוניות משפחתיות.

בקרוב יוצג גם מותג חדש בישראל, דאצ'יה, שיציע טכנולוגיה מודרנית במחיר נמוך יחסית, ועם שיטת מכירה "אמריקאית" — של אספקה מיידית. גם אם המכוניות של דאצ'יה לא צפויות להשתבץ בראש טבלת המכירות, בשל תיבת ההילוכים הידנית שלהן, המותג החדש יתרום למגוון בשוק הרכב בישראל, שבו יש מותגים במיצוב שונה בתכלית.

המותגים לא יתחלקו ב–2015 רק בין "עממי" ליוקרתי, אלא למניפה רחבה בהרבה של רמות — ממותגי דיסקאונט כמו שברולט, דרך מותגים פופולריים וכמה רמות של מותגי יוקרה, ועד ליצרנים של מכוניות על כמו אסטון מרטין, מותג נוסף שצפוי להגיע לישראל השנה.

4. היבוא האישי ידעך

עם הקפאת חוק רישוי שירותי הרכב, ייבלמו גם הניסיונות להקמת ערוצי יבוא אלטרנטיביים — כמו "יבוא זעיר", המאפשר לחברה לייבא עד 20 מכוניות בשנה למלאי — או להרחבת את היבוא המקביל. אלבר תמשיך לפעול ביבוא המקביל, וכנראה שגם חברת הליסינג קל אוטו תיכנס לתחום, אך המספרים ימשיכו להיות קטנים. גם מתווכי היבוא האישי לא ילקקו דבש בשנה הבאה, כי עם עליית שער הדולר הוא ייהפך לכדאי פחות.

5. שנת הוכחה למנכ"לים החדשים

2014 עמדה בסימן החלפת השדרה הניהולית אצל יבואנים גדולים ובחברות ליסינג. במין תגובת שרשרת החליף דוידי פיאמנטה את דן אורנשטיין בתפקיד מנכ"ל קבוצת הרכב הפרטי (יונדאי ומיצובישי) בכלמוביל. אורנשטיין עבר לנהל את צ'מפיון מוטורס, יבואנית פולקסווגן, סקודה ואאודי. קודמו בתפקיד, אבי צור, המשיך לניהול דוד לובינסקי, יבואנית פיז'ו וסיטרואן.

שינויים דרמטיים פחות התרחשו באופל, שם הפך אילן טל, שהיה מנכ"ל משותף למנכ"ל היחיד של שלמה יבוא רכב, ובמנכ"ל של יבוא הרכב, וב–UMI, שם דוד עיני חזר לנהל את החברה, שחוזרת להיות משפחתית בניהול שלה. גם חברת הליסינג קל אוטו החליפה מנכ"ל, ומינתה את דני שביט, לשעבר מנהל יונדאי בישראל ומאוחר יותר מנכ"ל חברת הליסינג אלדן, לעמוד בראשה, וכנראה גם להוביל אותה לתחום היבוא.

עבור אלה, 2015 תהיה השנה המלאה הראשונה בתפקיד, ועליהם להוכיח את עצמם ולשפר את המיצוב והמכירות. סביר להניח שנראה מהלכים אסטרטגיים, פנייה לקהלים שונים ושינויים בתמחור ובשיטות השיווק. בין היתר, צפוי פיאמנטה להתקין מערכות מולטימדיה מתוחכמות במרבית דגמי יונדאי, אורנשטיין ינסה לשפר את המכירות של צ'מפיון בציי הרכב, ולצור נכונה עבודה רבה בשיפור התדמית של פיז'ו וסיטרואן בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן