"המחאה החברתית לא מתה": האנשים שלא נותנים מנוח לחברי הכנסת

240 פעילי המשמר החברתי, שהשתתפו כמשקיפים ב-1,000 דיונים בוועדות הכנסת בשנתיים האחרונות, מבטיחים לקחת חלק פעיל בישיבות, לאתגר את חברי הכנסת ולמנוע מהלכים "מאחורי הקלעים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"המטרה שלנו היא לוודא שכמה שיותר קולות ביקורתיים ודיונים ייכנסו לחלל הוועדות הרלוונטיות בכנסת. הדיונים יהיו לגופו של עניין - לא יטואטאו דברים ולא יתנהלו מהלכים מאחורי הקלעים" - כך אומר מנכ"ל המשמר החברתי, בעז רקוץ', לקראת פתיחת מושב החורף של הכנסת.

המשמר החברתי הוקם בסתיו 2011, כשליה נירגד, ד"ר דניאל דור וקבוצת פעילים הקימו אוהל מחוץ לכנסת, שממנו שוגרו מתנדבים לעקוב אחר התנהגות הח"כים במשכן ובדיונים. עד כה השתתפו 230 מתנדבים ביותר מ-1,000 ישיבות של ועדות הכנסת, והעלו את רשמיהם במסמכים שעלו לאתר הארגון.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

לדברי נירגד, המשמשת יו"ר המשמר, "אנחנו הולכים להפוך לחלק הרבה יותר קולני בבית המחוקקים. המשקיפים שלנו יבואו מצוידים לישיבות הוועדות בכנסת ויציגו שאלות שקוראות תיגר על מה שקורה בדיון".

בין הנושאים שבהם טיפלו אנשי המשמר היו הפיקוח על עבודת הלוביסטים, יצירת "מדד חברתי" להצבעות הח"כים במליאה ומאבק להגברת השקיפות בוועדת השרים לענייני חקיקה, שההצבעות והפרוטוקולים שלה חסויים, יחד עם ארגונים נוספים. מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, התנגד ליוזמת שרת המשפטים, ציפי לבני, לחשוף את אופן הצבעתם של השרים המשתתפים בוועדה.

"אנו נשאל למה שוב ושוב מנכ"לי משרדים לא מתייצבים לדיונים שהם הוזמנו אליהם, ומצד שני נביא אל הדיונים את אותם קולות שהושתקו", אומרת נירגד. "נבוא עם דו"חות של מומחים עם שאלות שמקשות על הדיון ונדאג שהדיון יתנהל בצורה יותר מעמיקה ורצינית - ולא באופן שהתנהל עד כה".

הארגון שוקד גם על הקמת מאגר חקיקה של הצעות חוק חברתיות, המשקף את הצעות החוק החל מההצבעה בקריאה טרומית ועד אישורן בקריאה שנייה ושלישית, והקמת קליניקה במרכז הבינתחומי בהרצליה לממשל ולמשפטים, שחבריה ישמשו משקיפים ויבצעו פיילוט ומעקב על יישום החקיקה החברתית לאחר אישורה בכנסת.

האוהל של המשמר החברתי מול הכנסת ב-2011

יוזמה נוספת היא להגביר את השקיפות בדיוניהן וברישומים של ועדות הכנסת. כיום, אין פירוט שמי של ההצבעות בוועדות. היו"רים קוראים פעמים רבות במהירות מי בעד, מי נגד, ומי נמנע, הח"כים מניפים את ידיהם - ובכך מסתיים הדיון. הארגון מתכוון לפנות ליו"רי הועדות בבקשה לנהל רישום שמי של המשתתפים בהצבעות ואופן הצבעותיהם.

הארגון ימשיך גם לבחון את עמדותיהם של חברי הכנסת בנושאים החברתיים. רקוץ' מציין כי מהמעקב שערכו עולה כי ממוצע חברי הכנסת שהשתתפו בהצבעות החברתיות בכנסת הנוכחית הגיע ל-27 ח"כים להצבעה, לעומת 12 ח"כים בלבד בשנה האחרונה לכינונה של הכנסת הקודמת.

לדברי נירגד, "המחאה החברתית לא מתה. לא היתה שאיפה מיד להביא לשינוי, אלא תקווה מסוימת. הציבור השתנה בשנתיים האלה. אנחנו רואים המון תוצאות שמגיעות לאט. קפה בחמישה שקלים זו המחאה החברתית, בנק קואופרטיבי שמתחיל לקום בימים אלה זו המחאה החברתית".

הארגון ערך "מדד חברתי" שנקבע לפי השתתפות בהצעות חוק חברתיות, שבראשו מככבים ח"כים מהאופוזיציה שלא כבולים למשמעת הקואליציונית ומצביעים בעד הצעות חוק חברתיות, שלהן הממשלה בעיקר מתנגדת. מי שמצביע בעד מקבל נקודה, ומי שמצביע נגד מקבל נקודה שלילית.

ח"כ דב חנין ‏(חד"ש‏) קיבל את הניקוד הגבוה ביותר בין הח"כים ‏(56‏), ואחריו ח"כים חברתיים בולטים כמו איתן כבל ‏(54‏), ניצן הורביץ ‏(53‏), אילן גילאון ועומר בר־לב ‏(51‏). ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל את הציון הנמוך ביותר - מינוס שש. לגבי נתניהו מדובר בשיפור בכנסת הנוכחית, לעומת ציון של מינוס עשר בכנסת הקודמת.

יו"ר המשמר החברתי ליה נירגד ומנכ"ל המשמר, בעז רקוץ'

שר האוצר יאיר לפיד, שהבטיח ערב הבחירות לייצג את מעמד הביניים, קיבל ציון של נקודה אחת בלבד. קצת לפני התחתית: ח"כ אלי ישי ‏(ש"ס‏) ושר התחבורה ישראל כץ ‏(ליכוד‏) קיבלו אפס נקודות, ושרת המשפטים לבני ‏(התנועה‏) צברה מינוס ארבע נקודות.
תקציב "המשמר החברתי" ל–2013 הוא 535 אלף שקל. בארגון תשעה חברי ועד מנהל וועדת ביקורת בת שלושה חברים. תשעה בעלי תפקידים מקבלים משכורות, ובהם המנכ"ל רקוץ' - עם עלות שכר חודשית של 8,751 שקל. לארגון אין משרדים, והמנכ"ל והיו"ר כמו גם הפעילים פועלים בבתים של חברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר