"האתגר - להנחית את מחירי הדירות כמו מטוס אבל בלי הרוגים"

בראיון ל-TheMarkerTV וערוץ הכנסת, אומר פרופ' מומי דהן כי תוכנית 0% מע"מ של לפיד משקפת את תפקודו של לפיד מאז מונה לשר: קבלת החלטות ללא עבודה מוקדמת ובלי להתייעץ עם כלכלני האוצר

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הציון של שר האוצר, יאיר לפיד, הוא די נמוך. הצעדים שעשה מדגימים את הכהונה שלו עד כה. הצעד האחרון (החלת שיעור מע"מ אפס לזכאים הרוכשים דירה ראשונה בעד 1.6 מיליון שקל) נעשה ללא מלאכה קודמת, בטח לא מלאכה של כלכלני האוצר, כי הם החליטו לעשות את ההיפך. הייתי אומר 5 בדירוג שבין 1 ל–10 - כלומר נכשל" - כך אומר פרופ' מומי דהן, ראש בית הספר למדיניות ציבורית וממשל באוניברסיטה העברית, בראיון ל–TheMarker TV ולערוץ הכנסת.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

לדעת דהן, "יש שלוש בעיות חברתיות עיקריות: האחת היא שאנו ממשיכים עם אי־שוויון ועוני גדולים מאוד. זה דבר שחייבים להתגייס אליו ולהיות מחויבים מבחינת מדיניות ממשלתית. הבעיה השנייה היא שיש סכנה למיתון כלכלי, והסכנה הזו יכולה להיות משמעותית ולגרום לעלייה של שיעור האבטלה - וזה אחד החוליים הגדולים שמשק יכול ללקות בו.

"הבעיה השלישית היא שמחירי הדירות גבוהים - אבל הם לא סתם גבוהים, יש שם בועה. אחד הדברים שלא שמים לב אליהם ויכולים לסכן את המשק הישראלי הוא שכדי לטפל בבעיה, צריך לטפל בה בעדינות. אם המחירים של הדירות יירדו באופן משמעותי, המשק עלול להיכנס ל'שוק'. האתגר שעומד בפני קברניטי המדינה הוא איך להנחית את מחירי הדירות כמו מטוס, כשהאנשים עדיין חיוורים - אבל בלי להביא לפציעות והרוגים בקרב הנוסעים".

בהתייחסו לתקציב הביטחון אמר דהן כי "אין ספק שהוא חייב להיות גבוה כי יש איום ביטחוני על ישראל והתקציב צריך להיות הרבה יותר משמעותי מאשר במדינות מפותחות. יש בתקציב הביטחון שומנים שניתן לקצץ, בשיעור של לא יותר מ–10%. אבל אם מסתכלים על ההחלטות המדיניות ב–10–20 השנים האחרונות, מכיוון שלקברניטים יש בעיקר רקע מדיני־ביטחוני, הם דואגים לחזית הביטחונית־מדינית.

"מה שבעיקר מטריד את הציבור זה לא הפצצה האיראנית, אלא מידת הפערים הכלכליים שיש בישראל. אין ספק שיש אוכלוסייה גדולה שסובלת מסדר עדיפויות לקוי".

בהתייחסו להמלצות המסתמנות של הוועדה לצמצום ממדי העוני סבור דהן כי "צריך להגדיל את הסיוע לאוכלוסייה הענייה. אנו נותנים סיוע דל בקצבאות ילדים ואבטלה, וישראל מדורגת הרבה מתחת למדינות המפותחות".

באשר לסוגיית הנהגתן של קצבאות סלקטיביות (כלומר, רק למועטי ההכנסה) או הטלת מיסוי על קצבאות, סבור דהן כי "אם רוצים להעלות את המסים, אז יש להעלות את מס ההכנסה. ברגע שמטילים מסים על קצבאות הנפגעים העיקריים הם החלשים, כי הם צריכים לתבוע את הקצבה, לעבור ביורוקרטיה ולהיות מתויגים כ'קצבאים'. הדבר הנכון הוא לתת קצבאות ילדים אוניברסליות, ואם שיעורי המס נמוכים כפי שאני חושב שהם - צריך להעלות אותם".

במשרד האוצר סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"