LivinGreen - דגים במקום דשן, זבל במקום גז

מה זאת מערכת אקוופונית? איך אפשר לגדל צמחים ללא אדמה מאכל ועם קצת עזרה מדגים? איך אפשר להפוך פסולת לגז לשימוש ביתי? כל זאת בכתבה שלפניכם וגם היום בכנס הסביבה והקלינטק של TheMarker ו-Veolia שיערך בהבימה בתל-אביב

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

בשבילי העפר של מושב בית חירות מול בית קברות לחיות מחמד, בונה חברת LivinGreen מערכות אקוופוניות: ללא אדמה, מגדלת החברה צמחי מאכל וצמחי נוי ששולחים את שורשיהם אל מים שמגיעים מבריכות דגים. האקוופוניקה יוצרת מעגל אקולוגי: הדגים מספקים לצמחים את הדשא, ואילו הצמחים משמשים כמסננים חיים שמטהרים את המים בהם חיים הדגים.

LivinGreen, שהוקמה ב-2009 על ידי מוטי כהן ותומר שגיא מקימה מערכות אקוופוניות ברחבי העולם. לאחרונה חזר כהן מאתיופיה, שם ייעץ בהקמת מערכות אקוופוניות באזורים בהם המים מזוהמים. בין השאר היתה החברה מעורבת בפרויקט של ארגון המזון העולמי להקמת כ-100 חוות אורבניות על גגות בתים פרטיים בעזה. בפרויקטים אלו בריכות דגים שמוצבות על גגות בתים מספקות את הדשן הדרוש לגידולם של צמחי מאכל שגדלים ללא אדמה. המערכות שמקימה החברה עבור ארגון המזון העולמי יכולות לספק את תצרוכת המזון של משפחה כשגם הדגים וגם הירקות משמשים למאכל.

" LivinGreenעוסקת בטיפול במים, בייצור בר-קיימא של מזון ובחקלאות אורבנית", ציין כהן. עד כה ביצעה החברה פרויקטים במקסיקו, באפריקה וברשות הפלסטינית לצד פרויקטים חינוכיים ומסחריים בישראל, ביניהם הקמת חווה מסחרית בתלמי מנשה. פרט להקמת מערכות אקוופוניות עוסקת החברה בפרויקטים הידרופוניים – גידול צמחים במים ללא דגים, ובגידול דגים המיועדים לפדיקור דגים. "המטרה שלנו היא להכניס את החקלאות לתוך העיר", מוסיף כהן, "גידול ירקות על גגות יוצר ריאות ירוקות בעיר, וחוסך את השינוי של המזון. בעזה, למשל, המערכות שייעצנו בהקמתן מגדלות את כל סוגי הירק".

בפרויקט משותף של LivinGreen עם חברתEcogas ישראל משולבות מערכות הידרופוניות במערכת ביוגז מתוצרתה של Ecogas שפועלת מהישוב מכמורת. אקוגז שהוקמה ב-2011 על ידי יאיר טלר, אושיק אפרתי וארז לנצר, פיתחה מערכת שאוגרת את הפסולת הביתית והופכת אותה לגז לשימוש ביתי. שתי החברות יחד יצרו גם מערכת משולבת, בה, מלבד מהפקת גז, משמשים תוצרי הפסולת כדשן לצמחים הגדלים במים. החברות יציגו את הפרויקט המשותף במרתון הסטארט-אפים שיערך היום (29.5) בכנס הסביבה והקלינטק של TheMarkerו-Veolia בתיאטרון הבימה בתל-אביב.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

אוהבים את הסמארטפון שלכם? תנו לו לאונצ'ר

הרמה של פקידי האוצר מדירה שינה מעיני המומחים בענף

בואו נדבר רגע על ההשקעה הכי חשובה בחיים שלנו - ואנחנו לא מדברים על ילדים

"במהלך טיול בהודו יאיר הגיע למקום ללא מתקנים לייצור אנרגיה. זקן מקומי הראה לו כיצד באמצעות החדרת צינורות לערימות זבל הם מקבלים גז מתאן. בשונה ממערכות תעשייתיות, כמו זו שקיימת בפארק אריאל שרון, אנחנו מתמקדים בפיתוח מערכות ביתיות שמיועדות לטיפול בפסולת אורגנית ביתית – מערכות קומפקטיות וללא ריח", ציין לנצר.

"ביוגז הוא גז שנוצר בתהליכים ביולוגיים בתנאיים אנאירוביים – בקטריות מפרקות פסולת ומפיקות מתאן ודשן", מסביר לנצר. כיום מפתחת החברה שני סוגים של מערכות: מערכת שמיועדת למדינות מפותחות, ומערכת למדינות מפתחות. הראשונה, מתחרבת לכיורים שבמדינות דוגמת ארה"ב וקנדה כוללים לעיתים קרובות טוחן אשפה מובנה. משאבה שמחוברת לכיור מעבירה את הפסולת למתקן ביוגז. במערכת שפותחה עבור מדינות מתפתחות לא נעשה שימוש בחשמל להעברת הפסולת.

לדברי לנצר מערכות ביוגז נפוצות מאד בסין שם קיימות כ-20 מיליון יחידות ליצור גז מפסולת. מבין המדינות המערביות מובילה ביצור גז מפסולת גרמניה בה מותקנות כ-8000 מערכות. "אחרי מחקר מעמיק גילינו שאין היום בעולם מערכת ביוגז ראויה לשימוש בבתים פרטיים. המערכות הקיימות לא מטפלות היטב במגוון של נושאים כמו ריחות, יתושים, לחץ גז, פתרון לשפכים. פיתחנו מערכת כזאת בתמיכת המדען הראשי וכיום כבר יש לנו הזמנות של המערכת שמיועדת למדינות מפתחות גם מהאיטי וגם מניגריה והצעות נוספות לשיתופי פעולה מצידו של ארגון המזון העולמי", ציין לנצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"