ג'נרל מוטורס מציגה: כך תהפוך המכונית שלכם לסמארטפון על ארבעה גלגלים

מכונית שנוהגת בעצמה, אינטרנט אלחוטי בפס רחב, מידע בזמן אמת על תקלות מכניות וקופונים לתחנת הדלק הקבועה שלכם - אלה הם רק חלק מהדברים שעליהם עובדים במרכז הפיתוח של ג'נרל מוטורס ישראל בהרצליה ■ המנכ"ל, גיל גולן: "תעשיית הרכב ממציאה את עצמה מחדש"

ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז

בשנים האחרונות חיי היום־יום השתנו מקצה לקצה בעקבות חדירה של טכנולוגיות חדשניות לחיינו. המהפכה האחרונה היתה מהפכת המובייל, שחיברה את האינטרנט לכל פינה בחיינו. תחום בולט שלא השתנה מהותית בעקבות המהפכות הטכנולוגיות האחרונות הוא עולם הרכב.

חברות כמו פורד, אאודי, ג'נרל מוטורס וטויוטה הן כבר אורחות כבוד קבועות בתערוכות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, כמו CES בלאס וגאס ותערוכת המובייל בברצלונה. גם חברות השבבים מתהדרות בפיתוחים החדישים שלהן לרכב העתיד, אך בינתיים הנהגים והנוסעים נכנסים עם המכשירים החכמים המשוכללים שלהם לכלי רכב שמנותקים מהאינטרנט.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

עם זאת, מצב זה עומד להשתנות. חברות הרכב הגדולות, שפועלות במחזורי פיתוח וייצור ארוכים ואטיים, מנסות לסגור את הפער. מרכז הפיתוח של חברת ג'נרל מוטורס (GM) בהרצליה שותף לקפיצת המדרגה הצפויה. הצצה לתחומי הפעילות המרכזיים בו מספקת טעימה מהעתיד.

המכונית מתממשקת לסמארטפון

"אחרי 100-115 שנה שבונים מכוניות בצורה מסוימת, תעשיית הרכב ממציאה את עצמה מחדש. בתוך כך, היא מעצבת מחדש את המוצר שנקרא רכב. דברים אלה נעשים בקצב חסר תקדים לתעשייה", אומר מנכ"ל ג'נרל מוטורס ישראל, גיל גולן.

כמה מגמות ארוכות טווח משפיעות על תכנון הרכב העתידי של ג'נרל מוטורס העולמית. הבולטות שבהן הן מצב שבו האנשים והמכשירים מחוברים כל הזמן לרשת (Connected Living); יותר כוח לנשים וצעירים בקבלת ההחלטות, התארכות אורך החיים הממוצע וכוח קנייה וצרכים גוברים לאוכלוסייה מבוגרת. "אנחנו מסתכלים על המגמות האלה ושואלים את עצמנו אילו שירותים אנחנו יכולים לתת בעולם שמשתנה לכיוון הזה - איזה סוג של תחבורה אנשים יצרכו בעוד 15–20 שנה", אומר גולן.

בעולם הרכב החדש משחקות לא רק השחקניות הוותיקות - יצרניות כלי רכב אמריקאיות, אירופיות או יפניות - אלא גם חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם. גוגל נמצאת בשלבי ניסוי בכבישי נוואדה של רכב שנוהג את עצמו; מיקרוסופט ופורד האמריקאית מציעות את Sync - מערכת הפעלה לרכב מבוססת חלונות; וחברת אפל הציגה בתערוכת הרכב בז'נווה בתחילת החודש את מערכת ההפעלה שלה לכלי רכב, שמתממשקת למכשירי אייפון.

התחום המסקרן ביותר שקשור לעולם הרכב כיום הוא פיתוח רכב אוטונומי שיוכל לנהוג את עצמו ללא התערבות נהג אנושי. אחת החברות שמובילות את המחקר בתחום היא גוגל. גם ב–GM יש תוכניות לייצר מכוניות כאלה, אך ככל הנראה יעברו לפחות עשור או שניים עד שהחזון יתמשש במלואו. בינתיים, ב–2016 תתחיל להימכר קאדילק מבית GM שנוהגת את עצמה באוטוסטרדות (בפונקציה שמכונה Super Cruise).

מנכ"ל GM ישראל, גיל גולן. "סטארט־אפים יכוונו לתחום"צילום: אייל טואג

צוות במרכז בהרצליה עוסק בפיתוח חיישנים במחירים נמוכים יחסית לתעשיית הרכב. כמו כן מפתחים בהרצליה יכולות ראיית מכונה, שיאפשרו לממש את חזון הרכב האוטונומי, למשל לזיהוי ילדים מאחורי מכונית ואיכון מיקום מדויק. "היכולת לשים חליפת חיישנים גם במכוניות פשוטות יחסית היא אתגר טכנולוגי ממדרגה ראשונה. החיישנים שאפשר למצוא כיום על המדף הם יקרים. היעד שלנו הוא לפתח אותם, לשפר את הביצועים ולהקטין את העלויות", אומר גולן.

מרכז הפיתוח של GM בישראל נפתח ב–2008, והיא חברת הרכב הראשונה שהקימה פעילות פיתוח בישראל. בניגוד למרכזי פיתוח רבים של חברות רב־לאומיות בישראל, GM לא הקימה את הפעילות בעקבות רכישה של חברה מקומית, אלא בנתה מרכז מאפס. בשלב הראשון עבדו במרכז בעיקר בעלי תואר דוקטור ותארים מתקדמים בתחומים של ראיית מכונה, שעסקו בפיתוח חיישנים למכוניות. כיום המרכז מעסיק 100 איש, ונמצא במגמת התרחבות. החברה מגייסת עובדים במגוון תחומים - מהנדסי תוכנה, מפתחי ג'אווה, ++C ו–HTML 5, אנשי ביג דאטה וענן מידע. GM מעוניינת להגדיל את המרכז ב–20–25 איש כבר בתקופה הקרובה ועשרות נוספים בשנים הקרובות.

מרכז הפיתוח של GM בישראל אחראי גם על הפעילות המקומית של GM Ventures, זרוע ההשקעות התאגידית של החברה, שמרכזה במישיגן ויש לה משרד נוסף בפאלו אלטו. לדברי גולן, בשלוש השנים האחרונות הקרן השקיעה מאות מיליוני דולרים ביותר מ–30 חברות בעולם, מתוכן כחמש חברות בישראל - חלקן לא נחשפו מעולם. ההשקעה המפורסמת של החברה בישראל היא בפאוורמט, שפיתחה משטחי הטענה אלחוטיים למכשירי חשמל. בנוסף, ג'נרל מוטורס היא הלקוחה הגדולה ביותר של חברת מובילאיי הישראלית, שפיתחה מערכת להתרעה לנהגים על סכנות בזמן אמת.

"שומרים על
 פרטיות הנהגים"

תחום טרנדי נוסף שבו עוסקת החברה בישראל הוא חיבור המכונית לרשת האינטרנט (Connected Car). בין היתר, החיבור מאפשר להעביר מידע בזמן אמת לגבי המצב המכני של הרכב, שירותי תוכן מתקדמים ואינטרנט אלחוטי לשימוש הנוסעים ברכב.

קפיצת המדרגה שתוכל להפוך את הרכב המחובר מחזון למציאות הוא הגדלת רוחב פס האינטרנט שנכנס למכונית וחיבורו לענן המידע שיגדיל את כוח המחשוב הזמין. "ברגע שאנחנו מחברים לרשת את כל כלי הרכב בצפון אמריקה, נפתחות אפשרויות רבות. למכונית יש כיום כמעט 100 מעבדים - זו רשת של מחשבים על ארבעה גלגלים", אומר גולן. לדבריו, תהליכים בטיחותיים קריטיים ורגישים יישארו בתוך הרכב, אך פעולות עתירות עיבוד, כמו ניווט, שיכולות לסבול עיכוב קל של עשיריות השנייה, יוכל לעבור לענן. החל מהשנה הבאה כל הרכבים של GM בארה"ב יהיו מחוברים לרשת אינטרנט מהיר.

הגישה ש–GM בחרה היא לייצר מערכת אינפוטיינמנט - שילוב של אינפורמציה ובידור - שבנויה בתוך הרכב, זאת בניגוד לגישה שדוגלת בכך שמרכז המחשוב ברכב יהיה במכשיר נייד שנכנס עם הנהג, כמו טאבלט או סמארטפון. "כשהנהג נכנס לרכב, חברות כמו גוגל, פייסבוק, או אמזון לא יודעות מה סגנון הנהיגה שלו, איפה הוא עוצר, פרמטרים של ההתנהגות שלו ברכב, למשל אם הוא מתדלק כשהוא מגיע לחצי מכל או בטיפת הדלק האחרונה", מציג גולן את היתרונות שבבניית מערכת בתוך הרכב.

פרויקט הדגל הנוכחי ב–GM בהרצליה הוא פעילות קבוצת Global Connected Consumer, המכונה GCC. הקבוצה, שהוקמה ביוני 2013 מפתחת את כל פתרונות הטלמטיקה - חיבור הרכב לתקשורת - והפתרונות המקוונים לרכב ולנוסעים במכוניות GM. את הקבוצה מוביל ד"ר ברק הרשקוביץ, לשעבר סמנכ"ל פיתוח בבטר פלייס (ראו תיבה), ותחתיו נמצא גם צוות פיתוח בארה"ב.

התפקיד של המרכז בישראל הוא לפתח את הדור הבא של OnStar – פלטפורמת שירות שמותקנת ברכבי ג'נרל מוטורס ומאפשרת גישה לתוכן ולשירותי דרך וחירום. המותג קיים מאז 1996, וכיום המערכת מותקנת ב– 6.5 מיליון רכבי ג'נרל מוטורס בצפון אמריקה ובסין. בתערוכת הרכב בז'נווה בתחילת החודש, הכריזה GM, ביחד עם אופל, על הטמעה ראשונה של המערכת באירופה, במכוניות שייצאו לשוק ב–2015. המרכז בישראל אחראי לפלטפורמה שתשווק בכלי רכב בשווקים שבהם המערכת לא קיימת כיום.

ד"ר ברק הרשקוביץ. "לייצר מכונית שלא מתקלקלת לעולם"צילום: אייל טואג

OnStar הוא מותג אסטרטגי עבור GM, לכן ההחלטה להוביל מישראל את פיתוח הדור החדש של הפלטפורמה מלמדת על החשיבות שרואה החברה העולמית במרכז בישראל. בתחום ה-GCC עובדים אלפי אנשים ב–GM בארה"ב, כך שהמרכז בישראל קטן יחסית ומעסיק עשרות אנשים, אך גולן מציין שהוא עושה דברים מרחיקי לכת בהשוואה לגודלו. "אנשים מצפים שהחוויה הדיגיטלית בבית או במשרד תמשיך אתם למכונית. אנחנו רוצים להביא את המכונית לעולם הדיגיטלי ואת העולם הדיגיטלי לתוך המכונית", אומר הרשקוביץ.

"חברה כמו GM משקיעה בתשתית ובחומרה ברכב - ורוצה להרוויח מזה כסף. היא מחזיקה מידע על הנהג ועל המכונית תוך שמירת הפרטיות של הנהג, והיא יכול לשדך נותני שירותים לנהגים", אומר הרשקוביץ. בנוסף, צוות GCC יהפוך את הרכב לאמצעי תשלום בתחנות דלק, עמדות טעינה וחניונים. כדי לתמוך בשירותים בונה הצוות ענן פרטי. אלמנט נוסף בו מתרכז הצוות הוא הפיכת המערכת לגלובלית, יעילה וחסכונית.

לזהות תקלות לפני שהן מתרחשות

עולם התוכן שיהיה נגיש במכוניות המחוברות יהיה בתוך "גן סגור", שבו GM תהיה השומרת שתחליט אילו תכנים מתאימים לרכב ואילו מסוכנים מבחינה בטיחותית ומבחינת מתקפות סייבר. המערכות שישולבו במכוניות יריצו את מערכת ההפעלה אנדרואיד בשילוב פיתוחים פנימיים. אפליקציות עתידיות למכונית המחוברת אותן מפתחים כיום ב–GM ישראל יאפשרו למשל לנהל את "בריאות הרכב" באמצעות שידור מידע מהמנוע למרכז שליטה ובקרה, שיזהה תקלות עתידיות ולזמן את הנהג לטיפול - וכך לייצר מכונית שלא מתקלקלת לעולם. פעולה זו תתאפשר הודות ליכולות ביג דאטה שינתחו את כמויות המידע הגדולות שייאספו ממכוניות.

הצרכנות של נהגים במכוניות מחוברות יוצרת אפיק שיווק חדש – B2D, כלומר עסקים לנהגים (Business to Driver). "בדרכים יש המון עסקות - מילוי דלק, חנייה בתשלום וכבישי אגרה. נשאלת השאלה איך אנחנו יכולים להיות מעורבים ולעזור לייצר את העסקות בצורה חכמה ומותאמת אישית", אומר הרשקוביץ. כתרחיש אפשרי, הוא מתאר כניסה לתחנת דלק שבה אפשר להפעיל מרחוק את המשאבה ולשלם באמצעות המכונית, מבלי שמותקנת בה חומרה של דלקן. המערכת גם תציג בפני הנהג פרסומת לחנות נוחות בתחנה שהנהג נוהג לתדלק בה ותציע לו קופון למוצר שהוא נוהג לצרוך. לאחר מכן, הנהג יקבל מידע על חניון פנוי ביעד שלו, שידורג לפי מספר המקומות הפנויים וההעדפה של הנהג.

לכאורה, נראה שהטכנולוגיה הצרכנית הביתית מתקדמת בקצב מהיר יותר מאשר תעשיית הרכב. "כמה פעמים המחשב ברכב שלך קרס? מעולם לא", אומר הרשקוביץ ומדגיש את הסטנדרטים המחמירים של תעשיית הרכב, שמקשים על המפתחים. "אחד האתגרים הגדולים הוא איך מתכננים כיום רכב שייצא רק בעוד כמה שנים לשוק, וצריך להישאר מעודכן".

אף שבישראל אין תעשיית רכב של ממש, בענף הרכב גלום פוטנציאל צמיחה למשק הישראלי. "לתעשיית ההיי־טק הישראלית יש הזדמנות מדהימה להיכנס לתעשייה ענקית בהיקפה, עם הרבה אתגרים טכנולוגיים. אני מעריך שנראה יותר חברות סטארט־אפ מכוונות לתעשיית הרכב, יותר קרנות הון סיכון משקיעות ונוכחות של יותר חברות רב־לאומיות. אנחנו רואים בשנים האחרונות מעבר חזק לתחומים שחדשים לתעשיית הרכב - תקשורת, סייבר סקיוריטי, חיישנים חכמים וענן.

"כשמנתחים את המצב, רואים שאין יותר מדי מקומות בעולם שאפשר למצוא בהם את התחומים החדשים. ישראל יכולה להציע לתעשיית הרכב מומחיות בתחום של תקשורת, מדיה, סייבר סקיוריטי, אלחוט וחיבוריות, חיישנים חכמים ובקרה מתקדמת", קובע גולן.

לדבריו, העניין של חברות הרכב בא לידי ביטוי במשלחות של חברות הרכב המובילות שמגיעות לביקורים בישראל ופוגשות חברות מקומיות.

ג'נרל מוטורס קולטת את פליטי בטר פלייס

"בטר פלייס יצרה את הניסיון הראשון לתעשיית רכב אמיתית בתוך ישראל. בחשיבה היינו שלוש־חמש שנים קדימה לעומת כל יצרן רכב אחר", אומר ד"ר ברק הרשקוביץ, ראש קבוצת GCC ישראל, שהיה סמנכ"ל טכנולוגיות בבטר פלייס והוביל צוות של 400 מהנדסים ומפתחים.

GM קלטה גרעין של מפוטרי בטר פלייס וסביבם היא מקימה כיום את הפעילות שבליבת המרכז בהרצליה בתחום המכונית המחוברת. הרשקוביץ מציין ששאר יוצאי החטיבה הטכנולוגית בבטר פלייס מצאו עבודות חדשות ולא נשארו מובטלים. "כשבטר פלייס גימגמה, זו היתה הזדמנות לקחת אנשים שעבדו על טלמטיקס ואינפוטיימנט - אנשים עם רקע מצוין", אומר מנכ"ל ג'נרל מוטורס ישראל, גיל גולן.

"בהיבט הטכנולוגי, בטר פלייס היתה חלוצה במתן שירותים מקוונים וניהול אנרגיה. הפכנו את חוויית הנהיגה במכונית חשמלית לחוויה ישימה, כי הסוללה היתה מוגבלת והנהג הזדקק לתחזיות הגעה ממקום למקום. פיתחנו מערכות ניהול לנהג, והפכנו את החוויה לנהיגה ללא חרדות. פיתחנו מערכת מקצה לקצה, שכללה את כל האלמנטים של מכונית מחוברת, צרכן מחובר ותשתית מנוהלת - הכל חובר לשרת מרכזי ונוהל לשביעות רצונו של הלקוח".

כעת, משתמשים בידע ובניסיון שנצבר בחברה בתחום התוכן לנהגים ב–GM. זוהי דוגמה לאפקט של זליגה של ידע בין חברות היי־טק. מבחינה זו, לקריסה של בטר פלייס היתה השפעה חיובית על התעשייה, והידע הייחודי בתחום הרכב והאנרגיה לא הלך לאיבוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?