סדר לי ואסדר לאחותך: שתי דקות שמסבירות איך עובדת שיטת ההון-שלטון

ההוא מעסיק את הבן של ההוא, שמעסיק מצידו את הבת של ההוא, שממנה את אחיו, שמייעץ לאביו ■ העולם הקטן של מועדון ההון שלטון

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

_

ב-1967 הגה סטנלי מילגרם תיאוריה הנקראת "תופעת העולם הקטן" שלפיה כל אדם יכול ליצור קשר עם כל אדם אחר בעולם דרך מספר מצומצם של אנשי קשר, מתווכים. ניסוי שערך מילגרם הראה שדי בחמישה מתווכים בממוצע כדי לקשר בין כל שני אנשים בארה"ב.

התיאוריה הזאת אומנם שנויה במחלוקת עד היום, אך לפחות בתחום ההון שלטון בישראל, מילגרם לא פספס בגדול: העולם שלהם מאוד קטן והם נדרשים להרבה פחות מחמישה אנשי תיווך ביניהם.

צילום: TheMarker

למעשה, במשך שנים ארוכות נעים להם במעגל סגור, שנדמה שאינו נסגר לעולם בכירי ההון והשלטון בישראל. אפשר למצוא שם ראשי ממשלות לשעבר, בנקאים, חברי כנסת ושרים, אנשי הסתדרות ורגולטורים, אנשי ביטוח ואנשי שוק הון. כולם כמובן נמנים על האלפיון העליון וכולם – בעלי השפעה אדירה על כספי הציבור.

חברי המועדון דואגים זה לזה: הילדים שלהם עובדים אחד אצל השני, הם מספקים זה לזה שירותים מקצועיים כמו ייעוץ משפטי, הערכות שווי, מתן אשראי למקורבים, ג'ובים נחשקים בדירקטוריונים והנהלות של חברות ציבוריות או בעמותות ידידים של בתי חולים או של אוניברסיטאות או של מוסדות תרבות, באייטמים מפרגנים בעיתונים וכמובן גם בעמלות תיווך שמנות.

ניסינו לגבש משחק שאפשר לשחק בו שעות. משחק ההון שלטון עיתון. אבל חשוב לזכור שבסופו מסתתרים פערים חברתיים והעמקת אי השוויון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו